Suriye’de modeller çarpışıyor

Paris katliamının bir gladyo eylemi olduğunu savunmuş ve François Hollande‘ın “2103’teki kimyasal saldırı olayı sırasında Suriye’ye müdahale etmediğimize pişmanım” demesi ile Paris’in Basra Körfezi’ne IŞİD’le mücadele kapsamında uçak gemisi gönderme kararı almasına dikkat çekmiştik.

Sultanahmet saldırısını da benzer hedef kapsamında bir gladyo eylemi olarak yorumlamıştık. Bugün biraz daha açalım:

İKİ TEMEL MODEL

Suriye konusunda şu anda iki ana “model” çarpışıyor:

1) Bölgenin çözüm modeli: Rusya’nın başını çektiği ve bölge ülkelerinin desteklediği bu model Suriye’deki rejim ve muhaliflerin aynı masaya oturtulmasını ve soruna siyasi bir çözüm bulunmasını hedefliyor.

Rusya, Cenevre 1 ve 2’nin devamı gördüğü “Moskova Süreci” toplantısını 25 Ocak’ta yapacak. Katılımcı listesine bakılırsa, Suryeli muhaliflerin önemli bir kesiminin sürece ikna edildiği anlaşılıyor.

Özetle inisiyatifin bölgede olduğu, bölgenin çözüm modelinin esas alındığı bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz.

2) Atlantik’in “çözüm” modeli: ABD’nin başını çektiği ve Türkiye, Suudia Arabistan ve Katar’ın uyguladığı bu “çözüm” modeli, Suriye’de rejimin yıkılmasını, yerine üç parçalı bir Suriye kurulmasını ve Irak’ın kuzeyinin Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e bağlanmasını hedef alıyordu.

Direnen Suriye, kararlı duran Rusya ve İran, 2011’den beri ABD’ye bu modeli uygulatmadı!

ATLANTİK MODELİ İKİYE BÖLÜNDÜ

2A) ABD IŞİD’in Musul’u işgalinden sonra “üç parçalı Suriye” hedefinden, “iki parçalı Suriye” hedefine yöneldi. Zira ABD için asıl önemli olan Irak’ın kuzeyini Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e bağlamaktı. Onun dışında kalan bölgenin kaç parçalı olduğu Washington için stratejik önemde değildi.

İşte IŞİD stratejisi bu yeni modelin bir gereğiydi: ABD Kürtlerin birliğini sağlayacak, peşmergelere dayanan bir kara gücü oluşturacak, onları havadan destekleyecek ve IŞİD’i gerileterek ondan boşaltılacak yerlerde Kürdistan’ı inşa edecekti! Kerkük’ün işgal edilmesi vb. olaylar bundandı.

ABD’nin “iki parçalı Suriye” hedefine dönmek zorunda kalması, Suriye’deki ortakları olan Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ı da böldü, SUKO ve ÖSO’yu da!

2B) Türkiye, daha doğrusu AKP Hükümeti, ABD’nin “iki parçalı Suriye” hedefine yönelmesinden memnun olmadı. Zira AKP için önemli olan Suriye’nin üç parçaya bölünmesi ve parçalardan birinin İhvan kontrolünde olmasıydı. Mısır’da İhvan’ın yıkılmasıyla başlayan süreç, zaten AKP’nin kalelerini tek tek düşürüyordu.

Ankara bu nedenle IŞİD stratejisi konusunda ABD’yle çetin pazarlıklar yaptı. ABD modeli “iki parçalı Suriye” amacı gereği önce IŞİD’i hedef alıyordu. Ankara ise “üç parçalı Suriye”de ısrar ettiği için IŞİD’le birlikte Esad‘ın hedef alınmasını istedi. Ankara’nın “uçuşa yasak bölge” ve “güvenli bölge” istemesi de bu nedenleydi.

Hatta Erdoğan’ın “Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına sıcak bakmayız” sözleri de bu nedenleydi. Elbette istemezdi, çünkü bu İhvanlı parçadan vazgeçtiğini kabul etmesi demekti!

GLADYO EYLEMİNİN HEDEFİ

Türkiye’nin tezi iki önemli destek buldu: Fransa ve ABD’nin bir kanadı.

Fransa açık bir şekilde “güvenli bölge” konusunda Türkiye’yle mutabık olduğunu ve birlikte hareket edeceğini ilan etti. Aynı şekilde ABD’deki bir kanat da, Obama‘nın IŞİD stratejisinin yanlış olduğunu, AKP Hükümeti’nin istediğine benzer bir stratejinin uygulanması gerektiğini savundu.

O kanadın sözcülüğünü yapan isimlerden ABD’li senatör John McCain‘in geçen hafta Urfa’da görüşmeler yaptıktan sonra dönüp Fransa’daki saldırıyı şu sözlerle yorumlamasını önemle not ediyoruz: “Beşar Esad’ı uçuşa yasak bölge ile durdurmayı reddettiğimiz için IŞİD, ÖSO’da eğittiklerimizden daha fazla insanı öldürüyor. IŞİD’i yenilgiye uğratmaya yönelik strateji değişmediği sürece, uzun bir süre, dün Fransa’da olduğunu gördüğümüz gibi, bu genç insanların daha iyi eğitim almış, teçhizatlanmış ve kendilerini adamış ve radikalleşmiş bir şekilde vahşilik yapmak üzere ülkelerine döndüğünü göreceksiniz.” (AA, 9 Ocak 2015)

İşte Paris ve Sultanahmet saldırıları ile Gladyo, bölünmüş Atlantik modelini tekleştirmeyi ve ABD-Fransa-Türkiye üçlüsünün Suriye eksenini tahkim etmeyi hedefliyor!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
10 Ocak 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: