TÜRK ORDUSU’NU ‘DİNCİLEŞTİRME’ OPERASYONU

Mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Son birkaç aydır Türk Ordusu’yla ilgili hemen her haberin görselinde mutlaka bir “dinsel” görüntü var.

Birkaçını anımsayalım:

ŞEYHLERE-TÜRBELERE ZİYARET

1) Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ve kuvvet komutanları bayram namazını Siirt’in Tillo ilçesinde AKP milletvekili ve AKP İl Başkanı ile birlikte kıldı.

Neden Tillo? Orada çok önemli askeri bir birlik mi var? Tillo, tarikatı, mollaları ve medreseleriyle dikkat çeken bir yer.  Zaten Akar ve kuvvet komutanları da bayram namazı sonrası Tillo şeyhleriyle birlikte pozlar verdikten sonra İbrahim Hakkı ve İsmail Fakirullah Hazretlerinin türbelerini ziyaret etti!

2) Özel Kuvvetler Komutanı Korg. Zekai Aksakallı bayram namazını El Bab’da askerlerle birlikte kıldı. Aksakallı namazın ardından minbere çıkıp askerlere konuşma yaptı!

3) Ramazan boyunca Türk Ordusu’nun komutanları iftar programı görüntüleriyle ve dua ederken kamuoyu önüne getirildiler. Erdoğan’dan başlayarak AKP yöneticileri tüm yurtta Türk Ordusu’na iftar vererek, dualı görüntüler servis etti.

AKAR’IN NECİP FAZIL VE NURİ PAKDİL SEVGİSİ

4) Hulusi Akar’ın Cübbeli Ahmet’le sohbet pozu, dinci Akit gazetesinin vefat eden yazarlarına taziyeleri, yine dinci AKİT yazarına hastane ziyareti, önemle kamuoyuna getirildi.

5) Hulusi Akar’ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la birlikte Nuri Akdil’i ziyaret etmesi, özenle kamuoyuna servis edildi. Kimdir Nuri Pakdil? Mustafa Kemal karşıtlığıyla bilinen, Mustafa Kemal’e firavun diyen, 1923’ü “değerlerden kopma” tarihi ilan eden, “Ne Mutlu Müslümanım diyene” sloganıyla biten konuşması Erdoğan tarafından ayakta alkışlanan bir siyasal İslamcı yazardır!

Ve Pakdil, Akar’ın lise yıllarında Abdullah Gül’le birlikte ziyaret ettiği Necip Fazıl’ın da izcilerindendir.

6) Türk Ordusu’nun Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la birlikte umre yaptı. Akar ve Erdoğan’ın Mescid-i Nebevi’deki yan yana namaz görüntüleri özenle servis edildi.

7) Türk Ordusu’nun terörle mücadele haberleri bile, askerlerin toplu namaz ve dua görüntüleri eşliğinde servis edildi.

8) Türk Ordusu’nu konu edinen çeşitli dizilerde askerle sürekli namaz kılarken ve dua ederken resmedildi.

Uzatmayalım, son aylarda böyle yığınla örnek sayabiliriz.

KOMUTAN MI, AKP KADROSU MU?

Peki Türk subayı neden son aylarda hep ibadet görüntüleriyle öne çıkarılıyor? Dünden bugüne subaylar dindar mı oldu?

Mesele hiç de o değil! Biliyoruz ki, bugün gibi dün de subayların içinde ibadetini layıkıyla yerine getiren vardı. Fakat Türk subayı, tıpkı dünün gerçek dindarları gibi ibadetini kimsenin gözüne sokmaz ve reklama dönüştürmezdi.

Ancak tıpkı AKP iktidarının sosyal hayata soktuğu gibi, TSK içinde de dindarlığı öne çıkarma hevesi ortaya çıktı.

Ve elbette bu dindarlık değildir, dinciliktir; dini siyasallaştırmaktır, siyasal İslamcılıktır!

Ve maalesef Türk Ordusu’nun en üst komutanları, sanki AKP kadrolarıymış gibi, iktidarın Türkiye’ye geçirmeye çalıştığı bu dincilik görüntüsüne aracılık etmektedirler!

AKP’NİN ‘TAM İKTİDARIZ’ MESAJ GAYRETİ

Gelelim Türk Ordusu’nun en üst komutanlarını kendi kadroları gibi değerlendiren iktidarın amacına…

AKP neden Türk Ordusu’nu hep ibadet görüntüleriyle servis ediyor?

İktidar tabanına ve Türkiye’ye şu mesajı vermeye çalışıyor: “Türk Silahlı Kuvvetleri eskiden laik-dinsizdi ve bize karşıydı, şimdi dindar oldu ve emrimize girdi!”

Amaç ne? Öncelikle Türkiye’ye “güçlüyüz ve her yerde iktidarız” mesajı vermek! Çünkü medya ve yargıdan sonra TSK’yi de “teslim aldığını” gösterebilen bir iktidar, tam iktidar olacaktır!

Diğer yandan tabana “bakın FETÖ’yü tasfiye ediyoruz ama boşaltılan yerleri de dinle doldurabiliyoruz” denmiş oluyor!

LAİK CUMHURİYET’LE VE ‘BEKÇİSİYLE’ HESAPLAŞMA

Burada önemli olan şudur: AKP iktidarı Türkiye’yi dincileştirmeye çalışarak “Laik Cumhuriyet”le hesaplaşıyor ve Cumhuriyetçilere “bakın laikliğin bekçisini de dize getirdim” demeye getiriyor!

Türbanı ilkokullara kadar sokan, okullara mescit ve abdesthane zorunluluğu getiren, eğitim müfredatından evrimi çıkaran, müfredata şeriat hukukunun alt kolları olan muamelat ve ukubat konularını koyan, okulları imam hatipleştiren ve “kindar nesil” hedefleyen iktidar, bu hedefe uygun olarak Türk Ordusu’nu da biçimlendirmeye çalışmaktadır.

“Allah’ın lütfu” dedikleri 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirerek Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarını İçişleri Bakanlığı’na, kuvvet komutanlıklarını Savunma Bakanlığı’na bağlayan ve Genelkurmay Başkanlığı’nı altsız hale getiren iktidar, aynı zamanda askeri okulları, GATA’yı ve askeri yargıyı da kapatarak aslında Türk Ordusu’nu parçalara ayırmıştı. Şimdi son bir operasyonla “rehin aldığı” isimlerin katkısıyla orduyu dincileştirmeye çalışıyor!

Böylece Türk Ordusu ABD’nin çuval operasyonu ile başlayan “darbeler” sürecinde, Şemdinli operasyonuna, Ergenekon kumpasına ve Balyoz tertibine maruz kalmış, ardından 15 Temmuz darbe girişimi ve darbenin fırsata çevrilmesi operasyonuna uğramış ve son olarak da “dincileştirme operasyonu” ile karşı karşıya kalmıştır!

Hedef, 2019 virajını da alarak rejimi değiştirmektir!

Mehmet Ali Güller
3 Temmuz 2019
ABC Gazetesi

 1. #1 by Mayk on 04/07/2017 - 10:51

  Aynen.
  Belki son olaylari fetoyle mucadele degil de kismen feotnun kendi ic catismasi olarak ta gorebiliriz.
  Fetonun bir kanadi can derdinde, diger kanadi da o kanadi ve diger muhalifleri temizlemeye calisiyor olabilir.
  Chpnin tepe kadrosu da can derdinde olan kanada entegre olursa, iktidar mucadelesinde
  belki de bir feto mu yoksa diger feto mu kazansin oylamasi yapilacak.
  Durum boyle olmasa bile Reisciligin en guclu alternatifi hala chp degil fetoculuk gibi gorunuyor.
  Zaten orduda en guclu grup hala fetoculerdir diye soyleniyor.
  Ordunun tepesi bir kanat alti diger kanat ise yandik demektir.

 2. #2 by teoman şanal on 04/07/2017 - 13:14

  Katılamadığım tek yer, ” Diğer yandan tabana “bakın FETÖ’yü tasfiye ediyoruz ama boşaltılan yerleri de dinle doldurabiliyoruz” denmiş oluyor!” cümlesi.
  Aslında Feto cemaati de aynı zihniyette hatta Müslüman Kardeş zihniyetinde, yani TSK yine dinciyle doluydu Bu yaptığıyla diğer tarikat/cemaatlere ‘bana biat edeceksiniz’ demiş oluyor, diye değerlendiriyorum.
  Saygılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: