Terör

Erdoğan, ortak özelliklerinin “yeni Türkiye vizyonu” olduğu söylenen “havuz medyası” yöneticilerini cumartesi günü topladı ve onlara Paris saldırısının nasıl işlenmesi gerektiğini anlattı.

Sabah yöneticisi Erdal Şafak‘ın aktardığına bakılırsa Erdoğan özetle şöyle demişti: “Terörün kimliği, dini, milliyeti olamaz, başına sıfat konulamaz.” (Sabah, 11 Ocak 2014)

Oysa “terörün önüne sıfat konulamaz” diyen Erdoğan, daha altı ay önce CNN‘nin sorularına verdiği yanıtta “İsrail bir terör devletidir” demişti! (Sabah, 26 Temmuz 2014)

Peki hangisi doğru? Terörün önüne sıfat konur mu? Bir kimlik, din, milliyet ve de hepsinin çatısı olan bir devlet, terörist olur mu?

TERÖRÜN ASIL TANIMI

Terör konusunda karışıklık, öncelikle tanımından kaynaklanıyor.

Terör, Türkçe sözlük anlamına göre; siyasal, dinsel ya da ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere, resmi yönetimlere karşı, baskı, yıldırma ve her türlü şiddeti içeren yoldur.

Terör, Türkçe’ye Fransızca “terreur” sözcüğünden geçmiştir. Fransızca Petit Robert sözlüğünde “terreur”un tanımı şöyledir: “Bir grubun halkın direnişini kırmak için yarattığı ortak korku.”

Bu iki tanım, çok önemli bir farka işaret etmektedir. Kaynağında terör halkın dirineşine, halka yönelen bir tehditken, Türkçe’de devlete yönelen tehdide dönüşmüştür!

Dolayısıyla bir eylem, bu farklı tanımlardan birine göre eylemken, diğerine göre terör olur!

Biraz daha açalım ve terörü kazandığı siyasal anlamlarla birlikte yerli yerine koyalım:

Terör, son tahlilde devletlerin ya da örgütlerin başvurduğu siyasal araçlardan biridir. Ve bu karakteri nedeniyle kavramın yalın haline olumlu ya da olumsuz anlamlar yüklenemez.

Örneğin Beşar Esad, ABD’ye ve Tayyip Erdoğan‘a göre teröristtir, ama Suriye halkının büyük bir kısmına ve elbette bana göre vatanını savunan, emperyalizme direnen bir kahramandır.

Örneğin Musatafa Kemal, İngilizlere, Osmanlı padişahına ve şeyhülislamına göre teröristti ama Anadolu’da işgale direnen halka göre arkasından ölünecek liderdi!

Örneğin yine bir siyasal araç olan silah, Irak’ı işgal eden ABD’li askerin elinde olumsuz ama vatanını savunan Iraklının elinde olumludur!

DEVLETLERDEN BAĞIMSIZ TERÖRİZM YOK

Ancak bir 21. yüzyıl gerçeği olarak devletlerden bağımsız terörizm olamayacağından, günümüz şartlarında terörü bir bütün olarak olumsuz şekilde genelleyebiliriz.

Zira, özellikle soğuk savaş sonrası ortaya şöyle bir mücadele biçim ve yöntemi çıkmıştır: Devletler, istihbarat kurumları ve denetledikleri terör örgütüleri.

Hatta çapı büyüyen terör örgütlerinin, kanatları üzerinden birden çok istihbarat kurumu tarafından denetlenebildiklerini de görüyoruz.

Dolayısıyla çağımızdaki gerçek şudur: Teröre bulaşan bir örgüt, kaçınılmaz olarak bir istihbarat kurumunun ve dolayısıyla bir devletin kontrolüne girer!

Nitekim günümüzde devletler bu yöntemle çarpışmaktadır: Birbirleriyle, çoğu zaman terör örgütleri ve terör saldırıları üzerinden mücadele etmektedirler.

KOMŞUYA TERÖR İHRACI

Sonuç olarak Erdoğan‘ın söylediği doğru değildir. Terörün kimliği, dini, milliyeti hatta devleti olur!

Örneğin günümüzün en büyük teröristi ABD’dir ve onun Ortadoğu’da kullandığı İsrail’dir! Bu gerçeklik her ABD’liyi ya da İsrailli’yi elbette terörist yapmaz.

Ama her ABD’li ve İsrailli, devleti ve ülkesi adına şu gerçekten sorumludur: ABD emperyalizmi milli devletleri hedef almaktadır. Kullandığı araç ise çoğu zaman azınlıklardır. Azınlıkların o milli devletten kopması ve o ülkeyi bölmesi işine de kurtuluş ya da özgürlük savaşı demektedirler. Milli devletlerin bölünmeye karşı direnişine ise terörizm demektedirler. Milli devleti işgal etmeye ise demokrasi…

Bu noktada asıl yüzleşeceğimiz konu, bizimle ilgili olandır: AKP Hükümeti sayesinde Türkiye, ABD’nin stratejisi içinde komşusu Suriye’de terör yapan örgütlere ev sahipliği yapmaktadır; terörist örgütleri eğitmekte ve teçhizatlandırmaktadır, onlara sınırlarını açmaktadır.

Her Türk de, devleti ve ülkesi adına işte bu gerçekten sorumludur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
12 Ocak 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: