Genelkurmay kafa açtı

HDP ile AKP Hükümeti’nin Ağrı-Diyadin’deki çatışmayla ilgili birbirini suçlayan ve “kafaları karıştırmaya” yönelik açıklamaları kuşkusuz şaşırtmadı. Ancak Genelkurmay’ın konuyla ilgili toplam üç açıklaması, meseleyi belli oranda aydınlattı ve “siyasi hesaplar” noktasında kafaları açtı!

Açıklamalardan hareketle inceleyelim:

TSK’NİN PKK-HALK AYRIMI VURGUSU

Örneğin HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, yaralı askerlerin halk tarafından kurtarıldığını söyledi. Daha sonra Demirtaş‘ın açıklamasını kısmen destekleyen bazı görüntüler yayınlandı.

Kuşkusuz bu normaldi ve fidan dikme etkinliği nedeniyle orada bulunan halk elbette PKK’li değildi!

Fakat Başbakan Ahmet Davutoğlu, Demirtaş‘ın yalan söylediğini belirtti.

Genelkurmay Başkanlığı’nın ikinci açıklaması ise şöyleydi: “… bölgeye gelen vatandaşlarımızın, yaralı personelimize yardımı takdire şayan bulunmuş, vatandaşlarımızın Türk askerine olan bağlılığının ve sevgisinin ne denli büyük olduğunu göstermiş, milletimizin birlik ve beraberliğinin güzel bir örneğini teşkil etmiştir.”
Bu açıklama haliyle kamuoyunda “Davutoğlu’nun yalanlanması ve Demirtaş’ın doğrulanması” olarak yorumlandı. Ancak asıl önemlisi TSK’nin çok doğru olarak PKK-Halk ayrımı yapmasıydı!

Hatta ilerleyen saatlerde Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Tuğg. Ertuğrul Özkürkçü çıktı ve Genelkurmay’ın üçüncü açıklaması olarak “Ağrı’da yaralı personelimize askerlerimizin yanında yer alarak yardım eden vatandaşlarımızın ‘canlı kalkan’ olarak tanımlanmasını TSK olarak kabul etmiyoruz” dedi!

OPERASYON MU GÜVENLİK TEDBİRİ Mİ?

İkinci önemli nokta fidan dikme etkinliğine askerin ne için gittiğiydi. HDP AKP’nin TSK’yi provokasyon için operasyona gönderdiğini savundu. Konunun hükümetten önce Erdoğan ile Efkan Ala‘nın gündeminde olması, bu propagandaya dayanak oluşturuyordu!

Konu operasyon mu, güvenlik tedbiri mi bağlamında tartışıldı durdu. Genelkurmay’ın şu ilk açıklaması operasyon şeklinde yorumlandı: “Terör örgütünün propagandasının yapılacağı, vatandaşlarımızın seçimde destekledikleri adaylara oy vermeleri konusunda baskı uygulanacağı yönünde bilginin alınması üzerine…”

Fakat dün açıklama yapan  Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Tuğg. Ertuğrul Özkürkçü, “operasyon yok, güvenlik tedbiri var” vurgusu yaptı!

Peki operasyon olması anormal mi? Dün de dikkat çekmiştik: Açılım zihinleri bulandırdı, iklim başkalaştı… PKK’nin fidan dikme etkinliğinde ne aradığı pek sorgulanmamakta, dahası askerin silahlı gruplara operasyon yapmasının normal ve görevi olduğu artık unutulmaktaydı!

GENELKURMAY: TSK’YLE İLGİSİ YOK!

Konunun üçüncü boyutu ise operasyonun ya da güvenlik tedbirinin sorumlusunun kim olduğuydu.

Genelkurmay’ın ilk açıklamasında da “Ağrı Valiliğinin talimatı”na dikkat çekilmişti. Mevcut yasaya göre Vali talimatı gerekiyordu, AKP Hükümeti askerin törerle mücadelesini engellemek için çoktandır operasyonları Vali iznine bağlamıştı!

Demirtaş ilk gün “Genelkurmay AKP’ye çalışmaktan vazgeçse iyi olur” demişti. Çeşitli çevrelerden TSK’ye “AKP’nin ordusu” suçlaması yapılmıştı. Davutoğlu ise Demirtaş‘a şu yanıtı vermişti: “Siyasi irade ne emrediyorsa, TSK o emre itaat eder!”

Peki Genelkurmay’ın konuyla ilgili yaptığı üçüncü açıklamada ne vardı? Burası ilginç.  Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Tuğg. Ertuğrul Özkürkçü iki çok çarpıcı vurgu yaptı. İlki şuydu: “Hizmet ettiğimiz vatandaşlarımıın hangi partiyi destekledikleri ya da hangi partiye üye oldukları TSK olarak icra ettiğimiz görevlerin mahiyetini etkilememektedir ve etkilemeycektir.”

Böylece Genelkurmay “AKP’nin ordusu” suçlamalarına yanıt vermiş oldu. Fakat ikinci vurgu daha da çarpıcıydı. Tuğg. Özkürkçü şöyle diyordu: “Güvenlik nedeniyle alınan bu önleyici tedbirin TSK ile ilgisi bulunmamaktadır.”

Böylece Genelkurmay Ağrı-Diyadin’de sorumlunun Vali ve AKP Hükümeti olduğunu söylemiş oluyordu!

Kuşkusuz bu vurgu, 7 Haziran süreci açısından çok önemlidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
14 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: