Binyıllık barış için yüzyıllık hesaplaşma

Ermeni soykırımı iddiası, bir tarihi durumu araştırma iddiası değildir, tersine bir siyasal hedefin iddiasıdır. Nedir o siyasal hedef? Türk milli devletinin çözülmesi ana hedefinden başlayarak, halklar arasında sürekli düşmanlık yaratılmasına kadar uzayan bir listeden bahsedebiliriz…

O nedenle de bu iddianın sahibi, Ermenistan Ermenileri ya da Türkiye Ermenileri değil, esas olarak emperyalizmdir!

KAÇAZNUNİ VE DİNK’İN TESPİTLERİ

Kuşkusuz 1890-1894 yılları arasında da, 1915’te de bu topraklarda önemli boğazlaşmalar oldu. Kışkırtılan bir halk ile vatan savunması yapan bir halk arasında karşılıklı kırımlar yaşandı ama soykırım yaşanmadı!

Ölen Ermeniler de, ölen Kürtler de, ölen Türkler de, bizdik! Kim daha haklıydı, kim daha haksızdı tartışmasından daha önemli olan gerçek, ölenin bizler olduğuydu!

Nitekim Ermenistan’ın ilk başbakanı Ovanes Kaçaznuni‘den Hrant Dink‘imize kadar pek çok önemli kişi, bu tarihi acıda esas sorumlunun emperyalizm olduğuna hep dikkat çekmiştir.

Örneğin Kaçaznuni 1923’te partisinin kongresine sunduğu raporunda şöyle demiştir: “Osmanlı’dan, Akdeniz’e uzanan bir Ermenistan talep ettik. Derhal gönüllü birlikleri oluşturduk, Türklere karşı ayaklandık ve savaştık. İsyanımızın temelinde İtilaf devletlerinin (emperyalistler) bize vaat ettiği Ermenistan hayali vardı, gerçeği göremedik. Türklere karşı ayaklandık. Kandırıldık ve Rusya’ya bağlandık. Tehcir doğruydu ve gerekliydi.”

Ve Hrant Dink de, bu tarihi dersten hareketle, 25 Nisan 2006’da Malatya İşadamları Derneği’nde yaptığı konuşmayla Kürtleri uyarmıştır: “Geçmişte İngilizlerin, Fransızların, Rusların, Almanların şu topraklar üzerinde oynamış oldukları rol neyse, bugün aynen tekrarlanıyor. Geçmişte Ermeni halkı onlara güvendi ama yanıldı. Çünkü onlar geldiler, kendi hesaplarını yaptılar. Çekip gittiler ve burada kardeşi kardeşle kan içerisinde bıraktılar. Bugün Kürtlerin yaşadığı aynı şey…”

PERİNÇEK’İN EMPERYALİZME KARŞI SAVAŞI

Soykırım iddiasını, emperyalizmin siyasal hedefinden bağımsız düşünmek en hafifinden saflıktır. Zira emperyalizm ne dün Ermeni kökenli yurttaşımızın kara kaşı kara gözü için, ne de bugün Kürt kökenli yurttaşımızın kara kaşı kara gözü için uğraşmaktadır. Onun esas hedefi kendi çıkarlarıdır.

Emperyalizm, müdahale edilebilir bir zemin olması için Ortadoğu’da ve Kafkaslar’da sürekli düşmanlıklar olmasını istemektedir. Türkler Kürtlerle, Türkler Ermenilerle, Ermeniler Azerilerle, Azeriler Farslarla, Farslar Araplarla, Araplar Kürtlerle…

Kışkırtmalar, ayaklanma tezgahları, bölücülük girişimleri, kırımlar, komşulara düşmanlıklar, hepsi emperyalizmin bölgeye müdahale edilebilmesi içindir.

İşte bu nedenle dün Strazburg’da, AİHM büyük dairesinde, sadece bir iddianın asılsızlığı değil, Türkiye’nin emperyalizm ile yüzyıllık hesaplaşmasının da davası görüldü!

Dava bu nedenle sadece Türkiye’nin değil, aslında sonuçları itibariyle bölgenin de davasıdır. Ve Doğu Perinçek‘in bayraktarlığını yaptığı bu mücadele, elbette komşularıyla dostluk içinde yaşamak isteyen bir Ermenistan içindir de…

Ülkelerin iyi komşuluk, halkların dostluk ve devletlerin barış içinde yaşaması, bölgenin tümden yararınadır.

ATATÜRK VE LENİN’İN ÇÖZÜMÜ

Emperyalizmin kendi çıkarları için kullandığı bu sorun yüzyıl önce nasıl çözüldüyse, yüzyıl sonra da aynı şekilde çözülecektir: Emperyalizme karşı ittifaklar yaparak!

Mustafa Kemal yüzyıl önce o çözümü şu sözlerle özetlemişti: “Ermeni sorunu denilen ve Ermeni milletinin gerçek olmayan isteklerinden çok, dünya kapitalistlerinin ekonomik yararlarına göre çözülmek istenilen sorun, Kars antlaşması ile en doğru şekilde çözüme ulaştırılmış oldu. Yüzyıllardan beri dostluk içinde yaşayan iki çalışkan halkın iyi ilişkileri memnuniyetle yeniden kuruldu.”

Peki neydi sorunu çözen Kars Anlaşması? Mustafa Kemal’in devrimci Türkiye’si ile Lenin’in sosyalist SSCB’sinin, 13 Ekim 1921’de barış için sınırları belirlemesiydi.

İki devrimci lider yüzyıl önce ittifak yaparak emperyalizmi yenmişti; bugün de bölge ülkeleri ittifak yaparak emperyalizmi yine durduracaktır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
29 Ocak 2015

  1. Mehmet Ali Güller : Binyıllık barış için yüzyıllık hesaplaşma | Ermeni Sorunu - The Armenian Issue - Er­mə­ni Mə­sə­lə­si - le problème Arménien - Der Armenier Konflikt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: