İki model, iki ittifak

Dikkatinizi çekmiştir. AKP’lisinden CHP’lisine, liberalinden cemaatçisine, TÜSİAD’çısından maskeli solcusuna, herkeste bir HDP kaygısı oluştu!

HDP seçime nasıl girmeli tartışmaları, ya barajı aşamasa endişeleri, HDP büyütülmeli propagandaları…

TV kanallarında merkezinde HDP’nin olduğu ittifak modelleri tartışılıyor, gazete sütunlarında HDP’nin etrafına halkalar örülüyor…

SYRİZA’YA EN BENZEMEYEN PARTİ: HDP

Hatta Syriza’nın başarısı HDP’ye şablon gibi giydirilmeye çalışılıyor; örneğin Selahattin Demirtaş çıkıp “Syriza tıpatıp bize benziyor” diyor.

Oysa durum tam tersidir: Syriza’nın en benzemediği partidir HDP!

Syriza anti-emperyalisttir, HDP ise emperyalist ABD’den rol talep etmektedir; Syriza ülkesinin milli çıkarları için AB’ye karşı çıkmaktadır, HDP ise en AB’ci partidir; Syriza milli devletçidir, HDP milli devlet karşıtı, federalci, özerkçidir; Syriza ulusalcıdır, hükümetini ulusal kurtuluş hükümeti diye nitelemektedir; HDP ise etnikçidir; Syriza ekonomide devletçi-kamucudur, özelleştirmeye karşıdır; HDP ise neoliberaldir, serbest piyasacıdır, özelleştirmecidir…

HDP BİR MİT PROJESİDİR

Bu ilk model, yani merkezinde HDP’nin olduğu ittifak modeli iki kanatlı yürüyor. Bir yandan HDP-Sol ittifakı denilerek çeşitli partiler HDP’yle ittifaka zorlanıyor, diğer yanda HDP-CHP ittifakı denilerek güya AKP’ye karşı çözüm üretiliyor.

Şu gerçek anımsanmadan bu projenin amacı anlaşılmaz: HDP bir MİT peojesidir! MİT Müsteşarı Hakan Fidan‘ın Öcalan‘a kurdurttuğu bir partidir HDP.

O nedenle Demirtaşlar önce bu partiye itiraz etmiştir. Öcalan bastırınca “bari batıda HDP’yle, doğuda BDP’yle seçime girelim” demişlerdir ancak buna da ikna edememişlerdir.

HDP, Fidan‘ın Türkiye Solu’nu yoketme, Kürtçülüğe teslim ettirme projesinin adıdır; BDP’nin “Gezi darbe girişimidir” şeklindeki kaba politikasının işe yaramazlığı karşısında Fidan-Öcalan ayarıyla yapılan “Taksim’i ulusalcılara bırakmayın” ince politikasının bir ürünüdür.

CHP-HDP İTTİFAKI AKP’YE YARAR

CHP-HDP ittifakı ise AKP’ye yaramaktadır. Zira HDP ittifakı CHP’ye ek milletvekili kazandırmayacak ama Trakya’dan başlayarak Ege’de ve batı illerinde CHP çok şey kaybettirecektir!

CHP, AKP’nin her seçim öncesi neden “milliyetçi” söylem tutturmaya çalıştığından hiç ders çıkarmamaktadır. Erdoğan‘ın PKK müzakerelerinin doğurduğu oy kaybını her seçim öncesinde sahte milliyetçilikle kapatmaya çalıştığını görmemektedir.

Özetle Fidan, Öcalan üzerinden HDP’yi öyle bir rotaya sokmuştur ki, her durumda en kârlı AKP çıkacaktır; HDP CHP’yle ittifak kursa da kurmasa da, seçime parti olarak girse de girmese de, barajı geçse de altında kalsa da…

Çok kazançlı bu seçim hamlesi, üstelik solu sistem içine hapsadecek, Haziran Halk Hareketi’nin kazanımlarını yokedecek niteliktedir.

MİLLİ İTTİFAK MODELİ

Evet, sözde AKP’ye karşı yapılan ama en çok AKP’ye yarayacak olan bu birinci model ve ittifak, son tahlilde sistemin restorasyonu amaçlıdır.

O nedenle asıl önemli olan diğer model ve ittifaktır: Merkezinde İşçi Partisi’nin yer aldığı model, yani milli ittifak.

Bu modeli önümüzdeki günlerde uzun uzun konuşacğız. Bugünlük dört özelliğine dikkat çekelim:

1) Bu modelde yurtseverlik temelinde en geniş ittifak kurulmaktadır. Zira İşçi Partisi, “devrimcilerin, halkçıların ve milliyetçilerin” partisi olması nedeniyle, sosyalist soldan milliyetçilere kadar uzanan en geniş cepheyi kurabilme özelliğine sahiptir.

2) Bu model başarı kazanmıştır: Silivri duvarlarını yıkan, Arslanlı Yol’da milyonları birleştiren, Türk bayraklarıyla milyonları ayağa kaldıran ve Haziran Halk Hareketi’ne rengini veren bu modeldir.

3) Bu model Türkiye’nin en önemli sorunlarını çözmüştür: Örneğin emperyalizmin soykırım iddiasıyla Türkiye’yi mahkum ettirme çabaları bu modelle durdurulmuştur. Örneğin AKP’nin yeni anayasa girişimi bu modelle engellenmiştir.

4) Bu model hükümet olma hedeflidir! 7 Haziran’dan merkezinde İşçi Partisi’nin olduğu milli bir hükümet çıkarmayı hedefler.

Bu konuya devam edeceğiz…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
7 Şubat 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: