Gizli seçim ittifakı

Son olarak Ağrı-Diyadin olayı da göstermiştir ki, Erdoğan ile Öcalan arasında bir 7 Haziran mutabakatı vardır ve ikili, gizli seçim ittifakı yapmaktadır!

Süreci AKP ve HDP Genel Başkanları Ahmet Davutoğlu ile Selahattin Demirtaş değil, doğrudan Erdoğan ile Öcalan yürütmektedir. Davutoğlu ve Demirtaş 7 Haziran’ın belirleyeni değil, fakat bir mutabakatla “tasarlanmış seçim sürecinin” figüranıdırlar.

BAŞKANLIK-ÖZERKLİK ANLAŞMASI

7 Haziran mutabakatında ilk beklenti şuydu: AKP 330-340 milletvekili çıkaracak, HDP de barajı geçerek 60-65 sandalye kazanacak ve AKP-HDP ortaklığı 400 milletvekiline ulaşacaktı.

Erdoğan‘ın daha en baştan 400 milletvekili hedefi koyması bundandı.

Peki 400 milletvekili ne için lazımdı Erdoğan ile Öcalan‘a? 6 yıldır MİT Müsteşarı Hakan Fidan aracılığıla yürüttükleri müzakereyi başkanlık sistemi ve özerklikle taçlandırmak için. 367’den fazla milletvekiliyle bunu sağlayan “yeni anayasa” yapılabilecekti.

ABD, Açılım’ı Erdoğan ile Öcalan‘ın önüne görev olarak koyarken, ikiliyi bütünleyen hedeflerle de birbirine yapıştırmıştı. Siz bakmayın iki tarafın karşılıklı yaptığı özerklik ve başkanlık itirazlarına… Başkanlık ve özerklik birbirinin bütünleyenidir. Parlamenter sistemli üniter devlet yerine başkanlık sistemli federatif-eyalet modelli bir devlet olursa, özerklik kurulabilir.

KONTROLLÜ KAOS İHTİYACI

Fakat işler Erdoğan ve Öcalan için iyi gitmedi. AKP’nin 330 milletvekili çıkarma sıkıntısı vardı, HDP’nin de baraj sorunu…

Yani başkanlık sistemli özerkliği getirecek yeni anayasa yine hayal olabilirdi. Erdoğan‘ın son olarak hedefi 335’e indirmesi bundandı. Böylece doğrudan yapamasalar bile 330’u geçerek yeni anayasayı referanduma götürebilirlerdi. AKP’nin 280, HDP’nin de 60 millevekili çıkarmasıyla bu sağlanabilirdi.

Ancak anketler bunun bile olmayabileceğini ortaya koyuyordu! İşte “kontrollü kaos” bu süreçte devreye sokuldu!

Hesap şuydu: 335 hedefi, ancak AKP, MHP ile Vatan Partisi’ne gidecek oylardan, HDP de CHP’ye gidecek oylardan alabilirse gerçekleşebilirdi.

Peki bu nasıl sağlanır? AKP milliyetçi ve vatansever oylara, HDP de Sol ve Kürt-Alevi oylara seslenebilirse…

Peki iki parti bu söylemi nasıl geliştirebilirdi? Birbirine karşı konumlanarak! Erdoğan Açılım’ın aktörü olduğunu unutturacak ve “Kürt sorunu yoktur” diyecek, geçen 24 Nisan’da Ermenilerden özür dileğini unutturup bu yıldönümünde Papa ile ABD’ye çıkış yapacak ve AKP de Hakkari yerine seçim mitingine Erzurum’dan başlatacaktı… Kısacası dün “milliyetçiliği ayaklarımın altına aldım” diyen Erdoğan, bugün milliyetçilik maskesi takacaktı!

Ya Demirtaş? Toğlumdaki Erdoğan karşıtlığına oynayarak ve “seni başkan yaptırtmayacağım” diyerek, HDP’nin Türk Solu’nu emmesi şeklindeki Hakan Fidan projesini uygulayıp Batı’da listelere solumsu adaylar koyarak, Alevi Açılım’ı yaparak, dün darbe dediği Gezi’yi bugün sahiplenerek, Soma’da boy gösterek…

Kısacası AKP ile HDP birbirine karşı konumlanacak ve birbirinden nemalanacak. Amaç AKP’yi Türklerin, HDP’yi de Kürtlerin temsilcisi yapmak ve iki tarafı birbirine kutuplaştırarak birbirinden beslenmek.

Bu noktada Hakan Fidan ile Efkan Ala‘nın Erdoğan-Öcalan mutabakatının uygulayıcılığını yaptığını önemle belirtelim. (Dün Yeniçağ‘da Ahmet Takan‘ın Erdoğan‘ın özel operasyon ekibine dikkat çeken bilgiye dayalı yazısı meseleyi anlamak açısından zihin açıyor.)

TSK’NİN TAVRI 

Görebildiğimiz kadarıyla bu tablo TSK tarafından da okunmuş durumda. Türk Ordusu’nun Ağrı-Diyadin’le ilgili üç açıklamasıyla verdiği mesajlar, Erdoğan-Öcalan anlaşmasına itiraz ve ayrıca kendi içindeki Açılımcı eğilime karşı bir tavır barındırıyor. Valinin kararına işaret etmek, konunun TSK’yle ilgisi olmadığını belirtmek ve halk ile PKK arasına kalın bir sınır çizmek toplamda önemli anlamlar içeriyor.

Ağrı-Diyadin olayı, AKP’nin Açılım nedeniyle PKK’ye bölgede verdiği otoritenin yarattığı bir sorundur. Daha büyük sorunlara yol açmamasının yolu, Erdoğan-Öcalan mutabakatının 7 Haziran’da  bozulmasından geçmektedir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
16 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: