Türkiye ve Çin’in çıkarları ortak

Sahte fotoğraflarla başlatılan Çin düşmanlığı kampanyasının iki hedefinden birncisini, yani “Ankara-Pekin hattına sabotaj” hedefini dün incelemiştik. Bugün de “IŞİD’in Sincian Uygur Özerk Bölgesi’ne sokularak Çin’in sıkıştırılmaya çalışılması” hedefini inceleyeceğiz.

SİNCİAN UYGUR BÖLGESİ IŞİD’İN HEDEFİNDE

1 Aralık 2014 tarihli Anadolu Ajansı’ndan geçen bir haberin spotu şöyleydi: “Çin’in kuzeybatısındaki Sincian Uygur Özerk Bölgesi’nden Suriye’ye yaşadıkları baskılar dolayısıyla göç eden bir grup Uygur Türkü Suriyeli muhaliflerle birlikte Esad yönetimine karşı savaşıyor.”
Çin baskısından kaçıp da, ilgisiz bir ülkede savaşmak daha rahat bir hayat olsa gerek! Kuşkusuz Anadolu Ajansı’nın durumu böyle ifade etmesi, AKP’nin Suriye’ye terör örgütleri seferber ettiği gerçeğini perdelemek için…
Çin’den Suriye’ye savaşa götürülenler elbette savaşın kaderini değiştirecek çoklukta değiller ama bölgeye ilerisi için staj yapmaya geliyorlar. Suriye’de deneyim kazanıp dönüp Çin’in Sincian Uygur Özerk Bölgesi’nde terör estirecekler!
Nitekim Sincian Uygur’un ayrlıkçı örgütü bu süreçte El Kaide ile yakın bağlar kurdu. CIA organizasyonlu ağ üzerinden Suriye’de savaşmaya gelenlerin bir bölümü de IŞİD saflarına katıldı.
IŞİD’in yakın bir zamanda Sincian-Uygur bölgesinde harekete geçebileceği analizleri istihbarat raporlarına yansımış durumda…
Neden? Çünkü Japonya ve Güney Kore’ye dayanarak Çin’i çevrelemeye çalışan ABD, içeriden de azınlıkları kışkırtarak Pekin’i zayıflatmayı umuyor. Sincian Uygur Özerk Bölgesi’nin ayrılıkçı örgütünün lideri Rabia Kadir’in ABD’den Japonya’ya taşındığına da dikkat çekelim. (Kadir düzenli olarak Japonya’ya gidiyor ve Dünya Uygur Kongresi’ni bu ülkede topluyor.)

ÇKP’DEN HDP’YE DAVET

Gelelim bu süreçte Çin Komünist Partisi’nin 18 kişilik HDP heyetini Pekin’e davet etmesine…
Resmi açıklamaya göre bu ziyarette ÇKP-HDP ilişkileri, küresel ve bölgesel sorunlar, Ortadoğu’daki gelişmeler ve yerel yönetimler alanındaki deneyim paylaşımları masaya yatırılacak.
Çin’in HDP daveti, anlayabildiğimiz kadarıyla salt bu partinin seçim başarısıyla ilgili değildir. Zira Pekin diplomasi geleneğini iyi bilenler, bu tür davetlerin birkaç ay öncesinden planlanmış olduğunu belirtiyorlar.
Çin’in Ortadoğu ilgisi nedeniyle bölgesel sorunlara daha aktif dahil olmak isteyebileceği düşünülebilir. Zira Çin 8 ay önce Erbil’de başkonsolosluk açtı ve Barzani yönetimiyle iyi ilişkiler geliştirmeyi önüne hedef koydu.
Enerji ihtiyaçları nedeniyle Ortadoğu’ya özel bir önem gösteren Çin, bölgede ABD’ye karşı Rusya’yla birlikte hareket ediyor. En son Akdeniz’de Rusya’yla birlikte askeri tatbikat da düzenleyen Pekin, İran’la işbirliğini stratejik bir aşamaya ilerletiyor, Suriye’yi Rusya kadar olmasa da destekliyor, Filistin meselesine daha sıkı eğiliyor.
Daha önemlisi ise Çin Doğu Akdeniz, Süveyş Kanalı, Aden Körfezi ve Basra Körfezi dörtgeni içerisinde silahlı gemi gezdirmeye başladı, Cibuti gibi bölgeye yakın Afrika ülkelerinde askeri üs kurma çalışmaları başlattı.

ESAD DÜŞMANLIĞININ SONUÇLARI
Çin’in meseleye yaklaşımında kuşkusuz doğrudan kendisini ilgilendiren yeni bir tehdidin varlığı da etkili olmuş olabilir. IŞİD tehdidi, Pekin’in o tehditle sahada karşı karşıya gelen aktörlerle daha yakın işbirliği araması ihtiyacını doğurmuş olabilir. Neticede her ülke, öncelikle kendi çıkarlarını düşünür. Dahası ABD’nin Ortadoğu’da oyalanması, hatta IŞİD’in burada eritilmesi, Çin’in çıkarınadır; en iyi düşman, uzaktaki düşmandır!
Bizim açımızdan ise mesele şudur: AKP Hükümeti’nin Esad düşmanlığı sadece komşularımızla değil, Çin gibi uzaktaki bir ülkeyle bile ilişkimizi bozuyor. ABD’nin Çin’e IŞİD tezgahı kurabilmesi, AKP Hükümeti’nin Esad düşmanlığının üzerinden yürütülebiliyor!
Ancak Ankara’nın Suriye ile işbirliği yaparak koridorları (PYD, IŞİD ya da ÖSO koridorlarını) engellemesi Pekin’in de çıkarına olacaktır.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
8 Temmuz 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: