Bombalarla ‘Amerikan Koridoru’ çiziliyor

20 Temmuz 2015’te Suruç’ta patlatılan bombadan beri, bir PKK, bir IŞİD Türkiye’de canlı bomba patlatıp duruyor. Sanki PKK ile IŞİD Türkiye’ye karşı ittifak yapmış gibi…

Oysa Kobani’de savaşıyorlardı! Hatta Türkiye ile ABD’nin Kobani’de IŞİD ve PKK piyonları üzerinden savaştığı bile savunulmuştu!

OBAMA’NIN IŞİD STRATEJİSİ

O zaman ısrarla belirttik: Tamam Kobani’de IŞİD ve PKK çatışıyordu ama bu Türkiye ile ABD’nin piyon savaşı değildi. PKK de IŞİD de, hatta Türkiye’yi yöneten AKP Hükümeti de ABD’nin araçlarıydı.

Washington, stratejisi için gerektiğinde araçlarını çarpıştırıyor, gerektiğinde araçlarının kendi çıkarları için çatışmasına sessiz kalıyordu.

Peki neydi ABD’nin stratejisi? O sırada Kaynak Yayınları‘ndan çıkardığımız “IŞİD: Kara Terör” kitabımızda yazdık. Zaten gizli saklı da değildi; ABD Başkanı Barack Obama, “IŞİD’e karşı mücadele stratejisi” diye bunu açıklamıştı.

Strateji şuydu: ABD’nin liderliğinde Türkiye’nin de dahil olduğu ülkeler IŞİD’i Irak ve Suriye’de havadan bombalayacak, ağırlığını Kürt grupların oluşturduğu kara güçleri de IŞİD’i ele geçirdiği yerlerden çıkaracak.

Peki sonra? Karada çarpışanlar, yani Irak’ta Barzani, Suriye’de PKK-PYD, IŞİD’den arındırılmış bölgelere el koyacak!

BARZANİ DE PYD DE BÜYÜDÜ!

Hadi gelin sonuçlara bakalım:

Irak’ta durum şu: IŞİD’in Musul’u işgalinden önce Irak’taki topraklarının yüzölçümü 41 bin kilometrekare olan Barzani, topraklarını neredeyse iki katına çıkardı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin denetiminde olan topraklar şu anda tam 71 bin kilometrekare. (AA, 18 Mart 2016)

Yani Barzani, ABD’nin IŞİD’le mücadele stratejisi sayesinde tam 30 bin kilometrekare toprak kazandı!

Suriye’deki durum şu: PYD ikisi Fırat’ın doğusunda, biri Fırat’ın batısında üç kanton ilan etmişti. ABD’nin IŞİD stratejisi sayesinde Fırat’ın doğusundakileri önce genişletti, sonra birleştirdi. Fırat’ın batısındakini de bir miktar genişletti. PYD şu anda da kantonlar yerine kuzey federasyonu ilan etti.

Kuşkusuz tüm bunlar aslında tek yanlı ilanlardır, fakat Türkiye ABD cephesinde kalmaya devam ettiği müddetçe adım adım gerçekliğe dönüşecektir. Geriden kalan 25 yıllık Irak pratiği ortadadır.

ABD’NİN ÜST, PKK VE IŞİD’İN ALT HEDEFLERİ

Bir IŞİD, bir PKK’nin patlattığı canlı bombalara işte bu açıdan bakmak gerekiyor. Kuşkusuz her iki araç da bombaları patlatırken kendi alt hedeflerine sahiptir. Fakat daha önemli olan ABD’nin üst hedefidir!

Örneğin IŞİD, başta insan olmak üzere her türlü ihtiyacını karşıladığı Türkiye geçiş yolunun daraltılmasına tepki gösteriyordur. Örneğin PKK, AKP Hükümeti’ni masaya oturtmak istiyordur.

Fakat iki aracı da stratejisine uygun olarak yönlendiren ABD’nin hedefi daha önemlidir: Büyük Kürdistan’ın Irak ve Suriye parçalarını büyütmek; Basra’dan Doğu Akdeniz’e uzanacak Amerikan Koridoru’nu ilerletmek.

Tabi bunları gerçekleştirebilmek için de Türkiye’yi AKP Hükümeti’nin kullanışlılığı üzerinden sıkıştırmak; Ankara’yı komşularıyla, İran’la ve Rusya’yla düşmanlaştırmak gerekiyor!

KÜRDİSTAN İSRAİL’İN DEĞİL ABD’NİN PROJESİ

“PKK baş düşman” diye bakılırsa, ABD’nin bu hedefleri iyi çözümlenemez. Hatta terörle mücadele operasyonları başlattı diye AKP Hükümeti milli cephede görülür.

Dahası Kürdistan planının asıl sahibinin ABD değil, İsrail olduğu savunulmaya başlanır; Washignton’un Kürdistan’dan vazgeçebileceği iddia edilir.

Oysa ikinci İsrail planı olan Kürdistan planı, tıpkı birinci İsrail gibi ABD projesidir! Washington için stratejik hedeftir!

AKP’DEN KURTULMA ZORUNLULUĞU

Tüm bunlardan çıkarılacak sonuçlar şunlardır:

1) Canlı bombaları PKK ve IŞİD patlatmaktadır, fakat terörün asıl kaynağı ABD’dir. ABD, PKK ve IŞİD’le türlü ilişki kurmuş ve teröre zemin arattmış bir iktidarın terörü ezmesi, teröre çözüm ve çare üretmesi mümkün değildir.

Daha iki gün önce Erdoğan TRT ekranında şöyle demektedir: “Çözüm sürecinde valilerimize ufak tefek konularda ‘terör örgütünü sıkıştırmayın, üzerlerine gitmeyin’ diye tavsiyemiz olmuştu. Bu bir iyi niyetti, fakat istismar edildi ve o süreç içinde ülkemize ciddi manada silah girişi oldu.” (TRT, 20 Mart 2016)

2) Barzani’yle işbirliği yaparak PKK-PYD dengelenemez. Amerikan Koridoru’nun bir ayağı Barzani‘dir, bir ayağı da PKK. Ankara biriyle ortaklık kurarak koridoru önleyemez.

3) Büyük Kürdistan projesi ABD projesidir ve ABD cephesi içinde kalarak, (İncirlik Mutabakatı imzalayarak, NATO’yu bölgeye davet ederek) bu proje engellenemez.

4) ABD emperyalizmi sayesinde PKK bir Türkiye meselesi olmaktan çıkarılmış, önce bölgeselleştirilmiş, daha sonra da uluslararasılaştırılmıştır. Artık sorun dolaylı olarak komşularımızın da sorunudur.

O nedenle Türkiye komşularla ittifak yapmalıdır. Türkiye, İran, Irak ve Suriye ittifakı Kürt sorununa Kürtlerin de yararına olacak asıl çözümü sağlamının tek yoludur.

5) Türkiye-Rusya işbirliği, ABD emperyalizminin Ortadoğu’yu dizayn etme hedefinin en önemli panzehridir.

HALK HAREKETİNE YOĞUNLAŞMAK

Görüldüğü gibi bu sonuçların önündeki tıkaç Erdoğan ve AKP Hükümeti’dir. Türkiye önce bu tıkaçtan kurtulmalıdır!

“ABD Erdoğan‘ı yıkacak” senaryolarıyla Erdoğan‘a dolaylı destek verileceğine, Erdoğan‘ı asıl yıkacak kuvvet halk hareketi için çalışılmalıdır!

Mehmet Ali Güller
22 Mart 2016

 

 

  1. #1 by Can Kaptan on 22/03/2016 - 15:26

    ABD emperyalizminin ortadoğudaki amaçlarını ve araçlarını açıklayan ve anlatan Yazının son cümlesi şöyle: “ABD Erdoğan‘ı yıkacak” senaryolarıyla Erdoğan‘a dolaylı destek verileceğine, Erdoğan‘ı asıl yıkacak kuvvet halk hareketi için çalışılmalıdır!” Kanımca, can damarı değerinde olan söz. “halk hareketi için çalişmak.” Halk hareketi içinde çalışma yoksa “İktidar olma” da yok demektir. Yani; esas olan halkı örgütlemek.. Örgütlü halk..Bizim halkımızın çoğunluğu işçisi, memuruyla ücretliler, emekliler, işsizler ve ev hanımları.. Kim(ler), kimlerle, nasıl, hangi araç ve organlarla;program ve stratejilerle halkı nasıl örgütleyecek? bu konuya ne kadar kafa yorulsa azdır. Tabi halkı örgütleyecek olanların, öncelikle, kendilerinin örgütlü olması ve örgütlü kalması lazım gelir. Yazıda söz konusu edilen ““PKK baş düşman” diye bakılırsa, ABD’nin bu hedefleri iyi çözümlenemez. Hatta terörle mücadele operasyonları başlattı diye AKP Hükümeti milli cephede görülür.” dair de bir şeyler söylemek isterim: Somut, çok sayıda belirleniminin birliği olduğu için, daima, katmanlı ve çoğul bir gerçeklik olarak vardır. Dolayısıyla, İktidar mücadelesi eden bir devrimci gücün kendi program ve siyasetine bağlı olarak, yıkmak istediği bir güçle bazen ayni safta görünmesi normaldir.Yani ben, günümüz koşullarında iktidar olmuş olsaydım,yapacağım iş, ABD emperyalizmi ve araçlarıylarıyla mücadele etmek olacağından, bölücü-gerici emperyalizmin enstrümanı PKK’yı tarihsel olarak etkisizleştirmek için, varkuvvet operasyonlar yapardım. Benim zaten yapmayı düşündüğüm operasyonu, hangi saikle olursa olsun, şu anki iktidar yapıyorsa, ona, “hayır; yapma!!” niye diyeyim ki!? Diyemem.. Meğer ki; AKP milli cephede görünecekmiş! Mesele, halk İktidarı mücadesinde, örgütlü olarak biz var mıyız; yok muyuz? esamemiz okunuyor mu okunmuyor mu ona bakmak lazım. Dediğim gibi bütün gücümüzü İktidar mücadelesinde örgütlü bir güç olmaya ve örgütlü olarak kalmaya ve halkımızı örgütlemeye akıtmalıyız. Gerisi, düşmanın/düşmanlarımızın işine yarayacaktır.

  2. #2 by yusuf on 23/03/2016 - 01:18

    Turkiye iran irak surye ittifakin kurtlerinde yararina olacak diyorsunuz bu ulkelerin hic birinin kendisine faydasi yok kendi icinde birlik degiller.bu ulkeler federasyona, ozerklige, buna benzer olusumlara karsidirlar sayin guler turkiye daha kurt realitesini goremiyor ittifak ici bos bir ittifak olur, sorunu cozmek mi istiyor turkiye herkes turk olacak herkes diyanetin semsiyesi altinda sunniligi de kabul ettimi sizin ozaman bu ittifakiniz gerceklesir

  3. #3 by Nevin Şarkaya on 27/03/2016 - 12:40

    Yüreğinize,kaleminize sağlık.

  1. Bombalarla ‘Amerikan Koridoru’ çiziliyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: