MİT TIR’ındaki silahlar Bulgaristan menşeli mi?

İddia edildiği gibi Suriye’deki Türkmenlere ilaç yardımı yapılıyor olsaydı, MİT TIR’larını Kızılay TIR’ları diye adlandıracaktık!

Ve evet, konu gerçekten Kızılay TIR’ları olsaydı, AKP Hükümeti hiç çekinmeyecek, TIR haberlerine yayın yasağı koymayacaktı!

GÖRÜNTÜLER GİZLENEMEZ

Ama ne oldu?

17 ay önce Aydınlık gazetesi o TIR’larda gerçekte ne taşındığını belgesiyle, fotoğrafıyla ortaya koydu; şimdi de Cumhuriyet gazetesi o görüntüleri yeniden gündeme getirdi.

Aydınlık‘a tam 5 dava açıldı. Aynı şekilde şimdi de Cumhuriyet‘e…

Dün de yayın yasağı koydular, bugün de…

Hiç farketmez, o görüntüler gerçek olduğu için yarın bir başka gazete tarafından yine yayınlacaktır.

MİT TIR’LARI TÜRKMENLERE DEĞİL ÖSO’YA GİTTİ

Hem Erdoğan hem de Davutoğlu önceki gün ateş püskürdüler: DavutoğluMİT TIR’larındaki yardımın Bayırbucak Türkmenlerine gitttiğini” iddia etti. Erdoğan ise daha da ileri gitti ve “Türkmenlere yardıma iftira attılar” dedi. Yetmedi, miting meydanında mahkeme kurup “cezalarını çekecekler” dedi! (BBC Türkçe, 30 Mayıs 2015)

MİT TIR’larının silah taşıdığı ilk ortaya çıktığında da AKP Hükümeti’nden “Türkmenlere yardım” iddiası gelmişti. Ancak Aydınlık‘ın konuştuğu Türkmenler iddiayı yalanlamış, kendilerine maalesef yardım gelmediğinden şikayet etmişlerdi.

O zaman da sormuştuk: Yardımsa neden Kızılay yerine MİT taşıyor? Yardımsa neden gizli? Valisine propaganda için yardım kömürü taşıtan bir iktidar Türkmenlere yardımı, varsa eğer, hiç gizler mi?

Zaten MİT TIR’larını durduran savcıların ve jandarmanın ifadeleri, tutanakları, çektikleri görüntüler AKP Hükümeti’ni yalanlıyordu.

Hatta AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay bile Türkmenlere yardım iddiasını yalanlıyordu! Aktay, yaklaşık iki hafta önce MİT TIR’larının ÖSO’ya gittiğini itiraf etmişti! Sesli, görüntülü, yalanlanamaz türden bir itiraftı bu…

Evet yalanlanamazdı, nitekim Davutoğlu miting meydanından “yardım Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu” dedikten bir gün sonra, Fransız Haber Ajansı AFP‘ye “yardım ÖSO ve Suriye halkı içindi” demek zorunda kalmıştı! (hurriyet.com.tr, 31 Mayıs 2015)

SAVCI: SURİYE’YE 2 BİN TIR GİTTİ

Biliyorsunuz MİT TIR’ı davası hukuka aykırı olarak sürüyor. Adana’daki mahkeme askerleri tutuklamayınca, iktidar İstanbul’da yargıyı harekete geçirdi ve MİT TIR’larını durduran askerleri tutukladı!

Askerlerin tamamı F Tipi üyesi ilan edildi ve hain, casus diye suçlandı! Oysa gerçek şuydu: Bir yanda Jandarma’nın yaptığı operasyon vardı, diğer yanda da olayı Hakan Fidan‘ı sıkıştırma fırsatı olarak gören cemaatin eklemlenmesi… İki ayrı düzlemde, iki farklı girişim.

Ama daha önemlisi şuydu: MİT TIR’larının durdrulması Türkiye için hayırlı bir iş olmuş ve AKP Hükümeti’nin Suriye’ye savaş macerası frenlenmişti!

Her neyse, dava demiştik…

Savcı Ali Doğan‘ın kabul edilen iddianamesinden gidelim. Savcı Doğan “bugüne kadar Suriye’ye 2 bin TIR gönderildi, neden özellikle bunu durdurdunuz?” diye soruyor!

Yorum yapmıyoruz: 2 bin TIR’ın altını çiziyoruz sadece!

TIR’LAR YÜKÜ ESENBOĞA’DAN ALDI!

Yine iddianamede çok önemli bilgiler var: TIR’ın 18 Ocak 2014 tarihinde Esenboğa havalimanından yola çıktığı belirtiliyor!

Peki sıradan bir yardım malzemesiyse, TIR yükü neden havalimanından teslim aldı? Libya’dan İskenderun limanına gemiyle gelen silah gibi, yine Libya ya da başka bir ülkeden gelen silahlar mı bunlar?

Hadi şu soruyu da soralım: Silahlar Bulgaristan menşeili mi? Jandarma’nın bu yönde bir araştırması, kaydı var mı?

Tüm bu gerçekler er geç ortaya çıkacaktır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
1 Haziran 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: