40 saat sonra vazgeçilen anlaşma

AKP Hükümeti İsrail’le ilişkileri normalleştirmek istiyor. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun iki hafta önce Roma’da İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Dore Gold ile görüşmesi bu nedenleydi…
O görüşmenin kimi ayrıntıları şu gerçeği ortaya çıkardı. 18 ay önce yapılan anlaşmanın onaylanmaması AKP Hükümeti’nden değil, İsrail’den kaynaklanmış!
Peki AKP Hükümeti neden İsrail’le anlaşmak istiyor? Neden Tel Aviv’le ilişkilerinin normalleştirilmesinin yolları aranıyor? Bölgedeki hangi gelişmeler bu yönde bir adımı gerektirdi?
İnceleyeceğiz ama gelin önce AKP Hükümeti’nin genel İsrail yaklaşımını anlayabilmek için bazı kritik verilere bakalım:

ONE MINUTE VE MAVİ MARMARA
“One minute” olayına en başından beri “Davos draması” demiştik. “Peres değil moderatöre one minute dendi” türü açıklamalar, olayın danışmanlar tarafından kurgulandığı yorumlarının yalanlanamaması, iş ve dış politika ihtiyaçları bu değerlendirmeyi gerektiriyordu.
Mavi Marmara olayı da aslında bir kurguydu. Zira Ankara İsrail’in Gazze’ye yardım konvoyuna müdahale edeceğini biliyordu. Hatta Ankara’da yapılan bir dizi toplantıda “en iyi” ve “en kötü” senaryolar masaya yatırılmış ve “en kötü” senaryonun gerçekleşmesi beklenmişti!
Üstelik AKP Hükümeti Mavi Marmara’nın tüm teknik sorunlarını da çeşitli kılıflarla çözmüştü. Örneğin uluslararası karasularda  seyir evraklarını tamamlama sürecinde çıkan problemler çözüldü. Örneğin idarenin yola çıkmasını teknik olarak doğru bulmadığı gemi başka bir ülke üzerinden evraklandı vs.

İSRAİL BÜYÜKELÇİSİNİN İDDİASI

Ancak yeni bir bilgi, Mavi Marmara olayının AKP kurgusu olduğu gerçeğini iyice teyit etti Anlatalım:
İsrail’in eski Washington Büyükelçisi Michael Oren “Müttefik” isimli bir kitap yazdı. İsrail-ABD ilişkilerinin ele alındığı kitap tartışma yarattı. Washington Oren’i “kitabını satmaya çalışan bir politikacı” olarak suçladı ama kitaptaki bilgileri de yalanlamadı!
Tolga Tanış kitaptan Türkiye’yi ilgilendiren önemli bilgileri okurlarıyla paylaştı. Kitapta Mavi Marmara ile ilgili çok önemli bir bilgi vardı ve “acaba yalanlanır mı” diye bekledim.
Oren’i dinleyelim: “Gazze’deki Hamas yetkilileri filoyu (Mavi Marmara) karşılamak için büyük bir çadır kurmuşlardı. İki gün sonra Büyükelçi Namık Tan’dan şaşırtıcı bir telefon aldım. ‘Filo İsrail’in Aşdod limanına yanaşabilir mi’ dedi. ‘Kızılay’ın temsilcileri orada buluşup insani yardımları alıp Gazze’ye transfer edebilirler mi?’ İsrail hükümeti kabul etti. Ama Tan, 40 saat içinde yeniden telefon etti. Erdoğan’ın anlaşmadan vazgeçtiğini söyledi. Filo, planlandığı şekilde ilerleyecekti.” (Hürriyet, 3 Temmuz 2015)
Peki 40 saatte ne değişti? Erdoğan neden anlaşamdan vazgeçti?
Oren’in açıkladığı ve Tan’ın yalanlamadığı bu bilgi, bizim birinci elden aldığımız “Ankara’da yapılan bir dizi topantıda ‘en iyi’ ve ‘en kötü’ senaryolar masaya yatırıldı ve ‘en kötü’ senaryonun gerçekleşmesi beklendi” bilgisiyle ne de çok uyuşuyor!

İRAN’A KARŞI AKP-İSRAİL-SUUDİ CEPHESİ
İleride arşivler açıldığında olayı daha net öğrenmiş olacağız. Biz şimdi yeniden AKP’nin İsrail’le neden normalleşme aradığına dönelim ve şu üç olguya dikkat çekelim:
1) ABD Başkanı Barack Obama’nın İran’la anlaşma yolunu zorlaması, bölgede İran karşıtı bir cephe inşası başlattı. İsrail ve Suudi Arabistan hızla İran’a karşı stratejik ortak oldu. Tel Aviv ile Riyad, 7 maddelik bir Ortadoğu planı üzerinde çalışıyor.
2) Suudi Arabistan ayrıca Suriye’de yine İran’a karşı Türkiye’yle bir anlaşma yaptı. Erdoğan’ın Riyad gezisinde yapılan o anlaşmayla çeşitli terörist örgütler birleştirildi ve Esad’ın Suriye’nin kuzeyinde denetimi ele geçirmek hedefiyle başlattığı stratejik taarruz bastırıldı.
3) AKP Hükümeti’nin Suriye’nin kuzeyinde tampon bölge araması ile İsrail’in ve Ürdün’ün Suriye’nin güneyinde tampon bölge araması eşzamanlı gerçekleşiyor.
Bu üç olgu, AKP Hükümeti ile İsrail’in çıkar ortaklığına işaret etmektedir ve bu nedenle İsrail’le normalleşme aranmaktadır.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
9 Temmuz 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: