Saray darbesi ve muhalefet sorunu

Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu bir haftada iki darbe gördü. İlki 29 Nisan’daki parti darbesiydi, ikincisi de 4 Mayıs’taki Saray darbesi. İlkinde MKYK’nin 50 üyesinden 46’sının imzasıyla Davutoğlu‘nun genel başkanlık yetkileri törpülendi, ikincisinde başbakanlığı elinden alındı.

Ve tabi bu ikisinden önce gelen bir de Beyaz Saray darbesi var! Davutoğlu, Beyaz Saray’da Obama ile görüşme talep etmiş ancak Ankara’nın müdahalesiyle Washington verdiği randevuyu iptal etmişti!

ERDOĞAN İLE DAVUTOĞLU ARASINDA 4 TEMEL KRİZ

Peki Erdoğan ile Davutoğlu arasında ne çelişmeler vardı da iş önce çatışmaya, sonra da ayrışmaya gitti?

İkili arasındaki ilk kriz MİT Müsteşarı Hakan Fidan‘dı. Fidan Davutoğlu‘nun gönlündeki Dışişleri Bakanı adayıydı ve Erdoğan‘ın olurunu almadan milletvekili adayı yaptılar. Ancak Erdoğan için Fidan‘ın önemi bulunduğu yerdeydi; başkanlık yolunun açılması operasyonlarında MİT’e ihtiyacı olacaktı. Erdoğan ve Fidan, Suudi Arabistan’da, umrede “denk geldi” ve Fidan adaylığını çekerek MİT Müsteşarlığı’na vekaleten döndü.

İkinci kriz şeffalık paketiydi. Fakat şeffaflık Saray’a uygun değildi. Erdoğan bastırdı, Davutoğlu paketi çekti. (Davutoğlu‘nun yolsuzluk operasyonda adı geçen 4 bakanla ilgili tutumu da bu başlık içinde ele alınabilir.)

Üçüncü kriz, Dolmabahçe Mutabakatı’ydı. Aslında mutabakat Erdoğan‘ın başlattığı Açılım’ın ve Hakan Fidan üzerinden 2013’te Öcalan‘la yaptığı başkanlık-özerklik eksenli anlaşmanın doğal bir sonucuydı. Ancak Türkiye seçime gidiyordu ve Erdoğan‘ın başkanlık hayalleri için milliyetçilik maskesine ihtiyacı vardı. O nedenle gerçekte oturma düzenini bile belirlediği Dolmabahçe Mutabakatı’na, bir ay sonra “muhalefet” etmeye, zamanlamasını ve verilen pozu eleştirmeye başladı.

Dördücü kriz, 7 Haziran 2015’teki seçimin sonucunda yaşandı. AKP tek başına hükümet olamıyordu ve Davutoğlu koalisyon kurulmasından yanaydı. Erdoğan ise başkanlık yolunu kapatacağı için koalisyona karşıydı. Saray, muhalefetin de katkısıyla önce TBMM başkanlığını aldı, ardından da koalisyonu engelledi; önüne erken seçimi koydu.

Saray’ın ihtiyacı yine milliyetçi oylardı. Erdoğan ABD’yle anlaştı; İncirlik Mutabakatı karşılığında PKK’ye operasyon izni aldı. Erdoğan‘ın istediği 1 Kasım’da kısmen gerçekleşti; AKP tek başına iktidar oldu ama başkanlık merkezli yeni anayasayı referanduma götürecek yeterli milletvekili çıkaramadı. Yani Erdoğan‘ın “milliyetçiliğe” yine ihtiyacı vardı, operasyonlar sürmeliydi!

5. KRİZ: YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK

Kuşkusuz Erdoğan ile Davutoğlu arasında başka çelişmeler de vardı. Örneğin Davutoğlu Erdoğan‘dan farklı olarak, bir bildiri yayımlayan akademisyenlerin tutuklu yargılanmasına sıcak bakmıyordu. Örneğin Davutoğlu Erdoğan‘a rağmen AKP kurullarına rengini vermeye çalışıyordu. Hatta Saray AKP Kongresi’nde Binali Yıldırım için 900 imza toplatarak Davutoğlu‘nu sıkıştırmıştı.

Fakat Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki en temel sorun başkanlıktı. Tamam, Davutoğlu kendi varlığını-başbakanlığını reddeden başkanlığa karşı çıkmıyordu, AKP’nin hazırlamaya başladığı yeni anayasa yazımının merkezine başkanlığı koyuyordu, fakat Saray, Davutoğlu‘nun ince hesapları olduğundan şüpheleniyordu. Saray’a göre Davutoğlu işi aceleye getirerek, TBMM aritmetiğinin de katkısıyla, yeni anayasanın aslında geçmesini engellemek istiyordu. Erdoğan bu nedenle müdahele etti ve Davutoğlu‘nun söylediğinin aksine, yeni anayasanın öyle bir iki ayda halledilemeyeceğini, demlenmesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan kendi açısından haklıydı. 1 Kasım’da AKP tek başına iktidar olabilmiş ama referandum sayısına ulaşamamıştı; yeni anayasa hâlâ riskliydi. Erdoğan‘ın başkanlık için yeni sandalyelere ihtiyacı vardı. Bunun yolu da ya HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasıyla bir bölgesel ara seçim yapılmasıydı ya da tümden bir erken seçim. Zaten bir süredir takılan “milliyetçilik” maskesiyle AKP’nin oyu yükseliyor, hatta HDP ile MHP’nin baraj altı kalabileceği bile anketlerde görülüyordu. 2016 Ağustos’u ya da sonbaharında yapılacak bir erken seçimle ülkenin başkanlığa uygun olarak iki partili bir sisteme dönüşeceği hesaplanıyordu. Bunun için de hem “milliyetçilik” oyununun devam etmesi, hem de AKP’deki “tam egemenliğin” sürmesi gerekiyordu.

İşte kongre kararı alınmasıyla sonuçlanan sürece böyle gelindi.

TÜRKİYE’NİN MUHALEFET SORUNU

Meselenin bir yanı yukarıda yazdıklarımızdır. Ancak bizi asıl ilgilendiren ise meselenin şimdi yazacağımız diğer yanıdır:

Normalde bu yaşananlar bir krizdir, iktidar krizidir. Normalde bu krizden muhalefet yararlanır ve iktidar olur. Ancak muhalefet krizlerden yararlanamamaktadır. Tersine Erdoğan kendi krizinden kendine başkanlık yolu açabilmektedir.

Türkiye’nin en büyük sorunu işte budur; muhalefet sorunu!

Erdoğan’ın iç çatışmalarından yararlanamayan, tersine siyaset diye, çatışan taraflardan birini tutma beceriksizliğine düşen muhalefet partileri, Saray’ın şansıdır, dahası güvencesidir!

Cumhuriyeti, laikliği, ve birliğimizi sürdürmek istiyorsak, asıl eğilmemiz ve çözmemiz gereken sorun budur!

Mehmet Ali Güller
5 Mayıs 2016

Reklam
 1. #1 by Hakan on 05/05/2016 - 22:10

  Erdoğan ve Gül arkasına ABD’yi alarak Refah Partisi’ni parçalarken, Amerikancıydılar, Refah Partisi’ne ise milli deniyordu.Aradan yıllar geçti o amerikancı Erdoğan şimdi milli oldu partiden ve her alandan Amerikancı paralelcileri ve Amerika’ya daha yakın denilen Davutoğlu’nu harcıyor deniliyor ve ülkede bir kesim muhalefet içten içe seviniyor belli etmese de.Eğer Erdoğan başkanlık hedefini gerçekleştirirse bu seferde bu ülkenin gerçek millicilerini yok edecek, o zaman da tekrar Erdoğan’a Amerikancı deriz artık 🙂

 2. #2 by gtiecer@aol.com on 06/05/2016 - 00:42

  Yani, Erdogan cok akilli bir siyasetcidir diyorsun Sn. Guller; bizler de ayni seyi soyluyoruz; 14 senedir de her secimde daha yuksek oranlarla AK Parti’yi seciyoruz. Ama, siz Erdogan’dan sikayet ettiginize gore, uyusuk ve akilsiz bir AK Parti lideri bekler gibisiniz. Erdogan, Davutoglu iliskisinden de illa ki bir kriz cikarmaya calisiyorsunuz.. Erdogan, Davutoglu’nu yanlis bir seyler yapti diye, Mustafa Kemal gibi, sehir meydaninda astirmadi ki. Bilakis, her adimda destekledi. 27 Agustos 2014’te Davutoglu AK Parti genel baskani secildi.. Eylul 2014’te basbakan oldu. 1 Kasim 2015 secimine giderken, gecici basbakan oldu. Secimden sonra da 64. Hukumet’in kurulmasi icin gorevlendirildi. Bunlarin her birisi Erdogan’in destegi ile oldu.

  AK Parti’nin gucu, iyi niyetinde yatar Sn. Guller; hem kendi siyasetcilerinin aralarindaki, hem de milletin sorunlarina yaklasimlarindaki iyi niyet. Iyi niyetli olmayanlar, varsa eger, her secimde, kalburun deliklerinden asagiya duserler. Kriz yok; olmaz da; cunku, Erdogan’a guvenimiz tamdir. Muhalefetin sefilliginde hemfikiriz. Kaset komplolarindan baslayarak, iftira fabrikasi haline gelmelerine, dusman ulkelerle is birliklerine, sokak terorunu desteklemelerine, yenilgiden yenilgiye kostuklari halde koltuklarini birakmayan diktator baskanlarina kadar cok sikayetimiz var; fakat, bu ayri bir konu. Gunes Ecer

 3. #3 by abu.deyam on 06/05/2016 - 00:56

  Sayin Ecer Sayın Erdoğan BAŞKANLIK hedefinden hızla uzaklaşıyor. Sayın Davutoğludan duyduğu memnuniyetsizligin başlıca kaynağı, Davutoğlunun başkanlık sistemini heyecanla desteklemesi idi. Erdoğani başkanlık referandumunda bir sürpriz bekliyor olabilir mi? Bence olabilir.

  Samsung cihazımdan gönderildi

 4. #4 by abu.deyam on 06/05/2016 - 00:58

  Düzeltme Davutoğlunun BAŞKANI SİSTEMİni heyecanla desteklememesi idi.

  Samsung cihazımdan gönderildi

 5. #5 by gtiecer@aol.com on 06/05/2016 - 02:57

  Nasil bu sonuca vardiniz Abu Deyyam bey?

  Anayasal degisiklik getirerek baskanlik sisteminin onunu acmak halktan yeterince destek gormuyorsa, kimsenin bir diyecegi olmaz. Bence, baskanligin halkin onayina sunulmasi kadar demokratik bir sey olamaz.

  Baskanlik sistemi, gucler dengesi ile birlikte, ulkemizin onunu acar. Kabul edilsin edilmesin Erdogan yine ulkenin yarisinin lideri kalir.

  Sarayi kendisi icin yaptirdi; tuvaletleri altin; baskanlik sistemini diktator olabilmek icin istiyor gibi laflar bilgisizlikten, fitneci dusunceden kaynaklaniyor.

  Gunes

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: