Türk-Rus ittifakı

Aydınlık‘ta okudunuz: Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin‘in sözcüsü Sergey Markov, Türkiye ve Rusya’nın yeni bir modelde birleşmesi gerektiğini savundu. (Aydınlık, 12 Ocak 2015)

Antalya’daki 3. Türk-Rus Entelektüeller Buluşması’na katılan Markov, Türkiye’nin AB’ye değil, Avrasya Birliği’ne katılarak güçleneceğini savundu. Markov‘un dikkat çektiği konulardan biri de, çatışmaya açık sorunlu bölge olan Kafkasların da Avrasya Birliği’nde yer alması gerektiğiydi.

MARKOV 9 YIL ÖNCE VURGULAMIŞTI

Aydınlık yazarı Cüneyt Akalın anımsattı. Sergey Markov 2006’da da Türkiye’ye gelmişti ve 11-12 Eylül günlerinde İstanbul’daki Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda konuşmuştu.

Haftalık Aydınlık Dergisi, Markov‘un açıklamalarına o zaman da dikkat çekmişti: “Rusya Türkiye ilişkilerini değerlendiren Markov, Türkiye’nin 60 yıldır ABD ile siyasal ittifak içinde olduğunu bildiklerini ama son zamanlarda bir şeylerin değişmekte olduğunu gözlediklerini sözlerine ekledi. ABD’nin Türkiye’nin sorunlarını çözmediğini, tersine yeni sorunlar yarattığını belirten Markov, sözü AB’ye getirdi. ‘Türkiye AB’ye girmek istiyor ama sorunu çözemedi. Çünkü AB yoksul ve sorunlu ülke istemiyor’ diyen Markov, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde pek çok soru işareti bulunduğuna dikkat çekti. Markov Türkiye’nin bir geçiş döneminden geçtiğini, siyaseten ABD’ye, ekonomik olarak ise komşularına (Rusya vd.) yakın olduğunu, bu durumun Türkiye’yi yeni bir mecraya ittiğini belirtti.”

2006 yılı, kuşkusuz AKP Hükümeti’nin hâlâ Türkiye’deki kimi kesimleri AB’ye tam üyelik masalıyla oyalayabildiği yıllardı. Markov‘un yeni bir siyasal yönelime işaret etmesi o bakımdan da önemliydi.

İŞBİRLİĞİNİN BAZI KAZANIMLARI

Bugün Türk-Rus ilişkilerini geliştirebilmenin zemini, Batıcı bir hükümetin varlığına rağmen, düne göre daha sağlamdır. Dahası, Türk-Rus işbirliği, Türkiye’nin önündeki güvenlik problemleri nedeniyle hayatidir. Şundan:

1) Rusya’nın merkezinde yer aldığı ve Kazakistan, Belarus, Ermenistan’ın üye olduğu, Kırgızistan’ın da yakında üye olacağı Avrasya Ekonomik Birliği, ABD ile AB arasında yapılmaya çalışılan ve Türkiye’nin dışarıda bırakılacağı görülen Serbest Ticaret Anlaşması nedeniyle özel önem kazanmıştır.

Ermenistan’ın bu birlik içinde yer alması ve Türk-Rus işbirliğinin gelişmesi, hem Ermeni soykırımı yalanını ABD’nin elinden almakta, hem de Kafkaslardaki Azeri-Ermeni sorununa barışçı bir çözüm bulmakta yararlı olacaktır.

2) Rusya’nın Çin’le birlikte merkezinde yer aldığı Şangay İşbirliği Örgütü, Türkiye açısından bir çekim merkezi olma özelliklerine sahiptir. Bir kere en başta 5 Türki Cumhuriyet bu örgütün üyesidir.

Öte yandan, Türkiye’nin gözlemci ve diyalog ortağı gibi sıfatlardan sonra bu örgüte tam üye olması, ticaretin yeni merkezi olan Asya-Pasifik’e avantajlarla ulaşması anlamına gelecektir.

KOMŞULARLA DOSTLUK GETİRECEK

3) Daha önemlisi, Türk-Rus işbirliğini geliştirme hedefi, AKP Hükümeti’nin komşularla düşmanlık politikasını önce frenleyecek ve sonra da bitirecektir. Zira Rusya, başta Suriye konusunda olmak üzere, bölgedeki sorunlarda ABD’ye karşı bölge ülkeleriyle birlikte davranmaktadır.

4) Diğer yandan Türk-Rus işbirliği büyük ekonomik çıkarlarla doludur. Örneğin Türkiye, Rus, Türkmen, Azeri ve Hazar enerji havzalarından daha rahat faydalanacaktır. Dahası, ABD’nin dayattığı boru hatlarına bekçi olmak yerine bu kez Doğu-Batı arasında söz sahibi bir enerji koridoru olacaktır.

5) Türkiye’nin önündeki Batı Asya Birliği (İran, Irak, Suriye ve KKTC) modeliyle birlikte düşünülürse, çok geniş bir coğrafyada, çok büyük bir itttifak yaratacaktır.

100 YIL SONRA

Geçen yüzyılın başında Türk-Rus işbirliği yeni bir çağ başlattı. Ruslar, Lenin‘in önderliğinde ilk Sosyalist Devrim’i yaptı. Türkler de Mustafa Kemal‘in önderliğinde emperyalizme karşı ilk Kurtuluş Savaşı’nı verdi ve kazandı.

Sadeleştirerek özetleyelim: ÇanakkaleZaferi olmasa Bolşevik Devrimi olmayacaktı, Bolşevik Devrimi olmasa, Kurtuluş Savaşı daha zor kazanılacaktı.

100 yıl sonra, bu yüzyılın başında, yine aynı ağırlıkta siyasal etkiyi sağlayacak bir ittifak seçeneğiyle karşı karşıyayız. Türkiye’yi kimin yönettiğinden bağımsız olarak, bu modele doğru yönelmekteyiz.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
19 Ocak 2015

 

  1. #1 by Gündem Bugün on 24/01/2015 - 09:28

    Reblogged this on Gündem Bugün and commented:
    Bu seçenek olur da TR ile Rusya birleşirse, 100 Sene sonra bugünkü Ukrayna gibi oluruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: