Baykal kasetinin dersleri

Baykal kaseti, AKP ile Cemaat’in kumpastaki rol bölüşümünü ortaya koyabilecek önemli düğümlerden biridir. O nedenle çözülmesi gerekmektedir.

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun‘un Kırmızı Kedi Yayınevi‘nden çıkan “İn” isimli kitabı, bu düğümün çözülmesini sağlayacak ipuçları içeriyor.

KASETİ BAYKAL’A KİM GÖTÜRDÜ

Baykal, kendisini CHP Genel Başkanlığı koltuğundan düşüren o kasetin failinin Pensilvanya olmadığını savunmuştu hep. Böyle düşünmesinin iki nedeni vardı:

1) Erdoğan kaseti dilinden düşürmüyordu; eline her mikrofonu aldığında Baykal‘ı ahlaksızlıkla suçluyordu, “beline hakim olamadın” diyordu.

2) Kaset, yayınlanmadan önce F Tipi yapı tarafından Baykal‘a ulaştırılmış ve adres şaşırtılmıştı!

Sabri Uzun bu noktada önemli bir katkı yapıyor ve Baykal‘a kaseti ilk olarak Cemaat’in polislerinin değil, bir gazetecinin götürdüğünü yazıyor. Uzun, Cemaat’in böyle durumlarda polis kullanmadığını belirtiyor.

UZUN: BAYKAL KASETİ ERDOĞAN’A KUMPAS

Kaset aynı zamanda Erdoğan‘a da götürülmüş, ona da izletilmişti. Zaten Kılıçdaroğlu, Erdoğan‘ın o kaseti izlerken çekilmiş görüntülerini izlemişti!

Uzun bu konuda şunu söylüyor: “Tayyip Erdoğan‘a götüren, Cemaat’in Emniyet imamlarından biri. Görüntüleri bilgisayarla götürüyorlar. Bilgisayar başında izlerken hem aletin kamerasından hem de ‘kravat kamera’ yöntemiyle değişik açılardan görüntülerini kaydediyorlar. Sonra bu görüntüleri de servis ediyorlar. Yani bu kasetle hem Deniz Baykal’a hem de Tayyip Erdoğan’a kumpas kurulmuş oluyor.

Burası sorunlu bir nokta. Zira bu nasıl hem Baykal‘a hem de Erdoğan‘a kurulan bir kumpasmış ki, birinin neredeyse siyasi hayatını bitiriyor ama diğerinin önünü açıyor! 7 Mayıs 2010’da servis edilen o kaset, birkaç ay sonraki 12 Eylül 2010 referandumunu bile etkilemişti!

ERDOĞAN MİT’İ GÖREVLENDİRMEDİ

Deniz Baykal‘ın o kasetle ilgili Pensilvanya’yı aklamaya çalışması ne kadar yanlışsa, kasetin Baykal’ın yanısıra Erdoğan‘a da kumpas olduğunu iddia etmek de o kadar yanlıştır.

Kaldı ki Erdoğan sadece o kasetten faydalanmakla kalmamış, kasetin failinin bulunmasını da istememiştir! Yoksa devletin gücü ve olanakları o kaset işini çok kısa bir sürede aydınlatabilirdi. Nitekim, öyle söylemesine rağmen, geçen zaman içinde Erdoğan‘ın MİT’i bu konuda hiç görevlendirmediği de ortaya çıkmıştır.

Öte yandan Baykal‘ın Uzun‘un ortaya koyduğu somut verileri elinin tersiyle itmesi ve “bunlar boş laflar” diye yorumlaması da yeni bir yanlıştır. Hanefi Avcı‘nın da Sabri Uzun‘un da işaret ettiği noktalar üzerinden gidilmelidir!

KASETLİ SİYASETİN ÖNÜNÜ AÇTI

AKP ve F Tipi örgüt, tüm tertip ve kumpaslarda olduğu gibi, Baykal kaseti olayında da suç ortağıdır. Tamam, kaseti çeken, servis eden F Tipi örgüttür ama kasetin rantından faydalanan, kasetin faillerine siyasi kalkan olan da AKP’dir!

Erdoğan o gün kaseti kendisine getiren Emniyet imamını görevden almadı! Kaseti kırıp atmadı! İnternette yayınlanmasını, tüm Türkiye haberdar olana kadar engellemedi! Tersine miting meydanlarında o kaseti diline doladı!

O gün bunları yapan Erdoğan, aynı zamanda “kasetli siyaset” yapılabilmesinin önünü açmış oldu! (Bu arada F Tipi’nin o dönemde yaptığı dinlemeler AK-Medya’da her gün haber oluyor. Peki o dinleme kayıtları ve tapeleri imha ediliyor mu?)

BAYKAL DİRENMELİYDİ

Erdoğan kadar olmasa da kasetten yararlanan bir başka isim de Kemal Kılıçdaroğlu olmuştur! Kılıçdaroğlu o kaset sayesinde Atatürk‘ün koltuğuna oturabilmiş ve o kaset sayesinde CHP’yi adım adım dönüştürebilmiştir!

Akşam “aday değilim” deyip, sabah aday olarak uyanan Kılıçdaroğlu‘nun tavrı sorgulanmalıdır.

Fakat bize göre asıl suçlu Baykal‘dır! Baykal o gün “kasetli siyaset” şantajına boyun eğmeyip direnmeliydi. İstifa etmemeliydi. Baykal direnseydi, 12 MHP’liyi tasfiye eden kasetler de siyaseti biçimlendirememiş olacaktı!

Türk siyasetinin kasetten çıkaracağı en önemli ders, bize göre budur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
20 Ocak 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: