Kürt var, Ermeni var ama Türk yok!

HDP’nin seçim bildirgesinin en temel özelliği, içinde “Türk” sözcüğünün bulunmamasıdır! Kürt vardır, Ermeni vardır, Rum vardır ama HDP’nin seçim bildirgesinde “Türk” yoktur!

Hadi haksızlık etmeyelim, bir tek Kıbrıs konusunun olduğu paragrafta Türk vardır ama “Kıbrıs Türk”ü olarak…

Yani HDP’nin seçim bildirgesinde Kıbıs’ın Türk’ü vardır ama Türkiye’nin Türk’ü yoktur!

HDP’NİN MİSYONU

Peki hazırladığı seçim bildirgesine tek bir Türk sözcüğü koymayan HDP nasıl Türkiye partisi olabilir? Türkiye partisi olmak için sadece Türkiye demek yeterli midir?

Türk’ü yok sayan bir anlayışla Türkiye partisi olunur mu? Türk’ü “Türkiye halkları” diye geçiştirerek Türkiye partisi olunur mu?

Türk’ü üst kimlik olarak görmeyen bir anlayış, Türkiye partisi olur mu?

Fakat gerçekte HDP’nin zaten Türkiye partisi olmak gibi bir derdi yoktur. Bir MİT projesi olarak Hakan Fidan‘ın Öcalan‘a kurdurduğu HDP’nin temel görevleri Türk Solu’nu emmek ve Gezi türü yeni isyanlarda AKP’ye barikat olmaktır!

HDP’nin “Türkiye partisi” olarak 7 Haziran görevi ise diğer muhalefet partilerinin alacağı batıdaki oyların bir kısmını tırtıklayarak AKP’yi rahatlatmaktır!

ARA GÜLER’İN İŞARET ETTİĞİ GERÇEK

Ermeni kökenli Türk fotoğraf sanatçısı Ara Güler bakın ne diyor: “Ermeni ve Türkler bütündür. Hepsinin adı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu memlekette yaşayanlar, kökenleri ne olursa olsun Türk’tür. Türkiye vatanlarıdır.” (aa.com.tr, 21 Nisan 2015).

Ara Güler Türk kimliğine vurgu yaparak Ermeni kimliğini yok mu sayıyor? Hayır, Türk’ün Türkiye’de yaşayan herkesin üst kimliği olduğunu fakat Ermeniliğin de kendisinin alt kimliği olduğunu belirtiyor.

Çünkü Türk kimliği bir etnik kimlik değildir, milli ve siyasi kimliktir. Atatürk o nedenle “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir” demiştir!

Bir devrimle Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran tüm (Türkmen, Kürt, Laz, Çerkez vs.) etnik gruplar, milletleşmiş ve Türk ortak kimliğini ortaya çıkarmıştır.

İşte Ara Güler usta bu esası vurgulamıştır. Çünkü Ara Güler ustanın birlikte yaşamak diye bir derdi vardır.

ÖZERKLİK AYRILIĞIN YOLUDUR

Peki HDP’nin birlikte yaşamak diye bir hedefi var mı?

Seçim bildirgesinin merkezine koydukları “özerklik”, birlikte yaşamanın adı mıdır, yoksa ayrılma vakti gelene kadar idare etmenin yolu mudur?

Hem Açılım’ı hem de özerkliği HDP’nin önüne koyan David Philips gibi ABD’nin Kürt işleri sorumlularının yazdıklarından biliyoruz ki, özerklik, ayrılışı kolaylaştıracak bir geçiş aşamasıdır!

ABD’nin Irak’a iki savaşla kabul ettirdiği otonominin, Suriye’de Batı destekli terörle inşa edilmeye çalışılan kantonların ve Türkiye’ye Açılım’la dayatılan özerkliğin son tahlilde Büyük Kürdistan’ın parçaları olduğu ortadadır!

DOLMABAHÇE MUTABAKATI

AKP ile HDP arasındaki “karşıtlık” görüntüsüne itiraz etmemiz Açılım’dandır!

AKP ile HDP Açılım ortağıdır ve her ikisinin de hedefi Türkiye Cumhuriyeti’nin idari yapısını ve kuruluş ilkelerini değiştirmektir.

AKP ile PKK’yi Açılım’da buluşturan en önemli ortak nokta, özerklik ile başkanlık sisteminin birbirini bütünlemesidir.

Ve o nedenle HDP seçim bildirgesinde, AKP ile yaptığı anlaşmayı esas almaktadır: “HDP, bu sürecin bir aşaması olarak Dolmabahçe Mutabakatı’nda açıklanan 10 maddeyi, çözümün ilkesel çerçevesi olarak kabul eder.”

AKP de tıpkı HDP gibi Dolmabahçe Mutabakatı’nı esas aldığından, baskıda düştüğünü söylediği Açılım’la ilgili metni, aynı gün kendi seçim beyannamesine eklemiştir!

ERDOĞAN-ÖCALAN ANLAŞMASINA UYUM

Böylece hem HDP’nin hem de AKP’nin seçim bildirgesi, aynı günde, Erdoğan-Öcalan anlaşmasına uyumlu hale getirilmiş olmaktadır!

Erdoğan‘ın tavrı konusunda “ama” diyenlere de önemle anımsatalım: Erdoğan 10 maddeye değil, oy kaygısı nedeniyle Dolmabahçe’de verilen poza itiraz etmişti!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
22 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: