AKP’nin ‘ne Esad, ne IŞİD’ pozisyonu

New York Times gazetesi, ABD’nin Suriye’de Esad‘lı çözüme yakınlaştığını yazdı. Peki bu haber-analiz doğru mu, yoksa Washington’daki iç çarpışmayı yansıtan ve ABD içindeki yönelimlerden birine işaret eden bir hamle mi?

Görüşümüzü bazı olgulara dayandırarak açıklayacağız ama önce bu haberin Türkiye’deki etkisini inceleyelim:

DAVUTOĞLU 3. SEÇENEK ARIYOR

“ABD’nin Esad‘lı çözüme yakınlaşttığı” iddiası karşısında Ankara’nın pozsiyonunun ne olacağını, ilk olarak İngiltere’de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladı.

Davutoğlu, Suriye’de Esad ile mi yoksa IŞİD ile mi devam edileceğinin sorulamayacağını belirtti: “Ortadoğu’daki halklar, ülkeler ya otokratik liderlerle ya da teröristlerle devam edecek. Bu iki seçenek çok büyük tehdit. Acil bir şekilde üçüncü seçeneği ortaya çıkarmamamız, güçlendirmemiz gerekmekte.” (El Cezire Türk, 21 Ocak 2015)

Peki nedir o üçüncü seçenek? Demokratik sistemler, yönetimler!

Davutoğlu‘nun demokratik yönetim dediğinin İhvan diktatörlüğü olduğunu biliyoruz. Zira Esad, 4 yıl önce AKP’nin istediği gibi iktidarı İhvan ile yaplaşsaydı, Erdoğan‘ın kardeşi kalmaya devam edeekti!

DIŞİŞLERİ: POZİSYONUMUZDA DEĞİŞİKLİK YOK

Davutoğlu‘nun açıklamasından sonra, bir başka açıklama da Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD’nin Esad‘lı çözüme yaklaştığı haberinin sorulması üzerine “Suriye’de pozisyonumuzda değişiklik yok” dedi. (hurriyet.com.tr, 22 Ocak 2015)

Uzatmadan belirtelim: AKP Hükümeti’nin Suriye’de Esad karşıtlığında ısrar etmesi, bu konudaki pozisyonunda bir değişikliğe gitmemesi, sadece siyasi bir körlük değil, aynı zamanda ilan ettikleri “stratejik derinlikte” dip altı yaptıklarının resmidir!

Ancak dip altı yapanlar, Suriye’deki tablonun mimarı olan Erdoğan ve Davutoğlu ikilisidir! AKP içinde bu düşmanlık merkezli dış politikaya itiraz eden bir kesimin olduğunu biliyoruz. Geçen ay Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç‘ın Suriye ve Mısır ile yaşanan soğukluğun süratle giderilmesi gerektiğini açıklaması ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun “Suriye’de yeni ve kapsayıcı bir hükümetin olması konusunda bazı detaylarda farklı görüşlerimiz olsa da, İran’la aynı düşünüyoruz” demesi, AKP içindeki o eğilime işaret etmektedir.

ÖNCE IŞİD Mİ, ESAD MI?

Tıpkı Türkiye’deki gibi ABD’de de Suriye ve daha genel olarak Ortadoğu konusunda iki farklı eğilim var. Bu iki eğilimin ne düzeyde çarpıştığını, zaman zaman bu köşede inceliyoruz.

New York Times‘in “ABD’nin Suriye’de Esad‘lı çözüme yaklaşığı” haber-analizi de, bize göre bu kapsamdadır. Ve kuşkusuz ABD’nin güç erozyonundan kaynaklı zorunlu pozisyonunun bir yansımasıdır. Şundan:

ABD, Türkiye-Katar-Suudi Arabistan üçlüsüne dayanarak Suriye rejimini 4 yılda yıkamadı. Suriye’ye doğrudan açık savaş da ilan edemedi. Uluslararası platformda Rusya’yı, sahada ise hem Rusya’yı hem de İran’ı aşamadı. Dahası Rusya’nın Cenevre girişimine bile razı olmak zorunda kaldı.

IŞİD’in 9 Haziran 2014’te Musul’u işgal etmesi ise ABD’ye yeni bir hamle yapma fırsatı doğurdu. Özetle ABD havadan, peşmerge ve Suriyeli mıhalifler ise karadan IŞİD’e karşı savaşacak; Türkiye ise sınırını ve üslerini açarak, koalisyona her türlü lojistik katkıyı sunacaktı.

ABD, Rusya ve İran’ı da dikkate alarak, bu stratejisinin merkezine IŞİD’le mücadeleyi koydu. Pentagon sözcüsü John Kirby‘nin çeşitli zamanlarda açıkladığı gibi Washington için hedef önce IŞİD, sonra Esad’dı!

AKP Hükümeti ise Esad karşıtlığını dış politikasının merkezine oturttuğu ve kendisine bir esneklik payı bırakmadığı için bu pozisyondan dönemedi. Bu nedenle ABD’yle yürüttüğü IŞİD stratejisi müzakerelerinde hep “IŞİD’le birlikte Esad’ın da hedef alınmasını” şart koştu.

Eğit-Donat da dahil süren pazarlıklarda mesele bu noktada düğümlendi. Ancak Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına göre bu düğüm şöyle çözülecek: Eğitilip donatılacak muhaliflerin kime karşı savaşacağı, imzalanacak mutabakat muhtırasına yazılmayacak!

Böylece Ankara, Washignton’un IŞİD stratejisine tamamen çıpalanmış olacak!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
23 Ocak 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: