Bekir Coşkun ve örgütsüz aydın çaresizliği

Bekir Coşkun‘un “gönlüm Vatan’da ama ey okur, sen oyunu HDP’ye ver ben de CHP’ye vereceğim” özetli önceki günkü yazısı iki büyük gerçeğe işaret ediyor:

1) Örgütsüz aydın çaresizliğine!

2) AKP’nin 13 yıldır nasıl iktidar olabildiğine!

ÜÇ YOLA İŞARET AKP’YE YARAR

Coşkun‘un yazısında üç partiden birden bahsetmesi, “her yere göz kırpıyor” diye yorumlandı sosyal medyada. Katılmıyoruz. Bekir Coşkun herkese göz kırpacak türde biri değildir. Bu tutumu, bize göre, örgütsüz aydın çaresizliğinin eseridir.

Örgütsüz aydın, çaresiz aydındır. AKP tehdidi karşısında nasıl bir strateji izleneceğini saptayamaz. Önündeki seçeneklerden birine işaret etmek yerine, çaresizlikten hepsine birden işaret eder. Üstelik gerçekte o üç seçenek, birbirinin seçeneği de değildir!

Coşkun o nedenle gönlü Vatan’da olmasına rağmen CHP’ye oy verir; o nedenle kendi CHP’ye oy verir ama okurunu HDP’ye yönlendirir.

Peki bu yönsüzlüğün sonucu nedir? Yani gönül bir tarafta, oy diğer tarafta ve öneriler başka taraftaysa ne olur? AKP kazanır!

AYDIN TAVRI ARENADA OLMAKTIR

İşte AKP tam da bu nedenle 13 yıldır iktidardadır!

Bidon kafalı”, “göbeğini kaşıyan” seçmen AKP’yi seçtiği için değil, aydın o seçmenin önüne geçip yürümediği için AKP tam 13 yıldır iktidardadır!

Oysa aydın en basit tanımıyla yol gösterendir ama örgütsüz aydın yol gösterememektedir. Topluma “o yol da var, bu yol da, hatta şu da” diyerek her yola işaret etmektedir.

Aydın ideolojik gladyatördür, tek başına kalsa bile gerçek için arenada çarpışır. Ama örgütsüz aydın ideolojik gladyatör değildir. İdeolojisi için arenada çarpışmaz. Arenaya çıkıp kendi ideolojisi için çarpışmak yerine, başka ideolojilere de işaret ederek tribünde olmayı tercih eder. Gönlündeki aslan için çarpışmak yerine tirbünde kalıp başka kedileri sever!

Gönlü CHP’de olan, oyunu CHP’ye verecek olan ve okurunu CHP’ye yönlendiren aydın, ya da gönlü HDP’de olan, oyunu HDP’ye verecek olan ve okurunu HDP’ye yönlendiren aydın, gönlü Vatan’da, oyu CHP’de, okurunu HDP’ye yönlendiren aydından daha tavırlıdır!

Zira en azından elindeki lambayla iyi kötü bir yola ışık tutmaktadır. Her yola ışık tutmak ise aslında hiç ışık tutmamak demektir. Bekir Coşkun‘un yaptığı maalesef budur.

BEKİR COŞKUN’UN TEK SEÇENEĞİ

Konu herhangi bir aydınla ilgili değil, Bekir Coşkun‘la ilgili olduğu için üzerinde duruyoruz. Çünkü Bekir Coşkun kıymetlimizdir!

O nedenle Bekir ağabeye sesleniyoruz:

Türkiye 7 Haziran’da sıradan bir oylama yapmayacak, gerçekte şu üç şeyi oylayacaktır:

1) Başkanlık sistemini

2) PKK’nin TBMM’ye girmesini

3) Mustafa Kemal devrimciliğine yığınak yapmayı

Kendimizi kandırmayalım: Oylanacak ilk iki madde sadece AKP ve HDP için değil, aslında CHP için de bir farklılık taşımamaktadır.

O nedenle Mustafa Kemal devrimciliğine yığınak yapmak, yani baraj kaygıları hissetmeden Vatan’ı büyütmek, / Haziran’dan sonrası için bir dayanak yaratmak, aydın için, Bekir Coşkunlar için tek seçenektir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
26 Mayıs 2015

Reklam
  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: