Emperyalizmin şoförleri: Bush, Clinton, Obama, Trump…

ABD seçimlerinin Türkiye’de iktidarın kendisi ve eski-yeni ortakları tarafından Amerikalılar kadar ilgiyle izlenmesi, kuşkusuz Türk-Amerikan ilişkilerinin durumu nedeniyleydi.

Obama’ya “PKK’yi değil bizi tercih” şeklindeki “tekliflerin” olumlu yanıt bulmaması nedeniyle, AKP Hükümeti için tercih elbette “Cumhuriyetçi” Trump’tı. Zaten “Demokrat” Clinton PYD’yi silahlandıracağını söylüyordu…

AKP penceresinden durum özetle böyleydi…

Cemaatçiler ise kampanyasına parasal yardım yaptıkları Clinton’u destekliyorlardı. Clinton ile konumlarını koruyacaklarına, Clinton sayesinde Erdoğan’a karşı mücadeleyi sürdürebileceklerine inanıyorlardı…

AKP DE, FETÖ DE AMERİKANCI!

Bu saflaşma seçim gecesi sosyal medyaya da yansıdı. AKP’liler Trump’ı, Cemaatçiler Clinton’u destekledi.

Ancak iş absürtlüğe vardırıldı. Kimi AKP’li kalemler Clinton’u Cemaatçi ilan etti! Sanki Clinton seçilse ABD’yi Fethullah Gülen yönetecekmiş kadar endişeliydiler…

Diğer yandan kimi AKP’li kalemler de Clinton’un “küresel elitlerin temsilcisi” olması üzerinden Trump’ı desteklediler; sanki Trump’ın kendisi “küresel elit” değilmiş gibi…

Trump’ın kazanacağının anlaşıldığı saatlerde ise sosyal medyada “Türkiye için iyi oldu, dünya ve bölge değişecek” propagandası başladı…

Trump’un ABD’yi Bush-Obama-Clinton mafyasından kurtaracağı, Rusya’yla anlaşarak dünya düzenini değiştireceği, Ortadoğu’da savaşların biteceği yazılıp çizildi!

Trump ile Erdoğan’ın çok iyi anlaşacağı, Trump’ın Musul’u Türkiye’ye vereceği(!), Suriye’de AKP tezlerinin uygulanmaya başlanacağı bile iddia edildi!

EMPERYALİST DEVLET TEORİSİ

Tüm bu absürtlükler emperyalizm teorisini bilmemektendi. Yani dün ABD’yi aslında Yahudi lobisinin yönettiğini sananlar için pekâlâ Fethullah Gülen de ABD’yi yönetebilirdi!

Bugün Trump için beslenen hayaller, çok değil 8 yıl önce de Obama için beslenmişti. Obama dünyayı değiştirecekti, güzelleştirecekti, savaşlara son verecekti vs.

8 yıldır bu beklentinin olmadığını görenler ama nedenini sorgulamayanlar, şimdi Turmp’la aynı hayale kaldığı yerden devam ediyorlar.

ABD devlet aygıtı kişiden kişiye büyük farklarla yönetilmiyor. Elbette kimi nüanslar var, elbette direksiyona oturan her şoförün farklı bir sürüş tarzı var. Kimi daha çok gaza basıyor, kimi daha temkinli sürüyor. Fakat hiçbiri ABD devlet aygıtının stratejik olarak belirlemiş olduğu uzun vadeli yoldan çıkmıyor!

Çünkü ABD günlük siyasetlerle değil, uzun vadeli ana stratejilerle yönetiliyor!

Hal böyle olunca, beklentilerin tersine, Obama’nın oğul Bush’tan farkı, Bill Clinton’un Baba Bush’a farkından çok daha fazla olmuyor; tıpkı Trump’un Obama’dan farkının da Obama’nın oğul Bush’a farkından çok fazla olamayacağı gibi…

ABD emperyalist bir devlettir ve Bush, Clinton, Obama ve Trump, bu devleti belirlenmiş ana stratejiye uygun ilerletmekle görevli şoförlerdir.

KAHROLSUN EMPERYALİZM!

Hiçbir ABD başkanının emperyalistlikten vazgeçme, dünyaya gerçek anlamda barış getirme gibi bir misyonu olamaz; hayal kurulmamalı…

Dünyaya ve bölgemize barış ABD başkanları eliyle değil, ancak onların yönettiği emperyalizmin yenilmesiyle gelir!

ABD’yi ya savaşarak ya da güçlü bölgesel ittifaklar kurup savaşmaktan kaçınmasını sağlayarak yenebiliriz…

Emperyalizm, karakteri gereği, hiçbir başkanın kişisel niyetime göre kendiliğinden sömürgecilikten vazgeçmez!

Emperyalizm zorla ve silahla yenilir! Tıpkı 100 yıl önce Atatürk’ün yaptığı gibi…

O nedenle AKP’lilerin Trump’ı, Cemaatçilerin Clinton’u desteklediği şu ortamda biz sosyalistler, solcular, cumhuriyetçiler, halkçılar, ulusalcılar, milliciler haykırmaya devam edeceğiz: Kahrolsun ABD emperyalizmi ve işbirlikçileri!

Mehmet Ali Güller
9 Kasım 2016

Reklam
  1. #1 by Ayten Aydin on 09/11/2016 - 13:00

    Evet haykirmaya ve hem icerde olusan ve hem de disardan gelecek her turlu belaya karsi eyleme hazir ve nazir olmamiz gerek. Aydinlasmis ve farkindaligi belirmis ve de korkusuz genclik iste simdi cok gerekli.

  2. #2 by mayk on 07/12/2016 - 13:11

    Trump kuresel elit degildir. Daha dogrusu batinin yarisina sahip olan seytanci bankerlerden, 13 sulaleden, kabaldan, v.s. her neyse onlardan veya onlarin kuklasi degildir. Bunu ocak ayinda daha iyi gorecegiz. Iyi bir adam olmayanilir, ama en kotulerin panzehiridir, tabi kendisi degil, arkasindaki guc oyledir. Kuresel elitler yeraltinda saklanirken dunya savasi cikarmak isteyenlerdir.
    Trump ise bunlarla savasan ekibin sozcusudur. Akp bile Trumpu desteklerken (gorece olarak), biz Ataturkculerin solcularin v.s. cocuk kesen Klintonlari desteklememiz kabul edilemez. Dunyada iki kanat ortaya cikti, iyiler ve kotuler. Biz buyuk resmde iyilerden yana olmaliyiz. Soroscular, Rokefellerler solcu goruneilir, Rotsildler asyaci gorunebilir. Bunlara dikkat edilmelidir.

  1. Emperyalizmin şoförleri: Bush, Clinton, Obama, Trump… | (=Öykü-Şiir-Anı-Günce=)------------->>>Doğa+Yaşam+Sağlık-vd.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: