TSK’nin 2. yığınak hatası

Suriye’ye tezkere meselesine “uygulanabilir mi, uygulanamaz mı” diye bakmadan, iki temel nedenle doğrudan karşı çıkmıştık:

1) Tezkere, uygulanmasına engel olsak bile, neticede bir niyet beyanıdır; Türkiye’nin komşusuna bakışını yansıtır. Elbette askeridir ama aslında siyasal konumlanışa işaret eder. O nedenle tezkereye destek vermek, gerekçesi ne olursa olsun, doğrudan Esad‘ı ve Şam yönetimini hedef aldığı için, son tahlilde komşularla iyi ilişki prensibine aykırıdır. (Bağdat’ı değil ama Irak’ın kuzeyindeki PKK’yi hedef alan türden tezkerelerle karıştırılmamalıdır.)

2) Tezkere, uygulanmasına engel olsak bile, AKP Hükümeti’nin elinde sallanan bir kılıç gibidir. Tezkere, “Öbür tarafa 4 adam gönderirim, 8 tane boş alana füze attırırım. Problem o değil, gerekçe üretilir.” diyen bir zihniyetin elinde bulundurulamaz!

DÖRTLÜ HAT İHTİYACI

Mesele emperyalizmin Ortadoğu’da Kürt devleti üzerinden sınırları yeniden çizme girişimiyse eğer, pratikte Türk devletinin PKK’ye karşı Barzani‘yi desteklemesinin bir önemi yoktur, zira bu da aynı projeye hizmet eder!

Son 30 yıl bu derslerle doludur: Suriye’nin Türkiye’ye karşı PKK’yi desteklemesi, İran’ın Irak’a karşı Talabani’yi desteklemesi, Türkiye’nin Irak’a karşı Barzani’yi desteklemesi, son tahlilde ABD’ye yaramıştır!

Bu türden taktik hamleler, tam da ABD’nin istediği gibi bölgedeki dört ülkenin birbiriyle sorunlu hale gelmesine yol açmıştır. Dört ülkenin birbiriyle sorunlu olması ise emperyalizmin bölgeye sürekli müdahale edebilmesine zemin yaratmıştır.

Dört ülke bu konuda yan yana durmadığı müddetçe, emperyalizmin Kürt Koridoru, ağır da olsa ilerleyecektir. Dört ülke birbirinin rejimini, mezhebini bir kenara bırakıp stratejik bir hat kurmadığı müddetçe, bölge sınırlarının yeniden çizilebilme ihtimali güçlenecektir. Dört ülke, soruna Kürtler de dahil, tüm halkların toplam çıkarı perspektifinden bakmadığı müddetçe, emperyalizmin bölge halklarını boğaz boğaza getirebilme şansı sürecektir.

GENELKURMAY TÜRKİYE’Yİ OYALADI

Eğit-Donat meselesi bu nedenle kritiktir. Türkiye’nin komşusunun rejimini yıkmak üzere topraklarında emperyalist ABD’yle birlikte terörist eğitmesinin hiçbir mazereti yoktur!

O nedenle başından itibaren Genelkurmay Karargahı’ndan üretilen “mazeretlere” cepheden karşı çıktık. Açıkça belirtelim: Genelkurmay Karargahı TSK’nin ana gövdesinin itirazlarına ve Türk milletinin beklentilerine uygun davranmadı. Tersine oyalayacak nitelikte mazeretler üretti.

Eğit-Donat’ın görüşülse bile kabul edilmeyeceğini savundu önce. “İtiraz ediyoruz, inisiyatif bizde” dedi bir süre. Sonra “ÖSO’yu eğitiriz ama peşmergeyi eğitmeyiz” dedi. Bu aslında olayın nereye gideceğine işaret ediyordu.

Ardından “Peşmergeyi eğitiriz ama PYD’yi asla” dediler. Fakat o süreçte ABD’nin “PYD’yi eğit” diye bir talebi yoktu. Bu “peşmerge eğitebilmeye” malzeme yapıldı. Kaldı ki “peşmergeyi eğitebiliriz” dediklerinde zaten Kuzey Irak kamplarında peşmerge eğitmeye başlamışlardı. Davutoğlu‘nun o kampı ziyaret etmesiyle bu gerçek ortaya çıkınca, bu kez “Peşmerge eğitmek ABD’nin Eğit-Donat’ı kapsamında değil, PKK’ye karşı peşmergeyi desteklemek çıkarımızadır” dediler. Oysa Başbakan Davutoğlu o sırada BBC‘ye “Eğit-Donat çoktan başladı” diyordu. AKP Hükümeti imzasız, sözleşmesiz TSK’ye peşmerge eğittiriyordu!

Tüm bunlar ortaya çıkınca da, bu kez Genelkurmay Karargahı yetkilisi, “konunun bizimle ilgisi yok, müzakereyi Dışişleri bakanlığı yürütüyor” deyip kenara çekildi!

Sonuç? Dışişleri Bakanlığı açıkladı, Beyaz Saray onayladı: Türkiye ile ABD Eğit-Donat programında mutabakat sağlamıştı!

Peki TSK’nin ana gövdesine rağmen Genelkurmay Karargahı bu çizgiyi savunarak ne yapmış oldu? Açıkça belirtelim: Hem TSK’yi hem de Türk milletini AKP adına oyalamış ve gazını almış oldu!

EĞİT-DONAT, 36. PARALELE DESTEK GİBİDİR

Hiç dolandırmadan söyleyelim: Esad’a karşı tezkere bulundurmak ve terörist eğitmek, Ayn el Arap’a peşmerge koridoru açmak, ABD’yle birlikte Eğit-Donat kapsamında her türden teröristi eğitmek, olası sonuçları bakımından, Türkiye’nin Irak’ta 36. paralele destek yanlışı büyüklüğündedir.

O gün ABD’nin bu girişimine “Saddam’a sormadan Irak’a girer çıkar PKK’yi vururuz” diyerek sevinen Genelkurmay Karargahı’nın yaptığı ikinci yığınak hatasıdır bu!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
20 Şubat 2015

 

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: