Ankara ‘casus belli’ ilan etmeli

Suriye’deki Amerikan koridorunu önleyebilmek için Türkiye’nin hafızasında çok önemli bir deneyim var: Kuzey Irak deneyim,.

Eğer Ankara bu deneyimden dersler çıkararak hareket edebilirse, Amerikan koridorunu engelleyebilmek bakımından büyük avantajlar kazanacaktır.

Gelin bugün bu konuda karşılaştırmalı bir inceleme yapalım:

İKİ ZIT ÇİZGİYLE YÜRÜMEZ

1) Bugün Suriye’deki gelişmelerle ilgili Ankara’da iki temel çizgi var. AKP’nin 2011 yılından beri Suriye’de Esad‘a düşmanlık politikası sergilemesi ile bunun en sonunda Amerikan koridoruna dönüşeceğini saptayarak daha ilk günden itiraz eden milli çizgi, iki temel çizgiyi oluşturuyor.

Dün de bir yanda Özal‘ın çizgisi, diğer yanda da merkezinde Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis‘in olduğu milli çizgi vardı ve karşı karşıyaydı.

Kaba bir değerlendirme yaparsak, koridor, iki çizgiden hangisinin ağır basacağına göre şekilleniyor ya da şekillenemiyor.

2) Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu en önemli sıkışmışlık, düşmanıyla dostunun aynı kuvvet olmasıdır.

ABD görünürde müttefiktir, fakat pratikte Ankara’nın tam karşısındadır. Ankara, Amerikan müttefikliği ile Amerikan koridoru arasında sıkışmaktadır. Bu yığınak hatasıdır ve koridora karşı geliştirilecek hamlelerde Ankara’nın manevra kabiliyetini olumsuz etkilemektedir.

Durum dün de böyleydi: Türkiye ABD’nin müttefikiydi, Özal Bush‘un ortağıydı, Irak planı konusunda Bush‘un hizasındaydı.

Türkiye bu ikilem nedeniyle yığınak hatası yapmış oldu ve sonrasındaki Çelik Harekatı gibi doğru taktik hamleleri, sonucu “kesin” olarak değiştiremedi.

GÜVENLİ BÖLGE TUZAKTIR

3) ABD’nin IŞİD stratejini kabul etmek, bunun altında Eğit-Donat programını uygulamak, İncirlik’i kullandırtmak, Ankara’nın koridora karşı elini zayıflatan konulardır. Zira ABD bu işlere ortak ederek Türkiye’yi hareketsizleştirmektedir.

Dün de böyleydi. Türkiye ABD’nin Çekiç Güç’üne ortak edildi, topraklarında bu güce karargâh açtı ve en sonunda kendisini peşmerge eğitirken buldu!

4) ABD’nin IŞİD stratejisi içinde güvenli-tampon-uçuşa yasak bölge, gerçekte koridor demektir. Ankara ABD’nin IŞİD stratejisi içinde böyle bir tuzaktan uzak durmalıdır.

Zira dün de aynı tuzak kurulmuş ve tuzağa düşülmüştü: ABD Irak’ın kuzeyinde 36. paraleli ilan ettiğinde, Ankara “Saddam’a sormadan Irak’a girer terörle mücadele ederiz” diyerek sevinmişti. Ancak sonuçta güneyinde Barzanistan’ı bulmuştu.

Zira Ankara Saddam’a sormadan PKK’ye karşı operasyonlar yaparken, esası bırakıyor, koridora karşı askeri müdahale yapmamış oluyordu. Türkiye 1995 tarihinde Çelik harekatı yapana kadar da, ABD Bazarnistan’ı inşa konusunda önemli atılımlar yapmış oldu.

ŞAM’LA İŞBİRLİĞİ

5) Suriye’deki Amerikan koridorunu önleyebilmenin yolu Ankara’nın önce Şam’la ardından da Tahran ve Bağdat’la işbirliği geliştirebilmesine bağlıdır. Şam’ın işbirliğinden yoksun bir Suriye harekatı, büyük sıkıntılar doğrucaktır ve en sonunda Ankara’yı koridor bekçiliğine mecbur edecektir.

Dün de benzeri oldu. Ankara bölge ülkeleriyle işbirliği geliştiremediği için ABD’nin Kuzey Irak’taki koridorunu en sonunda kabul etmek zorunda kaldı.

Ankara’nın 1995 Çelik Harekatı’yla başlayan ve 1996’da Ankara Süreci denilerek Bağdat’la işbirliğine dönüşen süreç, bu dönemde, koridoru önlemek için yapılmış en önemli milli atılımdı ancak 1998’de Washington Süreci’yle önü kesilmiş oldu.

6) Bugün Ankara’da Amerikan koridoru için “tehdittir” görüşleri dile getirilmeye başlandı. Ancak yetersizdir, çünkü caydırıcı özellliği yoktur. Ankara, Ecevit hükümetinin yaptığı gibi, koridoru “casus belli”, yani “savaş nedeni” ilan edebilmelidir. Washington’un ciddiye alacağı esas beyan budur!

Bugün Türkiye’nin atacağı ilk adım bu ilandır. Arkasında Şam’la çeşitli kanallar üzerinden temas kurmak gerekir ve ardından da diğer bölge ülkeleriyle…

Türk Ordusu’nun koridora müdahalesi ancak bu yoldan ilerlendiğinde çözüm getirir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
23 Haziran 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: