ABD’nin Reza Zarrab operasyonunun hedefi

AKP Hükümeti’nin yolsuzluklarının göbeğinde olan Reza Zarrab‘ın ABD’de tutuklanması önemli bir gelişmedir. Fakat Zarrab‘ın tutuklanmasından hareketle Türkiye’deki muhalif çevrelerin “ABD’den çare bekleme” ruhhaline girmesi oldukça sorunludur!

Yolsuzlukların en büyük kaynağı olan emperyalist-kapitalist ABD’den “yolsuzlukla mücadele” beklemek saflıktır.

Kaldı ki bu meselenin kaynağı da zaten ABD’dir! Açalım:

İRAN’LA TÜRKİYE’NİN FARKI

ABD, siyasi rakip olarak gördüğü İran’a uzun yıllardır ambargo uyguluyor, müttefiklerini de bu ambargoya uymaya zorluyor. Yaptırımlar altında sıkışan İran devleti ise ambargoyu delmeye çalışıyor.

İşte Babek Zencani ile Reza Zarrab ortaklı ambargo delme girişimi de bunlardan biridir.

Ancak ikili Tahran’a kazık atıyor. Her ikisi de İran halkının parasının önemli bir bölümüne el koyuyor. Bu durum ortaya çıktığında Tahran Zencani‘yi tutukladı ve yargıldı.

Ortağı Zarrab ise Türk vatandaşlığına geçerek ve AKP Hükümeti’nin kimi yetkilileriyle İran halkından çaldığı parayı “paylaşarak” yırttı! 17-25 Aralık 2013 operasyonları, işte bu “paylaşımı” ortaya çıkaran operasyonlardı.

Özetle İran kendi sorununu bir devlet gibi çözebildi ama Türkiye, ambargoyu delme parasından pay alan yöneticileri nedeniyle bu sorunu örttü.

AKP HÜKÜMETİ’NİN SORUMLULUĞU

Asıl mesele bu noktada başlıyor: Şimdi ABD AKP’nin örttüğü bu sorunu açarak ve kullanarak çıkar elde etmeye çalışacak.

Bu noktada “ABD’den çare umar” hale gelmek de hatalı bir pozisyon almaktır, ABD karşıtlığı üzerinden AKP savunuculuğuna düşmek de hatalı pozisyon almaktır.

Çünkü meselenin bu noktaya glmesinin sorumlusu AKP Hükümeti’dir. Hükümet yolsuzluğa bulaşmasa, Türkiye bu meseleyi İran gibi çözebilse, ABD’ye kullanılacak bir mesele bırakılmamış olurdu.

Bu durumda meseleyi kullanan kadar, hatta ondan daha fazla, meseleyi yaratan sorumludur!

ANKARA’YI YENİ İHTİYACA UYARLAMA OPERASYONU

Peki ABD bu meseleyi nasıl kullanacak?

Öncelikle şunu belirtelim: Zarrab‘ın nasıl vize alabildiği, bir yılöncesinden iddianamesi hazırlandığı halde neden ABD’ye gittiği, Washington’un Zencani‘yi kara listeye alırken Zarrab‘ı almaması gibi somut durumlar, bir anlaşma ihtimaline işaret etmektedir.

Nitekim Aydınlık gazetesi Zarrab‘ın ABD’ye gitmeden önce İstanbul’da FBI yetkilisiyle anlaştığını haber yaptı.

Bu tablo ABD’nin Zarrab meselesini Türkiye’ye karşı kullanacağına işaret etmektedir. Bize göre operasyonun Türkiye-İran ilişkisini esas aldığı iddiası doğru değildir, bu ilişkinin ne oranda etkileneceği talidir.

Zarrab‘ı tutuklamak Türkiye-İran işbirliğini doğrudan engelleyebilecek olsa, İran Zarrab‘ın ortağını idam etmeye kalkmazdı! Türkiye-İran işbirliğinin önündeki engel Zarrab değil, AKP Hükümeti’nin Ortadoğu’da Atlantik taşeronluğu yapmasıdır! (Tabi AKP Hükümeti’nin bu operasyondan sonra ABD’nin yeni ihtiyaçlarına göre hizalanması, Türkiye’yi komşularıyla daha da düşman yapacaktır, o ayrı konu…)

ABD için asıl mesele, Zarrab’ın pislikleri üzerinden Ankara’yı sıkıştırmaktır; Türkiye’yi Ortadoğu’daji hedeflerine “tam uyumlu” hale getirebilmektir.

AKP’DEN KURTULMAK EN YAKICI İHTİYAÇ

ABD’nin bu operasyonu bile Türkiye’nin neden AKP Hükümeti’nden kurtulması gerektiğini göstermektedir. AKP Hükümeti iş başında oldukça, ABD Ankara’yı çeşitli yöntemlerle kendi hedeflerine uyumlu hale getirebilecektir.

Sırf ABD karşıtlığı üzerinden AKP’yi savunmak, sonuçları bakımından ABD’ye yararlı bir hükümeti işbaşında tutmaktan başka birşey değildir!

Türkiye’nin ulusal ve devrimci kuvvetleri, asıl bu probleme yoğunlaşmalıdır!

Mehmet Ali Güller
25 Mart 2016

  1. #1 by ftimur on 31/03/2016 - 18:43

    İşgal yıllarında bile millet bu kadar umutsuz değildi, direniyordu. Türk halkı bu topraklardaki bin yılı aşkın varlığının en karanlık, en umutsuz dönemini yaşıyor. Sömürgeciler Afrika’da, Amerika’da yerli halkın eline İncil tutuşturup kimliklerini unutturdular, topraklarını ellerinden alıp onları sömürgeleştirdiler. Bugün aynısını; İncil ile değil, kendi dinimizin kitabı ile bize yapanlar amaçlarına ulaşmak üzereler. Ulusal kimliğimizi kaybettik, Müslümanız elhamdülillah!

  2. #2 by Yağız on 03/04/2016 - 16:05

    bu yazdığın çok temel çelişkiler içeriyor daha önceki yazılarında da bunu söyledin özetle abd istese erdoğanı indirir fakat tek istediği çizgisine çekmek bu yazında da çizgisine çekecektir diyorsun kısaca abdyi ne zaman isterse hükümet düşürebilecek ve istediği hükümeti seçebilecek güç olarak görüyorsun erdoğanı indirmek isteseler hemen yaparlar ozaman bizim savaşımız niye olsun istediklerini getirecekler nasıl olsa çok temel çelişki var bari bu adamalar en azından çizgiden sapmışlar

  1. ABD’nin Reza Zarrab operasyonunun hedefi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: