Paris ve Sultanahmet saldırılarının hedefi

Kuşkusuz Paris katliamını da, Sultanahmet saldırısını da bir “terör örgütü” yaptı. Ancak terör, terör örgütlerine bırakılmayacak kadar önemli bir silahtır ve devletlerin özellikle son yüzyılda kullandığı bir politika aracıdır!

Bu nedenle teröre bulaşan her örgüt, ister sağ, ister sol, isterse dinci olsun, mutlaka istihbarat kurumlarının, dolayısıyla da devletlerin denetimine girer. Devletler o örgütü, başka devletlere karşı dışpolitika aracı olarak, kendi kamuoyuna karşı da içpolitika aracı olarak kullanır.

Bu nedenle terör eylemleri, “görünen açık hedefleri” ve “görünmeyen asıl hedefleri” ile birlikte değerlendirilir.

Örneğin Paris katliamının “görünen açık hedefi” ortadadır: Radikal dinci bir örgüt, Hz. Muhammed karikatürü yayımladığı için bir dergiyi basmış ve katliam yapmıştır!

PARİS KATLİAMININ HEDEFİ

Ancak önemli olan “görünmeyen asıl hedef”tir ve bunun ne olduğuna birincisi eylemin soru işaretli yanlarını ortaya çıkararak, ikincisi zamanlamasını dikkate alarak, üçüncüsü terör eyleminin kime yaradığına bakarak ve dördüncüsü terör eyleminden sonra ortaya çıkan gelişmeleri çözümleyerek ulaşılır.

Eylemdeki soru işaretleri açık: Paris’in göbeğinde bir bina 10 dakika boyunca taranabilmiştir! Görüntülere bakılırsa iki saldırgan da soğukkanlı ve profesyoneldir. Hiç acele etmeden, indikleri arabaya sakin ve koşmadan dönüp binmektedir. Hatta inerken düşürdükleri bir nesneyi almayı ihmal etmeyecek kadar rahattırlar.

Peki eylemden sonra saldırganların kimliği nasıl teşhis edilebilmiştir? İki saldırgan da kimliklerini arabada unutmuştur! Bunun eylem sırasındaki profesyonellikle hiç uymaması bir yana, eylemcilerin eyleme doğru kimlikleriyle gitmiş olması bile yeterince sorunludur. Diğer yandan üçüncü şüphelinin de, ismi sosyal medyada yoğun yeraldığı için polise teslim olduğu açıklanmıştır ki, bu da sorunlu bir noktadır.

Eylemin zamanlaması önemli. Dün de belirttik: Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande olaydan üç gün önce “2013’teki kimyasal olay sırasında Suriye’ye müdahale etmediğine pişman olduğunu” açıkladı ve olaydan iki gün önce Fransa’nın IŞİD’le mücadele için Basra Körfezi’ne uçak gemisi yolladığı açıklandı.

Öte yandan Ukrayna krizi nedeniyle yaşanan ABD ile Rusya savaşında AB içinde ortaya çıkan kırılmalar da eylemin zamanlamasının içindeki önemli olaylardır.

Peki terör eylemi kime yarıyor? Bir süredir Avrupa’da büyütülen İslam karşıtı dalgaya yaradığı açık. Fransız devleti eğer Suriye’ye müdahale etme kararı aldıysa, bunu kendi kamuoyuna kabul ettirebilmek için gerekli iklimi bu katliamla yakalamış oldu!

Ya terör eyleminde sonra ortaya çıkan gelişmeler? Fransa’nın 2017’de cumhurbaşkanı adayı olacak isimlerden Marie Le Pen, radikal dinci terörizmle mücadele için idam cezasının şart olduğunu savundu ve bunun için referandum istedi! Devamı gelecektir…

Tüm bu bulguları derlediğimizde ortaya çıkan sonuç şudur: Paris katliamı tipik bir Gladyo eylemidir! Hedefi, Washington-Paris hattını hem AB içi dengeleri açısından hem de Ortadoğu planları açısından sağlamlaştırmaktır! Fransa devleti içindeki Gladyo bu tür eylemlerle hem Paris’i Washignton’a çıpalamakta, hem de Paris’i Ortadoğu ana hedefi için hizalamaktadır!

SULTANAHMET SALDIRISININ HEDEFİ

Ya Sultanahmet saldırısı? Saldırganın açıklananan kişi çıkmaması ve iki gün sonra Çeçen bir kadın olduğunun saptanması, ilk açıklanan saldırgan adına örgütünün saldırıyı üstlenmesi, yeterince sorunlu nokta olduğuna zaten işaret etmektedir.

Öte yandan bu saldırıdan bir kaç gün önce gerçekleşen Dolmabahçe saldırısıyla birlikte anlamlıdır. Orada da eylemcinin günler öncesinden ihbar edilmesi, atılan ama patlamayan bomba, sıkılan ama ateşlenmeyen tabanca ve 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir tüfek gibi sorunlu noktalar vardır.

İki eylem de çok kan yerine ilgisine doğrudan mesaj kaygılıdır ve tipik Gladyo eylemidir.

Hedefi, Washington-Ankara hattını Ortadoğu planları açısından sağlamlaştırmaktır! Türk devleti içindeki Gladyo bu tür eylemlerle hem Ankara’yı Washington’a çıpalamakta, hem de Ankara’yı Ortadoğu ana hedefi için hizalamaktadır! (Kuşkusuz başka alt hedefler de vardır.)

Peki bu ihtiyaç neden? Çünkü Suriye’de Atlantik’in “çözüm” modeli ile bölgenin (Moskova Süreci) çözüm modeli çarpışıyor. Atlantik modeli de ABD’nin modeli ile Fransa-Türkiye’nin modeli diye iki ayrı eğilim gösteriyor. ABD için öncelikle bunun birleştirilmesi gerekiyor. Zira inisiyatif Rusya’da!

GLADYO’NUN PANZEHRİ

Peki bu tür Gladyo eylemlerinin panzehri nedir?

Mesele bir katliamı lanetlemekten çok, o katliamı aydınlatmaktır. Her hedefi aydınlatılmamış katliam, yeni lanetlenecek katliam demektir.

Bu nedenle bizim için asıl önemli olan Gladyo’nun ABD’nin NATO ilişkileri üzerinden müttefik devletleri denetleme aracı olduğunu bilerek onunla mücadele edebilmek ve zeminini ortadan kaldırabilmektir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
9 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: