Ya Gül asıl Erdoğan’ın silahıysa?

Abdullah Gül‘ün adaylığının istenip istenmediği, en az Hakan Fidan olayı kadar karışıktır.

Hakim görüş şu: AKP’de, Davutoğlu yönetiminde büyük bir Erdoğan rahatsızlığı var ve bu ekip Gül‘ün milletvekili adaylığını savunarak Erdoğan‘a karşı cephe kuruyor.

Peki öyle mi? İnceleyelim.

AKP’DE ERDOĞAN RAHATSIZLIĞI

Konuyu aydınlatabilmek için önce AKP’de gerçekten bir Erdoğan rahatsızlığı var mı, yok mu, ona bakalım.

Evet, AKP’de bir Erdoğan rahatsızlığı olduğu görülüyor. Davutoğlu, Arınç, Babacan başta olmak üzere kimi AKP’liler bu rahatsızlığı açık açık ifade etti. Hatta daha önce de bu köşede ayrıntılı incelediğimiz gibi, olay bir rahatsızlığı da aşmış ve “faiz, yolsuzluk, dış politika ve başkanlık sistemi” ana başlıkları altında yaşanan bir çarpışmaya dönmüş durumda.

Meselenin temelinde ise şu var: 7 Haziran’dan sonra Türkiye’yi kim yönetecek? Ya başbakan cumhurbaşkanını başkan yapıp kendisini ortadan kaldıracak, ya da başbakan Türkiye’yi yönetebilmek için cumhurbaşkanıyla çarpışacak ve ona başkanlık yolu açmayacak.

Kuşkusuz bu iki seçenek, AKP’nin yine tek başına iktidar olduğu varsayımına dayanmaktadır. Ancak 7 Haziran için daha şimdiden farklı seçenekler de belirmiştir! Meselenin bu yanını şimdilik bir kenarda tutuyoruz.

ERDOĞAN ESKİ CEPHESİNE Mİ YÖNELİYOR?

Peki AKP’de bir Erdoğan rahatsızlığı olduğuna göre, rahatsızlar Gül‘ü de sahneye sürerek Erdoğan‘a karşı bir cephe mi kuruyor? Yukarıda da belirttiğimiz gibi hakim görüş bu.

Peki meselenin başka bir yönü olabilir mi?

Yani ya Gül’ü sahaya süren aslında Erdoğan’ın ta kendisiyse? Ya Erdoğan Gül’ü sahaya sürerek yörüngesinden çıkma işaretleri veren hükümete ciddi bir uyarıda bulunuyorsa? İşte dayanaklarımız:

1) Erdoğan ile Gül, başbakan ve cumhurbaşkanı olarak 7 yıl çalıştı. Ancak o 7 yılda DavutoğluErdoğan ikilisinin ilk altı ayına sığacak kadar sorun yaşanmadı! (Elbette bu durum sadece öznel değil, nesnel nedenlerin de sonucudur.)

Kuşkusuz sorunlar vardı, kuşkusuz Hayrinisa Gül‘ün üzerinden yaşananlara tepki de gösterilmişti ama bugünkü ağırlıkta sorunlar değildi. Üstelik Gül, sorunlar karşısında geri adım atıyor ve Erdoğan ile uzlaşıyordu; şimdiki hükümet gibi Erdoğan‘a rağmen bildiğini okumuyordu!

2) Arınç “TBMM başkanı olsun” diyerek acaba Gül‘e destek mi veriyor, yoksa Gül‘ün olası başbakanlığına şimdiden karşı mı çıkmış oluyor?

3) Erdoğan son derece pragmatist biridir ve mevcut tabloya bakarak çok rahat eski ittifaklarına yönelecek esnekliktedir. (Gül örneğinde olduğu gibi.)

4) Erdoğan, kendisini oyun dışına çıkaracak gelişmelere karşı, çok rahat büyük tavizler vererek eski cepheleri tahkim edebilecek kabiliyettedir. (ABD’ye taviz, IŞİD stratejisine uyum ve Washington’un yeniden çizdiği İran karşıtı Ankara-Riyad eksenine eklemlenme gibi.)

Dahası Erdoğan tehlikenin büyüklüğüne göre daha da ileri gidebilir ve başka eski ittifakları da bazı tavizlerle yeniden onarmayı seçebilir!

ÇIKIŞ YOLU SARMALIN DIŞINDA

Hakim görüşe karşı bu bakışı şu nedenle ortaya koyuyoruz: AKP içindeki çelişmelerden ve Erdoğan‘sız çözüm arayışlarından yararlanmak yerine bu çelişmeye bel bağlamak ve buraya yığınak yapmak Türkiye’ye bir çıkış yolu açmıyor. Hatta bu çabalar, zaman zaman CHP örneğinde olduğu gibi, çabalayanları Atlantik’in Türkiye şubesi adaylığına götürüyor.

Bu oy desteğini sürdürdüğü müddetçe Washington Erdoğan‘ın üstünü çizmez, ondan yararlanmaya bakar. Nitekim ABD’ye taviz verebilme konusunda kimse Erdoğan‘la yarışamaz.

Dolayısıyla çıkışı bu sarmalın içinde değil, dışında aramalıyız. Üstelik AKP güç kaybettiği ve ikili bir yapı göstermeye başladığı için şartlar çok daha uygundur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
9 Mart 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: