Koridorun ağırlık merkezi

ABD ile Türkiye arasındaki mutabakatın sahadaki ilk sonucu IŞİD’çilerin artık elini kolunu sallaya sallaya sınırı geçememesi oldu. Sınırı geçmeleri durdurulunca da askerlere ateş açtılar.

Arkasından IŞİD mevzileri bombalandı, 60 bordo bereli sıcak takip yaparak sınır ötesine geçti ve gece de IŞİD mevzilerine hava harekatı düzenlendi.

ABD’YLE GÜVENLİ BÖLGE!

Türkiye’nin bu hamlesinin ABD’yle yapılan mutabakata dayandığı anlaşılıyor. Ayrıntıları biraz daha ortaya çıkan mutabakata göre ABD İncirlik’i operasyonel olarak, diğer üsleri lojistik olarak kullanacak, Eğit-Donat programı hızlanacak, Suriye toprakları içerisinde Cerablus merkezli 90 km genişliğinde 50 km derinliğinde bir alan güvenli bölge ilan edilecek.

Peki nasıl? Güvenli bölgenin üstü uçuşa yasak bölge ilan edilecek ve ABD tarafından korunacak.

Karada? Güvenli bölgeye bir saldırı olursa Türkiye kendi topraklarından bombalayacak, bu şekilde sonuç alamadığı taktirde kara gücüyle güvenli bölgeye girecek!

ŞAM’LA ANLAŞMANIN ÖNEMİ

Tablo, buna rağmen Türkiye’nin koridora müdahalesi için fırsat olarak görülüyor. Hatta “nasılsa en sonunda TSK PYD’yle karşı karşıya gelecektir” deniliyor.

Biz bu görüşlere katılmıyoruz ve kategorik olarak ABD projesi altında Amerikan koridorunun engellenemeyeceğini savunuyoruz.

Ve en baştaki koridor tartışmalarımıza yeniden dönüyoruz: Şam yönetimiyle anlaşmadan Suriye’ye yapılacak her müdahale, amaç ne olursa olsun, en sonunda Türkiye’yi ABD’nin hedefine bağlar!

Nitekim öyle olmuştur ve değil Şam yönetimiyle anlaşmak, tersine ABD’yle anlaşarak Suriye’ye operasyonlara başlanmıştır!

İNCİRLİK MUTABAKATININ ÖNEMİ

Daha önemli nokta ise Amerikan koridoruna karşı mücadelede neyin ve nerenin esas alınacağıdır.

Daha pratik soralım: Amerikan koridorunun ağırlık merkezi mi yoksa kanatları ve kenarları mı hedef alınmalı?

Amerikan koridorunun ağırlık merkezi Türkiye’dedir ve PKK’dir. Ankara koridorla gerçekçi bir mücadele yürütecekse, asıl buraya ağırlık vermelidir.

Koridor Suriye’den değil, asıl Türkiye’den önlenir!

İncirlik mutabakatı işte bu nedenle ABD açısından kritik önemdedir.

Önemi askeri ihtiyacında değil, Türkiye’yi bir siyasal hedefe bağlamasında ve Ankara’yı “koridoru Türkiye’den önleme” perspektifinden çıkartmasındadır.

BÖLGEYLE DÜŞMANLIK

Hal böyleyken ABD’yle anlaşarak Suriye’ye operasyonlar düzenlemek ve Suriye topraklarında ABD’yle güvenli bölge ilan etmek Türkiye’nin milli çıkarlarına hizmet etmez. Hatta en sonunda ABD’nin stratejik hedeflerine yarar!

Dahası Türkiye’yi Suriye’yle işbirliği olasılığından daha da uzaklaştırır ve Ankara’yı bölgeyle, İran’la ve Rusya’yla karşı karşıya getirir!

Kuşkusuz tablonun bu hali Türkiye’yi içeride de çok olumsuz etkiler. Açık söyleyelim: İncirlik mutabakatlı sürecin içerideki siyasal tablosu Erdoğan’a yarar!

KORİDORA MİMARLIK YOLU

Türkiye, kendisini İncirlik mutabakatıyla bir girdaba sokan ABD’ye cepheden karşı çıkmadıkça, milli çıkarlarını savunabilme refleksinden uzaklaşacaktır. ABD’yle birlikte ABD projelerinin engellenemeyeceği gerçeği, 1990-2010 Irak örneğinin en önemli dersidir!

1995-1998 yılları arasında yapılana kimi bağımsız girişimlere rağmen ABD’yle aynı cephede yer alınmaya devam edildiği için, Ankara en sonunda Barzanistan’ın mimarı olmuştu!

Benzer durumla yine karşı karşıyayız!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
25 Temmuz 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: