AKP’de Yüce Divan çarpışması

Erdoğan‘ın müdahalesiyle ertelenen Yüce Divan oylaması, yeni bir müdahale olmazsa bugün yapılacak.

Ne olmuştu 22 Aralık 2014’te yapılması gereken oylamada? Önce o süreci anımsayalım:

ERDOĞAN’IN YÜCE DİVAN KORKUSU

Davutoğlu‘nun AKP’si, Haziran’da yapılacak seçimlere bagajdaki en önemli yükten kurtularak girmek istiyor. Yolsuzluğun TBMM’de aklanmasının, haklı olarak seçimlere olumsuz yansıyacağını düşünüyor.

Davutoğlu‘nun oylamadan önce yaptığı “harama bulaşanın kolunu koparmaya kararlıyız” açıklaması, Bülent Arınç’ın “vicdan” göndermesi ve Cemil Çiçek‘in “Yüce Divan’a gitmezlerse tartışma sürer” çıkışı, AKP Genel Merkezi’ndeki “en az üç Bakan Yüce Divan’a gitmeli” eğilimini yansıtıyordu!

Ancak Erdoğan bu eğilime çok sert karşı çıktı. Zira Anayasa Mahkemesi’nin AKP’li bakanları Yüce Divan’da aklamayacağını düşünüyordu ve bu nedenle bu riski almak istemiyordu.

Şundan: Bakanların soruşturulduğu yolsuzluk operasyonunun asıl hedefi Erdoğan’dı! Bakanlarının Yüce Divan’da suçlu bulunması, Erdoğan’ın da suçlu olduğu algısı yaratacaktı.

Tamam, Erdoğan kamuoyu baskısını frenlemek için taktik gereği bakanlarını istifa ettirmek zorunda kalmıştı, TBMM’de Yolsuzluk Soruşturması Komisyonu açılmasına mecbur kalmıştı ama yeni bir “geri adımı” siyaseten sonunu getirebildirdi.

Erdoğan bu nedenle 22 Aralık 2014 oylamasına müdahale etti ve erteletti!

AK-MEDYA’NIN PSİKOLOJİK SAVAŞI

Gelelim bugüne…

Erdoğan ve “Alo Fatih” sistemiyle yönettiği havuz medyası bugün yapılması beklenen oylama öncesinde yoğun bir psikolojik savaş başlattı.

İlk işaret 3 Ocak 2015 tarihli Sabah gazetesinin manşetinden verildi: “Yüce Divan tuzağıyla kaos hedefleniyor.”

Ertesi gün, yani dün, bu kez havuz medyasının tamamı soruşturma komisyonunu ve kamuoyunu baskılamak için harekete geçti:

Akşam: “Yüce Divanla darbe siparişi.”

Yeni Şafak: “Yüce Divan darbeye destek olur.”

Güneş: “Yüce Divan kumpası.”

Ve yine Sabah: “Yüce Divan kumpası darbenin son halkası.”

Bu psikolojik savaş manşetlerinin ve birinci sayfa haberlerinin hedefi açık: Dört eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmesini de “darbe” sayarak hem oylamayı belirleyecek AKP milletvekillerini tehdit ediyorlar, hem de AKP tabanını yine “darbe” masallarıyla konsolide etmeye çalışıyorlar!

AKP’NİN HEDEFİNDE HAŞİM KILIÇ VAR

Havuz medyası işbölümü de yapmış. Konunun bu boyutunu birinci sayfasından görmeyen havuz gazeteleri, Yüce Divan’ın adresi olan Anayasa Mahkemesi’ni ve Haşim Kılıç‘ı hedef alarak psikolojik savaşın çerçevesini doldurdu.

Örneğin Star dünkü “darbeye biat, millete boykot” manşetiyle Haşim Kılıç‘ı hedef aldı. Kılıç, 6 ay geçmesine rağmen Cumhurbaşkanı’na hâlâ tebrik ziyareti yapmamıştı!

Star‘a göre 12 Eylül’de Kenan Evren’i tebrik eden Anayasa Mahkemesi’nin Erdoğan’ı tebrik etmemesi, darbeye biat ettiği ama millete boykot yaptığı anlamına geliyordu!

Bu üyelerden oluşan Anayasa Mahkemesi’nin kendilerini kapatma davasından kurtardığını yoksayan AKP Hükümeti, zaten bir süredir Haşim Kılıç‘ı açıktan hedef alıyordu: “Cübbeni çıkar da öyle siyaset yap” diyenden, “emekli olmadan bu konuşmaları yapamazsın” diyene kadar…

Hatta kimi AKP’liler, Ergenekon sanıklarının tahliyesine yol açan Anayasa Mahkemesi kararının da hükümete yapılmış bir darbe olduğunu savundular!

OYLAMANIN PRATİK ANLAMI

Konumuz bu olmadığı için geçiyoruz ve bugünkü oylamanın Erdoğan‘ı korkuttuğunu ama Davutoğlu‘nu da sıkıştırdığını belirterek bitiriyoruz.

Zira eski bakanlar daha TBMM Yolsuzluk Soruşturması Komisyonu’nda aklanırsa Davutoğlu Haziran 2015 seçimlerine yaralı girmiş olacak. Erdoğan‘ın bıraktığı yük, kendisine seçim başarısızlığı olarak fatura edilecek.

Daha önemlisi ise Davutoğlu “başbakan” olamadığını, Erdoğan’ın vekili olduğunu göstermiş olacak; “icra makamı kim” sorusuna yanıt arayan ve Binali Yıldırım ile Bülent Arınç üzerinden yürütülen “5 Ocak-19 Ocak” çarpışmasında da havlu atmış olacak!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
5 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: