AKP cephesinde iç çarpışma

Dün AKP cephesi içinde, “faiz, yolsuzluk, dış politika ve başkanlık sistemi” başlıkları altında dört büyük çarpışma olduğunu belirtmiştik.

Bugün de politik güç mücadelesi biçimini alan bu tür çarpışmaların kaynağındaki sermaye kesimlerinin çıkar ilişkilerine mercek tutacağız.

Ama önce bu meseleye eğilmemizi sağlayan Fidan‘ın adaylığıyla ilgili son notları aktaralım:

DOĞRU MU, DEĞİL Mİ?

Öncelikle belirtelim, açıklamalara rağmen, hâlâ Fidan‘ın Erdoğan‘a rağmen adaylığını koymuş olacağını düşünmüyorum.

Kamuoyu da bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bir bölümü Fidan‘ın Erdoğan‘a rağmen aday olduğunu düşünüyor ama bir bölümü de bunun mümkün olmadığını, Erdoğan‘ın açıklamasında başka hesapları olduğunu, kısacası iş içinde iş olduğunu düşünüyor. Neticede Osmanlı’da oyun bitmez!

Fakat asıl vahimi şudur: Aslında Fidan’ın adaylığını değil, gerçekte Erdoğan’ın doğru söyleyip söylemediğini tartışıyoruz! Türkiye açısından asıl sorun budur ve Fidan‘ın oynayacağı rollerden daha vahimdir!

ERDOĞAN’IN 4 VURGUSU

Bu arada Erdoğan‘ın konuyla ilgili uçakta yaptığı açıklamada çarpıcı mesajlar vardı:

Birincisi düne kadar sır küpü olan Fidan dün itibariyle artık sır küpüydü. İkincisi Fidan yorulmuştu. Üçüncüsü Fidan’a bazı vaatlerde bulunulmuş olabilirdi. Ve dördüncüsü Erdoğan tek başına da kalsa paralel yapıyla mücadelesini sürdürecekti.

Bu dört vurgunun ne kadar önemli olduğunu yarından sonra daha da iyi göreceğiz.

Geçerken birlikte düşünülmesi için şu soruları da soralım: Dün Anayasa Mahkemesi Başkanı seçilen Zühtü Arslan hâlâ cemaatçi mi, yoksa saf mı değiştirdi? Erdoğan‘ın başkanlık için onu istediği haberleri gerçek miydi, yoksa algı operasyonu muydu?

Erdoğan‘ın bu dört mesajına ve Zühtü Arslan konusuna yazımızın sonunda da değineceğiz. Artık bu iç çarpışmadaki kuvvetlerin hangi sermaye gruplarına dayandığına geçecebiliriz.

DÖRT SERMAYE GRUBU

AKP bir parti olarak yeşil sermaye diye isimlendirilen gruplardan Anadolu Kaplanı adı verilenlere kadar genişçe bir yalpazenin temsilcisi olarak siyasette zemin buldu.

Tabi ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’ne eklemlenmesinin karşılığında daha büyük kesimlerin de desteği sağlanarak AKP’ye iktidar fırsatı sunuldu. Lafı dolandırmadan söyleyelim: ABD düdüğü çaldı ve TÜSİAD başta en büyük sermaye grupları ve onların siyasetteki tezahürleri olan liberaller AKP’yi yukarı kaldırdı.

Fakat yıllar içerisinde dört büyük çatırdama oldu:

1) Görece daha milli olan sermaye grupları bu ittifakı 2007 sürecinde terketti.

2) AKP’nin esas dayandığı sermaye grupları palazlandıkça, iktidar eliyle ve devlet olananaklarıyla daha da büyüyünce, TÜSİAD ve altındaki gruplar ile bunlar arasında çelişmeler ortaya çıkmaya başladı. AKP dönemini yine de kârlı sürdürdükleri için bu çelişme ilk zamanlar derin değildi, fakat zamanla ve Batı’nın da kimi özel hesaplarına göre derinleşti.

3) AKP’nin dayandığı sermaye grupları içerisinde bir farklılaşma oluştu. Erdoğan ve kurmaylarının bizzat kolladığı gruplar öne çıkmaya, en büyük ihaleleri almaya başladı. Onlar ile diğerleri arasında çelişmeler sürekli derinleşti.

Bu gruplar hem en büyük ihaleleri alıyor hem de havuz oluşturarak Erdoğan‘a medya imkanı, vakıflara sermaye yaratıyordu.

Siyasette Erdoğan‘ın temsil ettiği bu gruplar büyüdükçe, siyasette Abdullah Gül‘ün temsil ettiği bazı Anadolu sermaye grupları ile yine siyasette AKP’nin ilk kurucularının temsil ettiği orta ölçekli sermaye grupları, bundan açık açık rahatsız olmaya başladı. Bu noktada bir politik güç mücadelesi başladı.

4) Öte yandan üçüncüsüyle eşzamanlı ilerleyen bir başka çatışma da, Erdoğanların kılıç çektiği cemaat sermayesiyle yaşanan çatışmaydı.

ERDOĞAN KARŞITI BİR UZLAŞMA MI VAR?

3 nolu çatışma içeriden, 4 nolu çatışma iç-yandan ve 2 nolu çatışma da dışarıdan sürüyor.

Peki Fidan‘ın adaylığı olayına ve Erdoğan‘ın verdiği mesajlara bakarak şu çıkarımda bulunabilir miyiz? Acaba çeşitli kesimler 7 Haziran sonrası için Erdoğan‘ın etkisiz kalacağı bir düzenleme konusunda uzlaştılar mı?

Anlamaya çalışacağız…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
11 Şubat 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: