Perinçek-Esad buluşmasının anlamı

Doğu Perinçek başkanlığındaki Vatan Partisi yöneticileri ile bağımsız milletvekili Birgül Ayman Güler ve AKP kurucusu Abdüllatif Şener‘in yer aldığı Türkiye heyetinin Suriye ziyareti, işaret ettiği yeni rota nedeniyle tarihi önemdedir.

Hangi rota? Türkiye’nin komşusuyla düşmanlık değil, dostluk geliştirme sürecine girme rotası!

Önce Tayyip Erdoğan‘ın, ardından da hükümet sözcüsü Bülent Arınç‘ın bu ziyareti telaş ve korkuyla hedef alması, işte bu nedenledir.

TÜRK-ARAP DOSTLUĞU

Bu esasın üzerinde daha ayrıntılı duracağız ancak Doğu Perinçek ile Beşar Esad‘ın buluşmasının diğer anlamlarını ve ikilinin verdiği fotoğrafın mesajlarını sıralayalım:

1) Türk heyetinin ziyareti, bölgeye ve elbette emperyalizme verilen Türk-Arap dostluğu mesajıdır.

AKP Hükümeti’nin mezhepçi temelde ele aldığı için son tahlilde siyaseten Arap karşıtlığına oturan dış politikası, Türkiye’nin bölge nezdindeki imajına ağır bir darbe vurmuştu. İşte bu ziyaretle Türkiye yeniden Arap dostluğu mesajı vermiş oldu.

2) Türk heyetinin ziyareti, komşusuna düşmanlık yapanın sadece AKP Hükümeti olduğunu fakat Türkiye’nin hükümete rağmen komşusuna dostluk duyguları beslediğini ortaya koydu.

Aslında Türkiye bu mesajı ilk günden beri veriyordu ve AKP Hükümeti’nin daha saldırgan bir Suriye politikası izlemesinin önüne de işte milletin bu tutumu geçmişti.

BOP DEĞİL BAB KAZANACAK

3) Türk heyetinin ziyareti, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nin değil, bölgenin Batı Asya Birliği (BAB) projesinin son tahlilde hayata geçeceğini göstermiştir. Türk heyetinin “7 ülke – 7 deniz” programın Şam yönetimince desteklenmesi, gelecek açısından büyük önem taşımaktadır.

4) Türki heyetinin ziyareti, Türkiye ile Suriye’nin geleceklerinin ortak olduğunu ortaya koydu. Her iki taraf da kalın çizgilerle altını çizdi: Suriye’nin bölünmesi Türkiye’nin bölünmesiydi!

5) Türk heyetinin ziyareti, Türkiye ile Suriye’nin emperyalizme ve onun desteklediği teröre karşı birlikte direneceğinin mesajını verdi. Zira emperyalizm Kürt Koridoru planıyla gerçekte sadece Suriye’yi değil, Türkiye’yi de hedef alıyordu.

ABD’YE ‘KAZANAMAYACAKSIN’ MESAJI

6) Türk heyetinin ziyareti, emperyalizmin bölgeye mezhepçiliği dayattığı koşullarda, aynı zamanda bir laiklik mesajıydı.

Heyetin Suriye müftüsü Bedrettin Ahmet Hassun‘la görüşmesi, Hassun‘un “ben laik bir müftüyüm” demesi ve Perinçek‘in de “siz büyük önderimiz Atatürk‘ün hayal ettiği müftüsünüz” yanıtı vermesi, büyük mesajlar taşıyordu.

7) Türkiye heyetinin ziyareti, ABD’ye bir mesajdır ve Washington’un bu topraklarda zafer kazanamayacağının Şam’dan ilan edilmesidir!

8) Son olarak bu ziyaret, en başta söylediğimiz gibi, toplamda Türkiye açısından yeni bir rotaya işaret etmesi bakımından anlamlıdır. Açalım:

İKİ ANA EĞİLİM ÇARPIŞIYOR

Bakınız bütün alt renklerini bir kenara bıraktığımızda karşımıza şu tablo çıkar: Türkiye’de iki ana eğilim çarpışmaktadır. İç politikada, dış politikada, ekonomide, eğitimde, kültürde bu hep böyledir.

Bir yanda ABD stratejisi içinde komşusuna karşı konumlanan AKP’nin temsil ettiği Türkiye vardır, diğer yanda ise ABD’nin stratejisine karşı koyan vatansever kuvvetlerin temsil ettiği Türkiye…

İşte Türkiye heyeti bu ikinci eğilimin temsilcisidir!

ABD’nin IŞİD stratejisi ile bölgeye yeniden dönmeye çalıştığı, Suriye ve Irak’ta PKK ile KDP’ye alan açmaya uğraştığı, bölge haritalarını çizme macerasına soyunduğu bir süreçte gerçekleşen bu ziyaret, herşeyden önce Türkiye’nin AKP’nin işbirliğine rağmen yine de ABD cephesinde yer almayacağının ilanıdır.

Türk heyeti bu ziyaretle AKP’ye işte bu mesajı vermiştir. AKP ABD’yle Eğit-Donat anlaşması imzalasa da, ülkeyi Musul harekatı tuzağına düşürmeye çalışsa da, vatanseverler ve milli kuvvetler buna izin vermeyecektir.

Ankara-Şam dostluk ekseni yeniden kurulmuştur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
4 Şubat 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: