‘Ya başkanlık ya HDP’ + ‘ya özerklik ya AKP’ = başkanlık ve özerklik

HDP’nin “ya başkanlık ya HDP” afişlerini yollarda görmüşsünüzdür. Hani şu seçmene “bana oy vermezsen Erdoğan başkan olur” mesajı veren mor afişler…

Oysa Erdoğan‘ın daha başkan olmadan bir başkan ve de sultan gibi davranmasının sorumluları liste yapılsa, HDP listenin en başlarında yer alacaktır.

ERDOĞAN’IN SALLANAN TAHTINI TUTTULAR

Örneğin anayasa referandumunda “hayır” yerine “boykot” diyerek Erdoğan‘ın yargı bağımsızlığını ortadan kaldırmasına yardımcı oldular.

“Ama evet demediler, boykot ettiler” diyerek HDP’nin tavrında solculuk arayanlara anımsatalım: Selahattin Demirtaş tutumlarını “evet artı boykot eşittir çözüm” diyerek açıklamıştı! Anlamı, “AKP artı HDP eşittir Açılım”dı.

Örneğin HDP Erdoğan‘ın saltanatını sallayan Gezi eylemlerine, yani Haziran halk hareketine darbe dedi, karşı çıktı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan talepli Öcalan‘ın “Taksim’i ulusalcılara bırakmayın” emri gelince de, kitleleleri alanlardan uzaklaşmak için harekete geçtiler. Dahası, güneydoğuda eylem yapılmasına engel olarak bölge TOMA’larını da batı illerinde Erdoğan‘ın emrine gönderdiler!

Kısacası Erdoğan‘ın saltanatının sallandığı Gezi’de, devrilmesin diye Erdoğan‘ın tahtını tuttular!

ERDOĞAN SAVCI DEMİRTAŞ MÜDAHİL

Ergenekon ve Balyoz tertipleri neden yapıldı? Erdoğan tam iktidar olsun diye, kurumları ele geçirsin ve dönüştürsün diye…

Peki HDP’nin tutumu ne oldu? Erdoğan‘ın savcılığını yaptığı bu tertip davalara müdahil oldu, Erdoğan‘ı tam iktidar yapan bu tertiplere destek verdi, Erdoğan‘ın yanında durdu!

Uzatmayalım: HDP’nin Erdoğan‘ın sultanlığına katkısı saymakla bitmez. TBMM’de Erdoğan‘a adım adım sultanlık yolu açan yasa tasarılarında HDP’nin ne oy verdiği, AKP’lilerle birlikte hangi tasarılara el kaldırdığı bu sütunun boyutlarının çok çok üzerindedir.

O nedenle Demirtaş‘ın “seni başkan yaptırmayacağız” demesi laftan ibarettir; gerçekte kendisi Erdoğan‘ın sultanlığının önemli aktörlerindendir!

PKK’Yİ AKP’NİN AÇILIM’I BÜYÜTTÜ

Gelelim meselenin diğer tarafına…

AKP ise özellikle şu propagandaya ağırlık veriyor: “HDP barajı aşarsa özerklik ilan edecek, kanton kuracak.”

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan‘ın bu sözlerinin seçmene mesajı açık: “Ya AKP ya özerklik!

Ancak bu mesaj da en az Demirtaş‘ın “Erdoğan’ı başkan yaptırmayacağız” mesajı kadar gerçek dışıdır. Çünkü Açılım son tahlilde “Erdoğan’a başkanlık, Türkiye’ye federasyon ve PKK’ye özerklik” demektir.

Ve hepsi bir yana, örneğin sonuncu Dolmabahçe mutabakatının bile pratikte PKK’ye özerklik anlamına geldiğini en iyi Yalçın Akdoğan bilmektedir.

Neden? Çünkü Açılım koordinatörüdür, çünkü o mutabakatta imzası vardır, çünkü Hakan Fidan ve Efkan Ala ile birlikte Erdoğan‘ın Açılım operatörlüğünü yapmaktadır, çünkü Atlantik patentli Açılım çerçeve belgesi ile David Philipps‘in madde madde yapılacaklar listesi masasındadır.

Dahası tek başına şu soruların yanıtı bile en önemli gerçektir: PKK en büyük atılımı ne zaman yaptı? PKK en çok ne zaman büyüdü? PKK ne zaman dokunulmazlık elde etti?

AKP-PKK İŞBRİLİĞİNE SON!

Kısacası HDP’nin “ya başkanlık ya HDP” mesajı ile AKP’nin “ya özerklik ya AKP” mesajı hem gerçek değildir hem de birbirinin bütünleyenidir. Sonuçları bakımından anlamı “hem başkanlık hem özerklik”tir!

AKP ile HDP’nin bu karşıtlık görüntülü işbirliğini bozmak, Türkiye’nin en önemli sorunudur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
2 Haziran 2015

  1. #1 by Ismail Ersoy on 03/06/2015 - 10:13

    federe diye bir şey konusu bile olamaz,çünki pkk nın arkasındaki güçler;lübnana daki patrikliğe bağlı Amerka ,Avrupa ermeni ve destekçileri,ayrıca türkiyeden bir şeyler koparmaya çalışan İngiltere ,İsrail 1923 leri arıyor.yani sonuç olarak 1900 lerdeki 4 ermeni haritasından biri isteniyor.derimki körü körüne taşnak birliğini desteklemiş kürtlerin vay haline.yine ortada kalacaklar görüntü bu galiba

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: