Cemaatin bankası olur mu?

TMSF’nin Bank Asya yönetimini devralmasının ardından, Erdoğan miting meydanlarından Fethullah Gülen‘e şöyle seslendi: “Sen hoca mısın, banka patronu musun, nesin?

Erdoğan, zamanında “patron Fethullah Gülen” ile birlikte Bank Asya’yı açan, kurdelesini kesen isimlerden birisi de olsa, sorusu anlamlı ve önemlidir! (Geçerken biz de şu soruyu soralım: Erdoğan‘ın mal varlığı bildirimlerinde hep “çeşitli bankalarda şu kadar parası var” deniliyor. O çeşitli bankalar hangileridir? Örneğin Erdoğan’ın Bank Asya’da hiç hesabı olmuş muydu?)

ALPAY: HİZMET’İN BANKASI OLUR

Konu önemlidir ve o nedenle meselenin Erdoğan-Gülen çarpışması boyutunu bir kenara bırakarak inceleyeceğiz.

Evet, Cemaatin bankası olur mu?

İlk yanıt, Cemaatin neoliberal soldan transfer ettiği Şahin Alpay‘dan geldi. Alpay önce “Cemaatlerin olmayabilir ama Hizmet’in bankası elbette olur” diyor.

Ardından da şu soruyu soruyor: “Peki bankanın kapısında neden ‘Bu bir Hizmet Hareketi kuruluşudur’ diye yazmıyor?”

Alpay‘in yanıtı şu: Laiklik nedeniyle!

LAİKLİK PARALEL YAPININ PANZEHRİDİR

Her ne kadar Alpay bu yanıtı bir suçlama amacıyla vermişse de, yanıt doğrudur.

Bu yanıt üzerinden şu saptamayı rahatça yapabiliriz: Laiklik, paralel yapının panzehridir!

Mustafa Kemal Atatürk’ün laikliği, salt din ve devlet işlerinin ayrılması değil, ondan daha önemlisi dinin vicdanlara hapsedilmesiydi; Allah ile kul arasına üçüncü kişilerin, şeyhlerin, dervişlerin, tarikatların, cemaatlerin sokulmamasıydı…

Atatürk o nedenle bir devrim yapmış ve tekke ile zaviyeleri kapatmıştı, o nedenle şeyhlik, dervişlik gibi unvanları kaldırmış, o nedenle emirlik, halifelik givi makamları yıkmış, o nedenle falcılık, büyücülük, muskacılık gibi eylemleri yasaklamıştı!

Ve o nedenle Atatürk şöyle demişti: “Efendiler ve ey ulus! İyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ülkesi olamaz. En doğru, en gerçek tarikat uygarlık tarikatıdır.”

YA DEVLET YA CEMAAT

Dolayısıyla “Cemaatin bankası olur mu” sorusu, ancak karşı devrimle laikliği tırpanlanmış bir ülkenin sorusu olabilir. Zira laik bir ülkede cemaat örgütlenmesine izin verilmez!

Neden mi? Hadi gelin bugünün sorunu üzerinden, yani devlet içinde paralel yapılanma sorunu üzerinden yanıtlayalım.

Bugün çıkarları böyle gerektirdiği için AKP sözcüleri ekranlardan şu anlamlı saptamaları yapabiliyorlar: “Paralel yapı mensubu polis, amiri yerine imamından emir alıyor”, “Adam Emniyet’te başkomiser ama paralel yapı içinde bir komiserin altında. Emir vereceğine emir alıyor.”, “Devletin hiyerarşisine göre değil, cemaatin hiyerarşisine göre çalışıyorlar.”

Çok doğru saptamalar. İşte bu nedenle laik bir ülkede cemaat örgütlenmesine izin verilmez! Ya kamu kurumlarının kendi hiyerarşileri olur ya da cemaatlerin, ikisine birden yer yoktur!

DİZ DİBİNDE OTURMAMAK İÇİN

Dolayısıyla bugün Türkiye’de F Tipi örgütle, paralel yapıyla mücadele etmek, aynı zamanda ve daha çok AKP ile mücadele etmeyi de gerektirir.

Çünkü AKP tarikatlar ve cemaatler koalisyonu olarak kurulmuştur. Devletin içinde devlete paralel örgütlenmeler AKP’nin eseridir. F Tipi yapı en çok AKP döneminde devlete yerleşmiştir; Erdoğan‘ın “ne istediler de vermedik” sözü bu nedenledir.

Devlet örgütlenmesi ve kamu düzeni için hiyerarşi önemlidir ve sorun, Hikmetyar’ın dizinin dibindeki o görüntüye kadar uzanmaktadır! Hikmetyar‘ın dizinin dibinde oturan, maalesef ABD’nin BOP’una da eş başkan olabilmektedir!

Kemalist devrim işte bu tabloyu yırtmıştır öncelikle; ümmeti millet, müridi vatandaş yapmış ve insanı efendinin dizinin dibinden ayağa kaldırmıştır!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak işte asıl bunun kavgasını vermeliyiz!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
8 Şubat 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: