Gladyo’nun hedefi: ‘Sünni’ yığınak

Çağlayan’da Savcı Mehmet Selim Kiraz‘a terörist saldırı, Kartal’da AKP binasının kurusıkı tabancayla basılıp pencereden Zülfikar kılıçlı Türk Bayrağı sallanması ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü kapısında yaşanan çatışmaya toplamda bakıldığında ve süreçle birlikte ele alındığında ortaya çıkan tablo şudur:

Türkiye, hem içeride hem de dışarıda ‘Sünni’ bir yığınağa zorlanıyor!

ERDOĞAN TÜRKİYE’Yİ SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞIYOR

Önce bir anımsatma: Önceki gün yayımlanan “Musul provası olarak Yemen” yazımızda vurguladık. Ortadoğu’da “Şii-Sünni” bloklaşması şeklinde bir cepheleşme yoktur; ABD ve işbirlikçileri ile bölge kuvvetleri arasında bir cepheleşme vardır. ABD bu cepheleşmeyi mezhepler üzerinden temellendirmeye çalışmaktadır, çünkü desteklediği kalkışmaların mezhep savaşlarına dönüşmesini istemektedir!

Yemen’de tablo bir kez daha ortaya çıktı: ABD, Suudi Arabistan, Katar, AKP Hükümeti ve İsrail bir tarafta; İran, Irak, Suriye ve Rusya diğer tarafta. (Mısır’ın pozisyonunu ayrı bir yazıda ele alacağız.)

İşte Erdoğan da bu saflaşma içinde İran’ı hedef almakta ve Tahran’dan “Musul, Suriye ve Yemen’den çıkmasını” istemektedir.

İşin özeti şudur: Erdoğan ABD’nin dayattığı yeni sürece “evet” demiştir ve Türkiye’yi bölgedeki bu cepheleşmeye sürüklemeye çalışmaktadır.

Peki bu o kadar kolay mıdır?

TERÖRDEN KAMUOYU İMAL EDİLİYOR

İşte Çağlayan-Kartal-Emniyet sıralı terör bu noktada devreye girmiştir. Gladyo’nun bu terör eylemleri, Türkiye’yi hem içeride hem de dışarıda yukarıda özetlediğimiz temel saflaşmalı ana stratejiye uygun hale getirmek içindir.

İçeride Gladyo terörüyle birlikte ortaya çıkan manzaraya bakalım: İktidar “İç Güvenlik Paketi’ni işte bu nedenle çıkardık” demekte ve “artık izinsiz sokağa çıkmak yok” diyerek halkı tehdit etmektedir. AK-Medya Çağlayan’daki terör saldırısını Gezi’ye yıkmaya çalışmaktadır. DHKP-C Mihraç Ural üzerinden Esad‘a bağlanarak toplumda Suriye karşıtlığı algısı yaratılmaya çalışılmaktadır. Yine Kartal’da bir Alevi simgesi olan Zülfikar kılıcının ortaya çıkarılması, Şii-Nusayri karşıtlığı temelinde işlenmektedir.

Çerçeveyi tamamlayan en dikkat çekici olay da Erdoğan‘ın bölgesel ortağı İhvan’ın bu terör saldırıları sonrası taziye yayınlamasıdır! (hurriyet.com.tr, 1 Nisan 2015).

Tüm bunları iki hafta önce çıkan şu haberle birlikte değerlendirmemiz gerekmektedir: “Güvenlik birimleri Erdoğan‘a bir rapor sundu. 20 il için risk analizi yapılan raporda DHKP-C, PKK, IŞİD ve Esad‘ın AKP ve 7 Haziran seçimlerini hedef alan saldırılar yapacağı belirtildi.” (sabah.com.tr, 16 Mart 2015).

ANKARA-RİYAD-TEL AVİV-KAHİRE EKSENİ

Ortaya çıkan tablo açıktır: Gladyo terörünün amacı Türkiye’yi hem içeride hem de dışarıda Atlantik cepheli saflaşmaya uygun hale getirmektir. Gladyo “silahlı propaganda” ile direnen kurumları Erdoğan‘ın arkasına konumlandırmaya çalışmaktadır. Gladyo Türkiye’yi Yemen, Musul ve Suriye’de İran’ın karşısına çıkarmaya çalışmaktadır.

Gladyo, Moskova destekli Tahran-Bağdat-Şam ekseni karşısında Ankara-Riyad-Tel Aviv-Kahire ekseni kurmaya çalışmaktadır!

Bu noktada üç gelişme çarpıcıdır:

1) Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi‘nin de bulunduğu günlerde Riyad’a gitti. İddialara göre Erdoğan ve Sisi, Kral Selman‘ın isteği ve Hakan Fidan‘ın girişimiyle temas kurdu. Böylece Yemen’e saldırı öncesinde Ankara-Riyad-Kahire ekseni kurulmuş oldu.

2) Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç İsrail devlet televizyonuna konuştu ve Türk-İsrail ilişkilerinin düzeltilmesi için Netahyahu‘dan jest beklediklerini ilan etti! (hurriyet.com.tr, 2 Nisan 2015)

3) TSK, AKP Hükümeti eliyle Eğit-Donat, İncirlik ve Katar’a asker gönderme gibi uygulamalar üzerinden ve Jandarma’nın Valilere bağlanması gibi hamlelerle adım adım ABD projesine eklemlenmektedir.

İşte tablo budur ve mesele bu tablonun nasıl bozulacağıdır. Türkiye’nin bu tabloyu bozacak birikimi, deneyimi ve öncü kuvvetleri vardır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
3 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: