Milli Kurtuluş Hükümeti: Syriza

Syriza’nın Yunanistan’da seçimleri kazanması ve iktidar olması, bir haftadır Türkiye’de de yoğun tartışılıyor. Sola en kapalı televizyonlarda, sol maskeli liberallerle “Türkiye sol’unu arıyor” türünden programlar yapılıyor ve haliyle bulunamıyor.

Ekrana çıkarılan sol’dan kalma tiplere “anti-emperyalizm yabancı düşmanlığıdır” lafları ettiriliyor; “sosyalistler milli olamaz” şeklinde ahkamlar kestiriliyor. Devrim yapmış Lenin‘i, Mao‘yu, Castro‘yu gayrimilli sanan bu tiplere göre zaten dünyada iki Marksist var: Biri Marks, diğeri de kendileri!

Öte yandan daha dün AB’den özgürük bekleyen kimi keskin “solcularımız” da Syriza’yı beğenmiyor, yeterince sol bulmuyor; AB’den çıkamayacağını, NATO’dan kopamayacağını söylüyor.

SYRIZA’NIN İLK İCRAATLARI

En iyisi lafları bir kenara bırakalım ve olgulara bakalım:

Syriza’nın ilk icraatı bazı özelleştirmeleri durdurması oldu. Hızla bir eğitim reformu yaptı. Tüm rektörleri görevden aldı. Üniversite sınavını teke düşürdü. Müfredatı yeniden hazırlama kararı aldı. Parlamentonun etrafındaki demir parmaklıkları kaldırdı.

Hızlı ve önemli hamleler. Peki esas mesele olan AB’ye borçlar ne olacak? Çipras açıkladı: “AB ile çözüm bulmak için yeni müzakere başlayacak. Felakete yol açabilecek bir çarpışmaya girmeye niyetli değiliz. Ancak, bu boyunduruk politikasına da devam etmeyeceğiz.”

Özetle Syriza ne solculuğu beğenilmeyecek durumda, ne de hemen yarın NATO’dan çıkacak durumda…

Kendilerini “Milli Kurtuluş Hükümeti” olarak niteleyen Syriza, Yunanistan’ın nesnel sınırları içinde kamucu bir program uygulamaya çalışacak.

KRİZLER RADİKAL SONUÇLAR DOĞURUR

Biz, Türkiye ve benzer durumdaki ülkeler için, şu iki önemli soruya yanıt bulmalıyız:

1) Hangi şartlar Syriza’yı iktidar yaptı?

Krizler radikal sonuçlar doğurur. 2008 büyük krizi, neoliberal ekonomilerin iflası anlamına geliyordu ve kamuculuğu esas almayı zorluyordu. Bu sadece Yunanistan için değil, pek çok ülke için de geçerlidir. AKP’nin bugün tasarruf esaslı bir ekonomi pogramı arayışında olması bile bu zorunluluğun bir sonucudur.

Syriza’nın Yunanistan’daki başarısı, Yunan halkının AB-IMF-AB Merkez Bankası denilen troykanın kemer sıkma programına karşı çıkmasından kaynaklandı.

Syriza’nın temel hedefi, Yunanistan’ın borçlarını yeniden yapılandırmak, sildirebildiğini sildirebilmek, kalanını uzun vadeye yaymaktır. Syriza bunu sağlayabildiği ölçüde pratikte siyasal başarı kazanacaktır.

2) Peki bu şartlar neden başka partiyi değil de, Syriza’yı iktidar yaptı?

Neoliberalizmin iflası ve kamuculuğun şart olması, Yunanistan’da milli ve sol bir partiyi ihtiyaç haline getirmiştir. Syriza milli bir sol partidir ve o nedenle kurdukları hükümeti “Milli Kurtuluş Hükümeti” olarak nitelemektedirler!

Bu, aynı durumu yaşayan başka ülkeler için de geçerli olacaktır. Neoliberal ekonomi programlarının sürdürülmeye çalışıldığı ve kriz tehlikesi yaşayan ülkelerde milli ve sol partiler güçlenecektir.

TÜRKİYE-RUSYA-YUNANİSTAN İŞBİRLİĞİ

Türkiye açısından pratikte asıl önemli olan Syriza’nın iktidar olmasının Türk-Yunan ilişkilerine ve özellikle Kıbrıs konusuna nasıl yansıyacağıdır.

Bize göre hem Türkiye’nin hem de Yunanistan’ın önünde altın bir fırsat var: İki ülke, Rusya’yla girecekleri enerji işbirliği sayesinde çok önemli ekonomik kazançlar ve siyasal başarılar elde edebilecekler.

Rusya, Ukrayna krizi sonrasında Avrupa’ya gaz sevkiyatını Türk Akımı ile Türkiye üzerinden yapmak istiyor. Türk Akımı Yunanistan sınırına bağlanacak. O gazı almak isteyen AB ülkeleri de Yunanistan’a başvuracak.

Yani Rusya bu hamlesiyle hem Türkiye’ye hem de Yunanistan’a önemli bir olanacak yaratmış oldu. Bu durum Türkiye-Rusya-Yunanistan arasında, enerji konusunda yeni bir işbirliği yaratacaktır. Bunun Kıbrıs merkezli yeni enerji politikalarına yansıma ihtimali de var.

Mesele bu fırsatı değerlendirebilmektir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
30 Ocak 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: