Kontrollü kaos ile güvenlik

Dünkü “TSK’ye 3 yönden kumpas” başlıklı yazımıza şu itiraz geldi: “Ama MİT TIR’ları operasyonunu yapan savcılar ile dönemin Adana Jandarma Bölge Komutanı paralel yapıyla iritbatlıydı.”

Burada mesele şudur: İç içe geçmiş iki süreç yaşanmıştır ve bir yandan AKP’nin Suriye macerasını engelleyen Ankara merkezli milli bir hamle yapılmış ama bir yandan da bunu fırsata çevirmek ve Fidan’a operasyonu devam ettirmek isteyen Adana merkezli bir girişimde bulunulmuştur.

Ortada böyle bir girişim olması, MİT TIR’larının durdurulmasını bütünüyle paralel yapının yanına koymaz. Nitekim MİT TIR’ı operasyonu savcısı da şu açıklamasıyla aslında bu ikili durumu teyit etmişti: “Bu araştırma ve soruşturma tek başına bir savcının yapacağı bir şey değildi. Devletin jandarması ihbarı getrmiş ve savcının önüne koymuş. O günkü şartlarda böyle bir ihbara kimse asla başını çeviremezdi. Hukuken gerekli olan arama kararını verdik, bu işlemi yaptık.” (radikal.com.tr, 15 Ocak 2015)

Kaldı ki mesele F Tipi örgütüyle mücadeleyse 34 askere değil, paralel yapıyla irtibatlı olduğu iddia edilen savcılara ve tuğgenerale operasyon yapılırdı ve AK-Medya da 34 askerin gözaltına alınmasını “cuntaya darbe” başlıklarıyla vermezdi!

CUMHURİYET’E KUMPAS

Gelelim Yeni Şafak‘ın “Atatürk’ü İnönü zehirledi” iddiasına…

Bir kere şunu saptamalıyız: A Tipi örgüt ile F Tipi örgütün sahte belge üretmek konusunda birbirinden hiç farkı yoktur ve bu yöntem birliği aynı yapının kolları olmalarından kaynaklanmaktadır.

Sonradan icat edilmiş yazı fontlarıyla 50 yıl önceye dayanan bir belge yazmak ve eski görüntüsü verebilmek için üstüne çay dökmek, sadece bir çapsızlığa değil, aynı zamanda Gladyo’nun F Tipi örgütten ibaret olmadığını, Gladyo’nun A Tipi ile operasyonlara devam ettiğini gösterir!

Açıkça belirtelim: Bu büyük yalan, Gladyo’nun Cumhuriyet’e operasyona devam ettiğini belgelemektedir. Gerisi ayrıntıdır.

Fakat aynı zamanda “Berkincilik maskeli Gladyo terörü” dediğimiz sürecin de bir parçasıdır.

7 HAZİRAN HAZIRLIKLARI

DHKP-C’nin önce Savcı Mehmet Selim Kiraz‘ı hedef alan terör saldırısı, ardından ertesi gün İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne saldırması, AKP Kartal İlçe ögütüne yapılan Alevi sembollü saldırı, Fenerbahçe takımına saldırı gibi olaylar kuşkusuz 7 Haziran süreciyle ilgilidir.

Peki bu eylemlerin gerçek sahibi kimdir ve bu eylemler son tahlilde kime yarar?

Daha önceki yazılarımızda yanıtı vermeye çalıştık: Eylemleri taşeronlar yapmıştır ama gerçek sahibi Gladyo’dur. Peki kime hizmet eder, kime yarar?

Burada iki temel görüş var. Bir görüşe göre seçime bu tür olaylarla girmek hiçbir zaman iktidardaki partiye yaramaz. İlk bakışta doğru görünüyor.

Fakat bize göre bu tez istikrarlı süreçler için geçerlidir. Oysa Türkiye kırılgan bir zemindedir ve bu zemin mevcudun sürdürülebilmesi için kontrollü kaosa ihtiyaç duymaktadır.

KIRBAÇ OLARAK DARBE SEÇENEĞİ

Daha ayrıntılı inceleyebilmek için konuyu bir de şu tezle birlikte ele almalıyız: ABD Türkiye’yi AKP ile yönetemiyor, o nedenle bu tür istikrarsızlık operasyonlarıyla darbe arıyor.

Türkiye’nin önünde bir Amerikancı darbe seçeneğinin de olduğunu uzun bir zaman önce biz de yazdık. Fakat bu seçenek, 7 Haziran’a iki ay kala, AKP’nin karşısında değil artık yanında olan bir seçenektir ve takvim nedeniyle asıl 7 Haziran sonrası için ABD’nin torbasında bulunmaktadır.

Yani ABD açısından mesele bu tezdeki gibi y Haziran öncesinde “ya AKP ya darbe” şeklinde değildir. Tersine ABD’nin darbe seçeneği ihtimali, bu süreçte AKP rejimini destekleyen bir kırbaç işlevi görmektedir.

Çünkü “ABD Türkiye’yi AKP’yle denetleyemiyor, darbe seçeneği için istikrarsızlık operasyonu yapıyor” dendiği anda, AKP ile istikrar ve darbeye alternatiflik yan yana gelmiş oluyor.

Bize göre ortada bir istikrarsızlık operasyonu değil ama kontrollü bir kaos girişimi ve bunu sağlamak üzere yapılan Gladyo eylemleri vardır. Ve Gladyo terörünün amacı, kontrollü kaos ile güvenliğe oy toplamaktır. AK-Medya’nın “kaosun çaresi AKP’dir” merkezli ve güvenlik eksenli propagandası işte bu nedenledir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
7 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: