Başkanlık = AKP + HDP

Türkiye 7 Haziran seçimine şu büyük aldatmacayla gidiyor: “AKP’nin panzehri HDP’dir.”

Bu aldatmaca üzerinden HDP’nin barajı aşmasına çalışılıyor:

1) Toplumdaki mevcut Erdoğan karşıtlığı rüzgarından HDP’nin yelkeni şişirilmeye çalışılıyor. “Erdoğan‘ı başkan yaptırmayacağız” gibi çıkışlarla, kamuoyunda “Erdoğan’la en iyi çarpışan parti HDP’diralgısı yaratılmaya çalışılıyor.

2) AKP ile HDP’nin birbirinin karşıtı olduğu görüntüsü üzerinden Türk ve Kürt oylar kutuplaştırılmaya, MHP ile CHP’deki Türk ve Kürt oylar AKP ile HDP’ye yönlendirilmeye çalışılıyor.

3) AKP, örneğin Yeni Şafak‘ın dünkü “işte o gizli görüşme” türü manşetleriyle, Alevileri Atatürk ve Cumhuriyet’e düşmanlaştırmaya ve oylarını HDP’ye yönlendirmeye çalışıyor!

Yoksa AKP’nin derdi temelde Aleviler değil, fakat Dersimcilik ve Seyit Rızacılık üzerinden Cumhuriyet’le hesaplaşmak ve laikliğin en büyük savunucuları olan Alevileri Cumhuriyet’in temel ilkelerinden koparmaya çalışmaktır.

4) Kılıçdaroğlu‘nun “türbanı AKP’nin elinden almak” diyerek başlattığı laikliği sulandırma ve en sonunda “tarikat ve cematlere saygılı olma” çizgisi, laikliğin asıl kalesinin HDP olduğu iddiasında kullanılıyor.

DOĞUDA KAYBEDECEĞİNİN FAZLASINI BATIDA KAZANMAK

Denilebilir ki AKP HDP’yi neden güçlendirsin, neden kendisinin aldığı Kürt oyları HDP’ye kaptırma riskine girsin?

Erdoğan‘ın iki hedefi var:

1) Erdoğan, milliyetçilik görüntüsü ile doğuda kaybedeceğinden fazlasını batıda kazanacağını hesaplamaktadır.

2) Erdoğan, HDP’yi güçlendirebildiği oranda rakiplerini zayıflatacağını bilmektedir.

Yani Erdoğan milliyetçilik söylemi ile AKP’nin kaybedilecek oylarını durdurmaya ve AKP, MHP, CHP ve Vatan Partisi arasında dolaşacak milliyetçi-vatansever oyları kontrol etmeye çalışmaktadır. Diğer yandan rakiplerinin Kürt-Alevi ve laik oylarının da HDP’ye akmasına uğraşmaktadır.

ERDOĞAN-ÖCALAN ANLAŞMASI

Peki Erdoğan tüm bu operasyonları hangi ana hedef için yapmaktadır? Başkanlık sistemi için!

Erdoğan’ın başkanlığı ise AKP’nin oyları yetmediğinden, AKP ile HDP’nin oylarının toplamına bağlıdır. Ancak HDP barajı aşar ve AKP ile HDP’nin oy toplamı referandum için gerekli sayıya ulaşırsa Erdoğan‘ın başkanlık hayali gerçekleşebilecektir.

Demirtaş‘ın “seni başkan yaptırmayacağız” demesinin anlamı yoktur. Çünkü Erdoğan ile Öcalan, başkanlık sistemi ile özerklikte anlaşmıştır.

Daha doğrusu ABD’nin Erdoğan ile Öcalan‘ın önüne koyduğu ve kabul ettirdiği Açılım, asıl başkanlık ve özerklik demektir. Erdoğan‘ın daha 2004 yılının başında söylediği “ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi içerisinde Diyarbakır’ı bir merkez yapacağız” demesi bundandır. Diyarbakır, “özerk Kürdistan”ın başkenti olacaktır!

AKP’Yİ KİM İKTİDAR YAPMAZ?

Ortaya çıkan bu tablo yukarıdakilerinin tersine asıl şu gerçekleri ortaya çıkarmaktadır:

1) HDP, AKP’nin panzehri değil, pratikte ortağıdır. HDP AKP’yle en iyi çarpışan parti değil, ortak hedeflerinin aktörüdür.

2) “HDP barajı aşıp TBMM’ye girerse AKP tek başına iktidar olamaz” tezi yalandır ve asıl HDP barajı aşarsa AKP iktidar olacak ve başkanlığı getirecektir!

3) Görüldüğü gibi AKP’yi tek başına iktidar yapmayacak etken HDP’nin TBMM’ye girmesi değil, asıl Vatan Partisi’nin TBMM’ye girebilmesidir.

4) AKP’nin milliyetçiliği sahtedir ve Ermeni soykırımı yalanı konusunda da görüldüğü gibi gerçek vatansever milliyetçiliği Vatan Partisi yapmaktadır.

5) Aleviler, Cumhuriyet’in ve laikliğin en önemli savunucularıdır ve oylarını Cumhuriyet düşmanlarına vermez!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
21 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: