Koalisyon pazarlığı Erdoğan’ı kurtarır!

Türkiye 7 Haziran seçimlerine nasıl girdi? Seçmen açısından sorunlar listesinin en tepesinde Erdoğan vardı! Bu gerçek, Erdoğan‘a en iyi muhalefet edenin oyunu daha çok artıracağına işaret ediyordu.

Nitekim öyle oldu. Selahattin Demirtaş “seni başkan yaptırmayacağız” kampanyasını, gerçekte içeriği öyle olmasa da, iyi değerlendirdi ve merkez medyanın da desteğiyle oyunu en çok artıran parti lideri oldu.

Kısacası, görüntüde Erdoğan‘a en iyi vuranın seçmen kitlesini daha çok büyüttüğü bir seçim yaşadık. O vuranların gerçekte ne kadar Erdoğan karşıtı olduğu tali kaldı.

ERDOĞAN’LA UZLAŞAN KAYBEDER

Buna şundan dikkat çekiyoruz:

Koalisyon ön temasları başladı. Merkezinde AKP’nin olduğu seçeneklerden, HDP’nin dışarıdan destekleyeceği CHP-MHP seçeneklerine kadar 6 çeşit koalisyon konuşuluyor.

Seçim sürecinin temel motivasyonu bu süreçte de geçerli. Erdoğan karşıtlığını merkeze almayan girişimler, girişim sahiplerini hızla güç kaybına götürür!

Yani Erdoğan‘ı frenleyecek, onun anayasayı takmayarak “herşeye karışan” tavrını dizginleyecek hedeften yoksun bir koalisyon girişimi, hem başarısız olacak hem de koalisyon üyelerini hızla zayıflatacaktır.

Kısacası, AKP’yle, daha doğrusu Erdoğan‘la uzlaşan kaybeder!

KILIÇDAROĞLU GEZİ’DEN KORKTU

Bu tehlikeye, 2013 hatasının tekrarlanma tehlikesi de diyebiliriz. Açalım:

Haziran Halk Hareketi’nin temel motivasyonu da yine Erdoğan karşıtlığıydı. Çünkü Erdoğan‘ın sultanlık girişimi halkı boğmuştu.

Sonuçta Gezi’de Erdoğan‘ın saltanatı fena sallanmıştı. O halk hareketinin dinamizmini kucaklayacak irilikte bir devrimci partinin olmaması, o hareketin daha ileri noktalara gidememesine yol açtı.

Burada önemli faktörlerden biri de CHP’ydi. Tamam CHP’nin tabanı alanlardaydı, tamam CHP’nin 20 kadar milletvekili hergün Taksim’de nöbet tuttu, tamam Kemal Kılıçdaroğlu Taksim’e çıktı ancak bu tablo CHP’nin Haziran’a fren koyduğu gerçeğini değiştirmez!

Açık söyleyelim: Kılıçdaroğlu Haziran’dan korktu! Tıpkı Baykal’ın 2007’deki Cumhuriyet mitinglerinden korkması gibi!

Kılıçdaroğlu‘nun “Tamam çocuklar güzel şeyler yaptınız ama hadi artık evlere” anlamına gelen çıkışları ile MHP’nin “biz bu işlerde yokuz” tavrı birleşti ve Gezi’ye darbe diyen HDP’nin sonrasında Gezi’yi baltalaması ile Erdoğan rahat bir nefes aldı!

O tarihten sonra koltğu sallanan Erdoğan adım adım konumunu sağlamlaştırdı. Ve bir yılın sonunda hem Cumhurbaşkanı oldu hem de partisine yerel seçim başarısı kazandırdı!

GÖREV GERÇEK ERDOĞAN KARŞITLARININ

Aynı risk yine var!

7 Haziran 2015 itibariyle Erdoğan‘ın iktidarı yine sallanmış oldu, başkanlık rüyası bitti. Kısacası Erdoğan bu sonuçlarla Saray’a sıkışmış oldu.

Ancak Erdoğan şimdi “Hangi koalisyon ile yeniden güç toplarım, hangi pazarlık ile yeniden ayağa kalkarım?” hesapları yapıyor.

Erdoğan karşıtlığı ile oylarını artıran partilerin koalisyon uzlaşması adına bu hesaplara boyun eğebilmesi riski önümüzde duruyor maalesef.

2013’ten kurtulan Erdoğan’ın 2015’ten de kurtulabilmesi mümkün. Zira en başta da belirttik, halkın “Erdoğan’dan kurtulma” beklentisinden yararlandılar ama gerçekte esaslı Erdoğan karşıtları değillerdi!

Dolayısıyla hesap yine gerçek Erdoğan karşıtlarına kalıyor!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
11 Haziran 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: