Federasyon komplosu

Suriye BAAS partisinin son toplantısında Kürt meselesi ve “Rojava” konusu masaya yatırıldı. Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad‘ın katıldığı toplantı, ABD’nin Suriye planı konusundaki karışık kafaları berraklaştırdı.

Karışık kafalar derken Suriye’deki kafaları değil elbette, Türkiye’dekileri kastediyoruz. Zira Şam ilk eylemlerden itibaren, meselenin bir özgürlük arayışı değil, ABD destekli ayaklanma olduğunu saptamış ve buna göre konumlanmıştı.

ABD’NİN SURİYE PLANI

Suriye Cumhurbaşkanı, BAAS toplantısında, sonuçları bakımından Türkiye’yi de ilgilendiren şu tezleri savundu:

Esad öncelikle ABD’nin Suriye hedefinin Kürtlere federalizm olduğunu ortaya koydu.

Bunun pratikte mümkün olmayacağını savunan Esad, tezini sadece Suriye’nin sağlam direnişine değil, Kürtlerin en yoğun yaşadığı Haseke gibi bir yerde bile nüfuslarının yüzde 36 olmasına bağladı.

Öte yandan Kürtlerin anayasaya millet olarak yazılmasının mümkün olmadığını söyleyen Esad, bunun Suriye’yi bölünmeye götüreceğini ve buna izin vermeyeceklerini belirtti.

ESAD’IN KUZEY TAKTİĞİ

ABD’nin Suriye komplosunun “Kürt meselesi” boyutu Türkiye’de bazı kesimlerde hep yanlış yorumlandı. Esad‘ın PYD’yle “işbirliği” yaptığı savunuldu.

Kuşkusuz bunda AKP medyasının büyük katkısı vardı. Suriye’deki komploya açık desek veren AKP Hükümeti, kendisi içeride PKK ile ortaklık yapmazmış gibi, komşusunu sürekli PKK’nin Suriye kolu olan PYD’yle işbirliği yapmakla suçladı!

Oysa bu köşede de sık sık anlatmaya çalıştığımız gibi olan şuydu: ABD ve taşeronları kuzeyden Suriye’ye açık savaş ilan edince, Esad ülkesinin merkez bölümünü tahkim etmek adına taktik yaptı ve belli ölçülerde geri çekilerek kuzeydeki tek cephe halindeki muhalifleri “iktidar kavgasının” içine attı.

Suriye’nin kuzeyinde bölge işgal eden örgütler, otorite olmak adına birbirine düştüler ve Esad da bu yolla öncelikle savaşı Şam’dan uzak tutmuş oldu.

Yoksa Şam rejimi sık sık, “yeter ki Türkiye sınırı kapatsın, 3 ayda kuzeye egemen oluruz” diyordu.

AYN EL ARAP İÇİN EGEMENLİK AÇIKLAMASI!

Ya Esad‘ın Ayn el Arap (Kobani) açıklamaları?

IŞİD’in Ayn el Arap’a saldırısı sonrası Şam’ın (ve İran’ın) Kürtlerden yana açıklamalar yapması Türkiye’de soru işaretleri yararttı. Konu yine Esad-Kürt ortaklığı sığlığında ele alındı.

Oysa egemen bir devlet açısından olan şuydu: Bosna’dan Afganistan’a kadar değişik ülkelerde profesyonel cihatçı eğitimi almış ve Türkiye ile Irak üzerinden Suriye’ye giren bir örgüte karşı Şam, kendi şehrine destek açıklıyordu.

Egemen bir devlet için bundan doğalı olamazdı!

KÜRT KORİDORU

Esad‘ın ABD’nin asıl hedefini ortaya koyması, yıkarıda da değindiğimiz gibi asıl Türkiye’yi ilgilendiriyor. Zira ABD’nin 2 Irak saldırısı da, Suriye saldırısı da tek hedef içindi: Kürdistan.

ABD iki Irak savaşı sonucunda ülkenin kuzeyinde özerk bir Kürt yapı kurabildi. Suriye saldırısı da bu yapıyı, ülkenin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e açmak içindi.

Böylece ABD Irak ve Suriye’nin kuzeyinde “Kürt Koridoru” kurmuş olacaktı!

Koridor daha sonra güneydoğuya yani Basra Körfezi’ne ve yukarıda da Türkiye’ye doğru genişleyecekti. Yani Kürt Koridoru ABD’nin ikinci İsrail devleti işlevini görecek şekilde Büyük Kürdistan’a dönüşecekti.

ESAD TÜRKİYE’Yİ SAVUNDU

Dolasısıyla Esad ve Suriye devleti 3,5 yıldır aslında Türkiye’nin toprak birliği için de direnmiş oldu, oluyor!

Şöyle de diyebiliriz: AKP Hükümeti ABD ile birlikte hem Suriye’yi ama hem de Türkiye’yi hedef aldı, Esad ise hem ülkesini hem de Türkiye’yi savundu; Türk hükümetine rağmen Türkiye’nin birliği için de direndi!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
6 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: