Erdoğan İzleme Kurulu’na neden karşı?

Erdoğan NTV‘deki canlı yayında Açılım’ı ilgilendiren iki şey söyledi:

1) “Dolmabahçe’de ben o karenin içinde yer almayı hükümet için doğru bulmadım.”

2) “Çözüm Süreci’ndeki izleme komitesine ilişkin de gelince. Ne demek izleme komitesi ya. Bu ülkede izleme komitesi devlet, kendi birimleriyle bunu yapar, onunla izler, dışarıdan sipariş kişilerle bunun izlemesi yapılmaz. Zaten izleme komitemiz var, MİT şu an o işi yapıyor.

MUTABAKATA DEĞİL POZA İTİRAZ

Dolmabahçe mutabakatı 28 Şubat’ta ilan edilmişti. Erdoğan‘ın ilk itirazı ise 22 Mart’taydı. Ancak itiraz ertesi gün Erdoğan’ın toptan mutabakata itirazı olarak yorumlandı, hatta Erdoğan‘ın millici bir çizgiye girdiği bile iddia edildi.

O zaman da belirttik: Erdoğan mutabakata değil, verilen poza itiraz ediyordu! Zira mutabakat bilgisi dahilindeydi, gerçekten itirazı olsa biray beklemezdi! Ancak seçim süreci başladığında ve milliyetçi oylara ihtiyacı olduğunu gördüğünde bu konuyu gündeme getirmişti!

Bu kez 26 Mayıs’ta “ben o karenin içinde hükümetin yer almasını doğru bulmadım” diyerek, itirazının içeriğe değil poza olduğunu iyice ortaya koymuş oldu.

Gerçi daha önce belirttiğimiz gibi, poza itirazı da doğru değildi. Herşey bilgisi dahilindeydi, aksi mümkün değildi. Nitekim müzakere ortağı Selahattin Demirtaş, “kimin nerede oturacağının bilgisinin bile Erdoğan‘a verildiğini” açıkladı! (Cumhuriyet, 28 Mayıs 2015)

ÖCALAN’IN DENETİMİ TEKELİ

Gelelim Erdoğan‘ın İzleme Kurulu itirazına…

Aslında Erdoğan İzleme Kurulu’na da kategorik olarak karşı değil, olamaz da. Zira o kurul, önüne konulan Açılım paketinin maddelerinden biridir. Ancak Erdoğan tıpkı Dolmabahçe mutabakatında “içeriğe evet poza hayır dediği” gibi, İzleme Kurulu’nda da “başka isimlere hayır” demektedir.

Erdoğan zaten İzleme Kurulu’nun işini MİT’in yaptığını söylemektedir!

Açalım: Erdoğan örneğin Öcalan‘a sekreterya görevi görecek bir “mahkumlar” ekibi verilmesine razı ama doğrudan onu etkileyebilecek isimlerin devrede olmasına karşı! Kuşkusuz HDP heyeti periyodik olarak Öcalan‘la görüşüyor, ancak örgütsel durum nedeniyle onların Öcalan‘a itiraz edecek ve onu etkileyecek pozisyonları yok.

Ancak İzleme Kurulu üyeleri için aynı durum söz konusu olmayabilir. Üyeler, HDP heyetinden farklı olarak Öcalan‘a belli konularda itiraz edebilirler, dahası onu yönlendirebilirler.

İşte Erdoğan bunun olmasını istemiyor. Mektupla biat etmiş Öcalan’ın ipinin elinde kalmasını ve bir tek kendi denetiminde olmasını istiyor; Hakan Fidan aracılığıyla yönlendirebilme tekelini kimseyle paylaşmak istemiyor!

Erdoğan biliyor ki, sürece doğrudan karışan sayısı artarsa, süreci istediği gibi yönetemez!

AKP ÖCALAN’A KALKAN!

Anımsayacaksınız: Erdoğan‘ın Hakan Fidan‘ın MİT Müsteşarlığı’ndan istifa etmesine neden karşı çıktığını anlatırken de bu konuya dikkat çekmiş ve şöyle demiştik: “Erdoğan izleme heyetine değil, Açılım’ın çok özneli yürütülmesine karşı. Erdoğan‘ın Hakan Fidan‘ın MİT Müsteşarlığı’nı sürdürmesindeki ısrarı bu nedenledir. Bıçak sırtı bir durumu olan Açılım’ın iyi yönetilmediği taktirde AKP’yi alaşağı edeceğini en iyi Erdoğan bilmektedir ve bu nedenle süreci yıllarca az özneyle ve büyük gizlilile yönetti.”(Aydınlık, 24 Mart 2015)

Kısacası Erdoğan iki şeyi devam ettirmek istiyor: 1) Açılım’ı Akdoğan-Ala-Fidan üçgeniyle yürütmek. 2) Öcalan’ı Fidan ve ekibi ile denetlemek.

Baksanıza, ekip Öcalan‘ı Demirtaş‘tan bile korumaya kalkıyor: Akdoğan önce “Kandil ve Demirtaş Öcalan’ı etkisileştirmeye çalışıyor” diye yakınıyor, sonra daha da ileri giderek “Demirtaş, seçimden sonra Öcalan’a karşı Brütüs’e dönüşürse kimse şaşırmasın” diyerek uyarıyor!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
29 Mayıs 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: