Laiklik yoksa vatan da yoktur, vatan savaşı da

AKP iktidarının varlığı ve sürdürülebilme başarısı, kuşkusuz öncelikle ABD’ye dayanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu ilişki stratejiktir. Fakat Erdoğan‘ın taktik düzeyde başarılarının da iktidarını sürdürebilmekte önemli olduğunu kabul etmeliyiz.

Bunlardan en öne çıkanı, Erdoğan‘ın saltanatını sürdürebilmek adına taktik işbirlikleri yapabilme becerisidir. Örneğin AB ve liberallerle ittifak yaparak devlet bürokrasisini teslim aldı. Örneğin cemaatin operasyonel gücüyle ve liberallerin kamuoyu yaratma potansiyeliyle ittifak yapıp TSK’yi etkisizleştirdi.

Erdoğan sonrasında eski ortakları olan cemaat ve PKK’ye karşı operasyonlara başlarken de yeni ittifaklar kurabildi!

Elbette cemaate ve PKK’ye operasyonlar yapılması Türkiye’nin yararınadır ve hükümet bu operasyonları daha da ileriye taşıması için zorlanmalıdır. Fakat normalde bir hükümetin görevi olan ve yapması gereken bu operasyonlara “ittifak düzeyinde” destek verilmesi, hatta bu nedenle onun diğer politkalarına sessiz kalınması, Türkiye’nin zararınadır. Nitekim milli kuvvetler bu süreçte zayıflamış ve Erdoğan da 13 yılın sonunda en yüksek oy oranına çıkmıştır!

İşin bu boyutunu şimdilik bir kenara bırakarak şöyle de diyebiliriz: Erdoğan’ın her dönem bir “yetmez ama evet”çi kesim bulabilme becerisi, iktidarını sürdürebilmesinde altın değerindedir!

Artık meselenin esasına gelebiliriz…

SÜNNİ SULTANLIK

Erdoğan‘ın ana hedefi bellidir: Sünni Sultanlık!

“Türk milliyetçiliğini ayaklarımın altına alırım” demesi de, Açılım yapması da, Türksüz anayasa için çalışması da, parlamenterizmi bekleme odasına alması da, anayasayı rafa kaldırması da, son olarak TBMM Başkanı İsmail Kahraman‘ın ağzından dökülen “yeni anayasada laiklik olmamalı” lafları da Sünni Sultanlık hedefinin gerekleridir!

Yıllar önce “iktidar olabilmek için gerekirse papaz elbisesi giyerim” diyen Erdoğan, başkan olabilmek için de gereken herşeyi yapacaktır, yapmaktadır.

Gerektiğinde “milliyetçilik” maskesi takmaktadır, gerektiğinde Öcalan‘la yaptığı anlaşmanın devamı olan Dolmabahçe Mutabakatı’nı yok saymaktadır, gerektiğinde eski ortaklarına operasyon yapmaktadır. Hepsi ana hedefi içindir.

O nedenle Erdoğan’ın cemaat ve PKK operasyonlarından yararlanmak ama doğrudan Erdoğan’ı hedef alan muhalefet anlayışını da sürdürmek gerekir. Öyle Başbuğların dediği gibi “cemaatle en iyi Erdoğan mücadele eder” diyerek saltanatını tahkim etmesine omuz verilemez!

Verilirse ne olur? İşte son anketlerde de görüldüğü gibi oyu yüzde 56’lara çıkar, artık açıkça laikliği de ortadan kaldırmaya kalkar.

CUMHURİYET SEFERBERLİĞİ

Türkiye’nin tüm ilerici kesimleri bu tablodan dersler çıkarmalıdır. Çiller‘in yaptığı operasyonların bir benzerini yapan Erdoğan‘a hiç yoktan “vatan savaşı” payesi de verilmemeli, tıpkı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun daha önce söylediği gibi “laiklik tehlikededir diyemem” saflığına da düşülmemeli!

Zira laiklik tehlikededir, Cumhuriyet düşmanlarının saldırısı altındadır!

Unutulmamalı; laiklik yoksa, Türkiye de yoktur!

Çünkü laiklik ulusal birliğimizin çimentosudur!

Hepimizin yakın tarihimizden ve coğrafyamızdan çıkaracağı en önemli ders, laikliğin su gibi, hava gibi ihtiyaç olduğu gerçeğidir!

Laiklik yoksa IŞİD vardır, laiklik yoksa çocuklarımıza tecavüz vardır, laiklik yoksa mezhep savaşı vardır…

Cumhuriyet yıkıldıktan ve laiklik elden gittikten sonra “vatan” da kalmaz!

O nedenle Erdoğan’ın cemaat ve PKK operasyonlarına bakarak “yetmez ama evetçi” konuma düşülmekten kurtulunmalı ve tüm Cumhuriyetçi kuvvetler laikliği savunmak üzere seferber edilmelidir!

Öncünün tarihi görevi budur!

Mehmet Ali Güller
26 Nisan 2016

Reklam
  1. #1 by Akın Çamcı on 26/04/2016 - 15:14

    Doğru tesbitleriniz için teşekkürler. Maalesef BOP eşbaşkanından vatansever çıkmayacağını anlayamayanlar yanlış yapıyorlar. Üstelik geniş halk kesimleri üzerinde itibar kaybına uğradıklarını da görmemektedirler. Milli olmayana milli payesi biçmek son derece hatadır.
    Geçmişte de arap baharını “arap devrimi” sanarak heyecanlandıklarını hatırlıyorum.

  2. #2 by Hakan on 26/04/2016 - 23:26

    Olsun Pkk’yı hendeğe gömüyor 🙂

  1. Aydınlık bir Türkiye için… Mehmet Ali Güller Ana SayfaHakkındaKitaplarıKonferans Duyurusuİmza Duyurusu « Sünni Sultan Erdoğan Laiklik yoksa vatan da yoktur, vatan savaşı da « En Soldan Bakış

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: