PKK, Kuzey Irak’ta kanton peşinde

IŞİD’in 9 Haziran 2014’te Musul’u işgal etmesi sonrasında Irak’ın kuzeyinde çok önemli iki gelişme yaşandı:

1) Erbil yönetimi, Kerkük’ü üşgal etti.

2) IŞİD, Erbil yönetiminin Kürt Bölgesi’ne bağlamaya çalıştığı Türkmen ve diğer azınlık bölgelerine saldırdı.

Bu bölgelerden biri de Ezidilerin yaşadığı Sincar ya da diğer adıyla Şengal’di. Sincar’ı savunmak için önce peşmerge devreye girdi, onun başarısızlığı üzerine de ek olarak PKK bölgeyi savunmaya başladı.

Sonuçta bugün Sincar artık IŞİD’den temizlenmiş durumdadır ve Ezidiler de yavaş yavaş topraklarına dönmektedir.

Fakat artık yeni bir sorun vardır:

PKK-KDP ARASINDA KANTON KAVGASI

PKK, fırsattan yararlanarak, Ezidilerin yaşadığı Sincar’ı “kanton” ilan etmeye çalışıyor!

Bu gelişmeyi şu üç başlıkta incelememiz gerekmektedir:

1) Kürt örgütleri arasındaki rekabet açısından:

KDP, PKK’nin kanton hamlesine sert bir şekilde karşı çıktı. Bölgenin Irak toprağı olduğunu ve PKK’nin de Türkiye örgütü olduğunu söyleyen Irak Kürt Bölgesi Yönetimi yetkilileri, PKK’yi içişlerine karışmaması konusunda uyardı.

PKK, etkin olduğu Suriye’nin kuzeyinde KDP’ye neredeyse söz hakkı bile vermiyor. Bu nedenle Barzani, PKK’nin Irak’ın kuzeyinde söz sahibi olmasına izin vermemeye çalışacaktır.

Bu olaylar, bölge ülkelerinde hak talep eden, demokrasiyi bir araç olarak kullanan bu örgütlerin maskesini de düşürmektedir. Zira güç kazanan ve bölge kontrol eden bu örgütler, başkasına yaşam hakkı tanımamaktadır.

PKK’nin tarihi de aslında Türk devletiyle çatışmasından önce kimi Kürt örgütlere ama daha çok sosyalist örgütlere savaş açmasıyla başlamıştır. PKK, 70’lerin sonunda Güneydoğu’da kendisinden başka kimsenin olmaması için her türlü şiddet ve terörü uygulamıştır.

ABD PKK’Yİ GÜÇLENDİRİYOR

2) ABD’nin IŞİD stratejisi açısından:

PKK’nin Irak’ın kuzeyinde yaptığı bu hamle, ABD’nin PKK’ye IŞİD stratejisinde verdiği merkezi rolle doğrudan ilgilidir. PKK, kendisini bu süreçte müttefik ilan eden ve Suriye’nin kuzeyinde Kürt Koridoru planı için esas oyuncu olarak kullanmak isteyen ABD’nin kanatları altında palazlanmaktadır.

ABD için bu olağandır. Çünkü Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e bağlanacaksa, burada esas oyuncu PKK olmak durumundadır.

ABD bu nedenle hem Kürtlerin Birliği’ni sağlamaya çalışıyor, hem de PKK’yi Kürt Koridoru için başat güç haline getirmeye çalışıyor.

IŞİD ÜZERİNDEN HARİTA ÇİZMEK

3) IŞİD’in yarattığı fırsatlar bakımından:

IŞİD’in Musul’u işgal etmesiyle başlayan süreç, hem KDP’ye hem de PKK’ye altın fırsatlar yarattı. PKK, yukarıda da belirttiğimiz gibi ABD’nin müttefiki haline gelerek siyasal rolünü artırdı.

KDP ise hem Kerkük’ü işgal etti, hem de bölgesindeki Türkmen ve diğer azınlık yerleşim yerlerinde etkin konuma yükseldi. Şöyle:

IŞİD, Musul’dan sonra ve Ayn El Arap’tan önce Erbil’e yöneldi. O süreçte ara bölgede kalan Türkmen yerleşim yerlerini darmadağın etti. Türkmenlerin bir bölümü tarihi yerleşim bölgelerini terketmek zorunda kaldı. Türkmenler dağıldıkça, yerleri KDP’nin egemenlik alanı olmaya başladı.

Bu noktada Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi‘nin şu sözleri oldukça önemli ve aydınlatıcıdır: “Terör örgütü IŞİD, Irak’a bir proje getirdi. IŞİD, Sünni, Şii ve Kürt bölgesini çizdi ama Türkmen bölgelerini haritadan sildi.” (rudaw.net, 16 Ocak 2015)

Bu köşede daha önce belirtmiştik: IŞİD bir sosis gibi Irak’ta Bağdat ile Erbil’in, Suriye’de Şam ile Türkiye’nin arasına girdi. ABD, IŞİD’i gerilettikçe, sosisten kalan boşluklar Kürt bölgelerine dönüştürülmeye çalışılacak. ABD’nin IŞİD stratejisi özetle budur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
24 Ocak 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: