Müşterek harekatlarda eylem birliği!

Ne acı? ABD’nin Ankara’yı zorladığı İncirlik mutabakatı için Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meğer tek şartı varmış: Obama’nın kendisini araması!

Meğer Türk heyeti 7-8 Temmuz’da yapılan görüşmelerle ortaya çıkan prensip anlaşmasının sonuçlanması için Obama ve Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi yapılmasını bekliyormuş! (Tolga Tanış, hurriyet.com.tr, 23 Temmuz 2015)

İKİ MUTABAKAT

Ve ne acı? Meğer AKP Hükümeti ABD’yle aslında iki mutabakat yapmış!

Eğer IŞİD Cerablus’u ele geçirirse ya da PYD Cerablus’u IŞİD’in elinden alırsa ve bu durumda bir göç dalgası oluşursa, Türkiye güvenli bölge ilan edecekmiş!

ABD İncirlik mutabakatı karşılığında bu ikinci mutabakatı kabul etmiş!

Demek ki ya ABD’yle anlaşarak Amerikan koridoruna müdahale edebileceğini sanma noktasına kadar gelinmiştir ya da Türk devleti içindeki bu eğilimin gazını almak için Washington ile AKP Hükümeti özel bir anlaşma yapmıştır!

Her ikisi de birbirinden vahimdir.

Zira ABD’yle anlaşılarak kurulacak bir güvenli bölgenin en sonunda Kürt Koridoru olacağı açıktır!

TBMM YOK SAYILMAKTA

Ancak daha vahimi şudur: AKP Hükümeti “geçici” bir hükümettir, topal ördektir ve bu anlaşmayı yapamaz!

Fakat CHP ve MHP’nin muhalefetsizliği altında geçici AKP Hükümeti bu anlaşmayı yapmakta, dahası TBMM’den de kaçırmaktadır!

15 Temmuz tarihli “AKP’nin TBMM’yi yok sayma mutabakatı” başlıklı makalemizde berlittik: AKP Hükümeti bu mutabakatın ön hazırlığını Mayıs ayında MİT Müsteşarı Hakan Fidan‘a ve mutabakatı da 7-8 Temmuz’da Dışişleri Bakanlığı Müsterşarı Feridun Sinirlioğlu‘na yaptırarak, aşama aşama TBMM’yi atlamaktadır!

Nitekim Obama‘nın Erdoğan‘ı aradığı saatlerde Bülent Arınç da hükümet sözücüsü olarak Bakanlar Kurulu toplantısı arasında gazetecilerin sorularını yantlamış, ABD’yle varılan konsensusun Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını müjdelemiştir!

Üstelik Arınç varılan anlaşmanın “müşterek harekatlarda sadece fikir birliği olmadığını, eylem birliği de olduğunu” belirtmiştir!

Dahası Arınç bir gazetecinin “İncirlik açıldı mı, lojistik ve istihbari olarak kullanılabilir mi? Türk jetleri operasyona katılacak mı?” sorusuna ise şu yanıtı vermiştir: “Bakanlar Kurulu kararı mutlaka bu tür şeylerde gizli olarak kalır. Resmi Gazete’de de yayımlanmaz.” (milliyet.com.tr, 23 Temmuz 2015)

Yani AKP Hükümeti İncirlik mutabakatını sadece TBMM’den değil, egemenliğin asıl sahibi olan milletten de gizlemektedir!

KKTC’Yİ BİTİRME MÜZAKERELERİ

Elbette şaşırmıyoruz!

Anayasayı rafa kaldırdığını ve parlamenter sistemi bekleme odasına aldığını söyleyebilen bu anlayışın TBMM’yi yok sayması hiç sürpriz değildir!

Milliyetçilik oynayarak ve Türk Ordusu içindeki koridora müdahale eğiliminin gazını parça parça alarak Obama‘dan telefon bekleyen bir anlayış, elbette BOP eşbaşkanlığı görevi gereği Washington’la yine gizli anlaşmalar yapacaktır!

Suruç saldırısının işte ilk sonucu budur!

Üstelik tüm bu süreçte kaşla göz arasında Kıbrıs müzakereleri de yapılmakta ve Erdoğan’ın “yeni bir Annan planı lazım” mesajıyla müzakere “Birleşik Kıbrıs Federasyonu” aşamasına getirilmektedir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
24 Temmuz 2015

  1. #1 by Mehmet U. on 27/07/2015 - 02:25

    Su anda Türkiyedeki karar mekanizmasi nasil calisiyor, kim ler karar aliyor, veriyor? Kararlari RTE aliyor ve veriyorsa vay halimize. Ve yine hal gercekten böyleyse vay Vatan Partisine ve de Baskanina….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: