AKP’nin Açılım beyannamesi

Ahmet Davutoğlu‘nun önceki gün açıkladığı “Yeni Türkiye sözleşmesi” isimli seçim beyannamesinde “çözüm sürecinin” olmadığı iddia ediliyor.

İddiayı daha çok 7 Haziran’da HDP’ye baraj atlatma kampanyasında görev alan kesimler öne çıkarıyor. Örneğin Taraf, “AKP Beyannamesi ‘çözümsüz’ çıktı” başlığı atıyor, “çözüm süreci başlığı bile yok” diyor. Örneğin Bianet, çözüm sürecinden sadece beyannamenin “neler yaptık” bölümünde bir cümleyle bahsedildiğinden yakınıyor.

Hatta sosyal medyada “çözüm süreci” bölümünün yaşanan son gelişmelerden dolayı beyannameden çıkarıldığı ileri sürülüyor.

AÇILIM DİYARBAKIR’I MERKEZ YAPMAKTIR

Ancak sadece “çözüm” kelimesinin varlığına bakarak ortaya atılan bu iddia doğru değildir.

Gelin bu iddia üzerinden ve Açılım’ın ne olduğuna bakarak beyannameyi inceleyelim:

Açılım, Kürt kökenli yurttaşlarımıza çeşitli demokratik haklarının iadesi değildi. Açılım, Kürtçe konuşmak, yazmak, gazete çıkarmak, şarkı söylemek değildi. Açılım, Kürt kökenli yurttaşlarımızın Kürt olduğunu söyleyebilmeleri de değildir.

Bunlar zaten olması gerekenlerdi ve ne yazık ki Türk devleti önce Kürt kökenli yurttaşlarını bu haktan mahrum bırakarak, sonra da bu hakkı çok geç iade ederek büyük bir hata yapmıştı!

AKP ile PKK’nin önüne konulan Açılım ise ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nin en önemli hedefidir: Diyarbakır merkezli Büyük Kürdistan kurmaktır! (Erdoğan‘ın daha 2004’ün başında “Diyarbakır’ı BOP’un merkezi yapacağız” demesi bundandı.)

AÇILIM PKK’YE ÖZERKLİKTİR

Tabi Büyük Kürdistan’ı bölgede, bölge ülkelerini parçalayarak inşa etmek öyle kolay değildi. ABD Irak’a saldırdığı 1990 yılından beri bunun yolunu döşemeye çalışıyordu. Irak’ın kuzeyinde bir parça kurmak, bunu Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e açmak, Türkiye’ye doğru genişletmek gibi ara hedeflerle ilerlemeye çalışıyordu.

İşte Açılım, ABD’nin bu ana hedefe hazırlık aşamasıydı; Türkiye boyutuydu… Irak’ta iki işgalle Araplar ile Kürtler ayrıştırılmıştı, Suriye’de 4 yıldır Kürtler dış destekli büyük terör kalkışmalarıyla Araplardan koparılmaya çalışılıyor ve Türkiye’de de Türk ile Kürt Açılım’la farklı bir yol izlenerek ayrıştırılıyor. Açılım bu özelliği nedeniyle bir çözüm değil çözülmeydi.

Açılım’ın ABD açısından pratikteki tek anlamı, Kürtlere ileride Türkiye’den kopmayı sağlayabilecek bir statü verebilmekti. Bunun ne olduğu, Türkiye’deki milli kuvvetlerin direncine bağlıydı. Ergenekon-Balyoz tertipleriyle o direnç bir ölçüde kırılırken, Açılım da bu sürece paralel olarak “özerklik” hedefiyle ilerletildi.

Yani Açılım pratikte Kürtlere özerklik demekti, PKK’nin Türkiye’ni güneydoğusunu yönetmesi demekti.

AÇILIM YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIKTIR

Peki bu nasıl mümkün olacak? Zira Türkiye üniter (tekil) bir devlettir ve başta bu özelliği nedeniyle parlamenter sistemle yönetilmektedir. Özerklik ise bir nevi federasyondur, üniterliğin kaldırılmasıdır.

O zaman parlamenter sistem yerine başkanlık sistemine geçilmeliydi! Zira başkanlık sistemi daha çok federatif özellikleri bulunan, eyaletlerin toplamından oluşan ülkelerde uygulanıyordu.

Peki bu nasıl sağlanacaktı? Yeni bir anayasa yaparak! Yeni anayasa ile devletin idari şekli ve ülkenin rejimi değişecekti; ülke “Yeni Türkiye” ile Türkiye Cumhuriyeti olmaktan çıkacak ve Türk-Kürt Federasyonu olacaktı!

TÜRKSÜZ ANAYASA, ÖZERK ÜLKE

Şimdi bu gerçekler ışığında AKP’nin adı “Yeni Türkiye sözleşmesi” olan seçim beyannamesine tekrar bakın: Orada hem etnik kimlik referansı olmayan yani Türksüz bir Yeni Anayasa hedefini göreceksiniz, hem de PKK’ye özerkliği sağlayacak Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın çekincelerinin kaldırılmasını ve mahalli idarelere yetki aktarımını…

Sonuç olarak “çözüm süreci” yani Açılım AKP’nin seçim beyannamesinde vardır ve üstelik bu kez taçlanmış olarak yer almaktadır. “Yeni Türkiye sözleşmesi” demeleri tam da bundandır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
17 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: