ABD’nin ‘terörist ordu’ hedefi

IŞİD’le ilgili Aydınlık‘taki analizlerimizi ya da “IŞİD: Kara Terör” isimli kitabımızı okuyanlar anımsayacaktır, hep şunu söyledik: Obama‘nın stratejisi, Irak ve Suriye’de IŞİD’den boşaltılacak alanlarda Kürt egemenliği kurmaktır. Kürt örgütlerinin birliğini sağlamak, zamanla PKK’yi başat yapmak ve Eğit-Donat programlarıyla Irak ve Suriye’de sünni milisler eğitmek, bu stratejinin araçlarıdır.

AKP Hükümeti ve TSK merkezli İncirlik, Eğit-Donat, Kobani (Ayn el Arap), peşmerge koridoru, güvenli bölge gibi tartışmalar ve konular, işte bu stratejinin içindedir!

Sonuç mu?

EĞİT-DONAT’TA MİLLET UYUTULDU

ABD Kırşehir’de terörist eğitmeye başladı bile! Bu durum milletin pek umurunda görünmüyor, gazetelerin bir bölümü olayı “rambo eğitimi” deyip alkışlıyor!

Oysa 12 yıl önce, 1 Mart 2003’te,Türk milleti ABD askerini yurda sokmamak için seferber olmuş ve baskısıyla AKP’li vekillerin bile bir kısmını mecbur ederek tezkereyi engellemişti.

Bugünkü sessizliğin elbette pek çok nedeni var. Ancak Genelkurmay karargahından zamana yayarak yapılan “anlaşma yok”, “anlaşma var ama imza yok”, “imza var ama uygulama yok” türü hazmettirme servislerinin bu sessizlikteki payı öne çıkıyor!

Şimdilerde ise “70 kişi eğitiliyor, göstermelik” denilerek konu yine yumuşatılıyor!

Ve elbette, bir de ABD askerlerinin ülkemizde terörist eğitmesine “yasal” olanak sağlayan Suriye tezkeresi var!

KIRŞEHİR GÖZLÜĞÜ KÖR ETTİ

Geride kalan bir yıl içinde hep vurguladık. Mesele sadece Kırşehir değildir. Kırşehir’e bakarak bunca zaman “Eğit-Donat başlamadı” demek yanıltıcıydı. Zira TSK’nin iki Kuzey Irak kampında 8 aydır peşmerge eğitmesi de, 3 aydır Musul kampında Sünni milisler eğitmesi de Eğit-Donat kapsamındadır.

“Eğit-Donat imzalanmadı, başlamadı” derken, gerçekte Eğit-Donat çoktan başlamıştı ve bizzat Ahmet Davutoğlu önce yabancı basına açıklamış ve sonra da o kampları ziyaret etmişti.

Kırşehir’e saplanmak ve meseleye sadece oradan bakmak, ABD’nin yurdumuzda terörist eğitmesine karşı milletçe ayağa kalkmamızı engelledi.

ABD IRAKLI MİLİSLERİ DE EĞİTECEK

Bakınız, Eğit-Donat meselesi sayılara takılarak küçültülecek bir mesele değildir.

Önemle üzerinde durmamız şundandır: ABD 2003’te askeriyle Ortadoğu’ya geldi ve 2010’da çekilmek zorunda kaldı. 9 Haziran 2014’te “tasarlanmış elverişli düşman” IŞİD’in Musul’u işgaliyle yeniden bölgeye dönme fırsatı buldu. Ancak ABD’nin “karaya postal değdirecek” şartları yok. İşlerini bölgedeki taşeronlarıyla ve inşa edeceği “terörist ordularla” yapacak!

Terörist ordulara bugünden bakarak “70 kişiden ne çıkar” dememeliyiz. Zira hedef büyük.

Anlatalım: Geçen hafta IŞİD Irak’ta Ramadi’yi ele geçirdiğinde ve Washington buna göz yumduğunda ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ne demişti: “Irak ordusunun savaşma kabiliyeti yok.”

Kuşkusuz bir ölçüde doğruydu fakat sorumlusu kendileriydi. Her neyse, aynı Ashton Carter şimdi ne diyor: “Sünniler devreye sokulmalı!” ABD’nin Sesi haberi şu başlıkla veriyor: “ABD Iraklı milislere de eğitim vermeyi düşünüyor.” (29 Mayıs 2015)

AYRI ORDU, AYRI STATÜ

Elbette ABD o eğitime IŞİD bahanesiyle Irak’a 300 askeri danışman göndererek başlamıştı. TSK’nin Musul Kampı’ndaki Sünni milis eğitimi de o hedefleydi. Artık Washington Ramadi bahanesiyle bunu bir üst seviyeye çıkarmaya ve Irak’ın içinde bulunduğu zorluklardan faydalanarak Irak’ta ayrı ordu inşa etmeye soyunuyor!

Peşmerge zaten Irak ordusundan ayrı bir orduyken, şimdi mevcut ordu da Şii ve Sünni orduları diye ayrıştırılmaya çalşılıyor. Ayrı ordu, son tahlilde ayrı statü demektir!

Bitirirken anımsatalım: Irak’ta Sünni ve Kürtlere 2016 yılında doğrudan silah yardımı öngören tasarı ABD Temsilciler Meclisi’nden geçti!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
30 Mayıs 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: