Seçim süreci gözlemlerim

İki aydır kitap fuarları, imza ve söyleşi programları nedeniyle il ve ilçeleri dolaşıyorum. Haliyle gittiğim her yerde seçim gözlemleri yapıyorum. Sadece imza ve söyleşi programındaki okurlarla değil, esnafla, minübüs şoförleriyle, pazar alışverişi yapanlarla, öğrencilerle, parklarda gün öldüren işsizlere konuştum. Vatan Partili, AKP’li, CHP’li, MHP’li, HDP’li seçmenlerle sohbet ettim.

İşte gözlemlerim:

AKP CİDDİ OY KAYBEDİYOR

1) Daha önceki seçimlerle kıyasladığımızda en dikkat çeken özellik, seçim kampanyalarındaki AKP baskınlığının kalmadığıydı. Ağırlığı son iki haftaya saklamadıysalar, AKP ile diğer partiler pek çok ilde neredeyse aynı büyüklükte kampanya yapıyor; neredeyse aynı sayıda seçim aracı dolaşıyor, neredeyse aynı sayıda seçim bürosuna sahipler.

Bu gözlemimi paylaştığım bir AKP’li, televizyon, gazete ve sosyal medya çalışmalarını esas aldıklarını söyledi!

2) AKP’nin oy oranının ciddi oranda azaldığı anlaşılıyor. Daha önce AKP’ye oy verdiğini ama 7 Haziran’da vermeyeceğini söyleyenlerin büyük kısmı henüz kararsız, son dakikayı bekliyor. Bu grubu MHP’ye oy vereceğini söyleyenler izliyor.

Artık AKP’ye oy vermeyip başka partilere oy vereceklerini söyleyenler, MHP’den sonra yaklaşık şu sırayla diğer partilere dağılıyorlar. SP-BBP ittifakı, bölgeye göre değişmekle birlikte HDP, Vatan Partisi…

AKP’ye oy vermeyecek eski AKP’li seçmenin en uzak durduğu parti CHP!

CHP’DEN HDP’YE BARAJ DESTEĞİ

3) CHP’den HDP’ye önemli bir oy kayması var. Sadece CHP’ye oy verdiğini söyleyenler değil, önseçimlerde oy kullanan kimi CHP’lilerin içinde bile 7 Haziran’da HDP diyenler var.

Gerekçelerini öncelikle “HDP’nin barajı geçmesi ve AKP’nin tek başına iktidar olmaması” diye açıklıyorlar. Bunu izleyen gerekçeleri ise etnik ve dini kimlikler… Yani Kürtlük-Alevilik!

Ancak AKP-PKK ortaklığını, Dolmabahçe mutabakatını, devam eden Açılım’ı anlattığınızda bir bölümü “yeniden düşünelim” diyor.

4) CHP’li seçmenler, Genel Merkez’den yönlendirilen Vatan Partisi karşıtı “oyları bölmeyin” kampanyasından önemli oranda etkilenmişler. En hararetli tartışmaları bu grupla yaptık.

İlginçtir, hararetle Vatan Partisi’ne “oyları bölmeyin” diyen bu grup, CHP’den HDP’ye akan oylar konusunda sessiz!

BU KEZ BARAJ KAYGISI AZ

5) Edindiğim izlenime göre oylarını en çok artıracak iki parti MHP ve Vatan Partisi! Açılım’a ve PKK’ye baraj aşırtma kampanyasına duyulan tepki, bu iki partiye yönelimi artırıyor.

6) Önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de yine baraj kaygısı nedeniyle gönlü Vatan Partisi’nde olan ama oyunu başka bir partiye vereceğini söyleyen seçmenlerle karşılaştım. Ancak bu kez bu kaygı eski seçimlere göre çok azdı.

Hatta Vatan Partisi’ne oy vereceğini söyleyen seçmenlerin büyük kısmında bu kez baraj kaygısı yoktu. Daha doğrusu bu kez baraj düşüncesiyle hareket etmeyen, barajı aşıp aşmama sorunuyla ilgilenmeyen bir kitle vardı.

Bu kitlenin temel motivasyonu şu: 7 Haziran’dan sonra daha iyi mücadele edebilsin diye Doğu Perinçek’in elini güçelendirmek, Vatan Partisi’ni binde mertebesinden yüzde mertebesine taşıyarak erken seçim ihtimalli yeni dönemde onu adres haline getirebilmek ve asıl muhalefet olarak gördükleri bir partinin sesini çoğaltmak!

7) Son olarak şu gözlemimi paylaşayım. Hemen her partinin bir bölüm seçmenine göre 7 Haziran bir final değil, bir başlangıç Türkiye’nin önünde erken bir seçim var ve 7 Haziran asıl o seçimin provasıdır.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
27 Mayıs 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: