MİT-CIA-KONTRGERİLLA-FETÖ KESİŞENİ: ENVER ALTAYLI

FETÖ’den gözaltına alınan Enver Altaylı’nın hayatı, bir adamın hikayesi olmaktan çok, Gladyo dediğimiz yapıyı somut ortaya koyması bakımından önemlidir.

Altaylı’nın 73 yıllık ömrü, CIA’dan MİT’e, kontrgerillacılardan FETÖ’cülere, siyasal İslamcılardan cihatçılara değin tüm kesimlerin ortak kesişeni olma özelliği gösteriyor.

Anlatalım:

ALTAYLI ve CIA

Altaylı TSK’den atıldıktan sonra 1963 yılında Ruzi Nazar “eliyle” MİT’e yerleştirildi. Yani Altaylı MİT’ten önce CIA’yla bağlantılıdır. (Özbek asıllı Nazar, Altaylı’nın babası Şakir Altaylı’yı Özbekistan’dan tanıyordu.)

Peki kimdir Ruzi Nazar? 2. Dünya Savaşı’nda Komünistlere karşı Nazi saflarında savaşan bir Özbek’tir ama bu özelliği nedeniyle de Özbekler tarafından sevilmeyen bir isimdir.

Nazar, Naziler yenilince ABD’ye sığınmış ve pek çok Nazi gibi CIA’da göreve başlamıştır. 1951’de eski ABD Başkanı Theodore Roosevelt’in oğlu tarafından ABD’ye götürülen Ruzi Nazar, Roosevelt’in kızı tarafından da 1954 yılında CIA’ya alınmıştır.

Ruzi Nazar 1959-1971 yılları arasında Türkiye’de görev yaptı, CIA’nın Ortadoğu İstasyon Şefi’ydi. Yeni MİT yasasının hazırlanmasında, MİT Müsteşarı Fuat Doğu ile birlikte Gladyo inşasında, Komünizmle Mücadele Dernekleri’nin kurulmasında, Fethullah Gülen gibi tiplerin bu derneklere yerleştirilmesinde, 6. Filo’yu kıble edinen Kanlı Pazar faillerinin yetiştirilmesinde, 68’lilere karşı kontrgerilla faaliyeti örgütlenmesinde, yakın dostu Alparslan Türkeş’in komando kampları kurmasında ve 12 Mart’ta önemli rolleri vardı.

Ruzi Nazar 12 Mart’tan sonra 1979 yılına kadar CIA tarafından Avrupa’da görevlendirildi. 1979’da İran’da ve 1980’ler boyunca da Afganistan’da görev yaptı.

ALTAYLI ve MİT

Enver Altaylı Ruzi Nazar “eliyle” 1963’te girdiği MİT’te 1974 yılına kadar “kadrolu” çalıştı.

Ardından Gladyonun değişik birimlerinde, Ruzi Nazar’ın belirlediği istikamette görevler üstlendi. Örneğin Nazar CIA adına Bonn’da görevliyken, Altaylı da aynı tarihte MHP Genel Müfettişi olarak Almanya’da ülkücüleri örgütlüyordu!

ALTAYLI ve MHP-KONTRGERİLLA

Altaylı 1980 öncesinde MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in (asıl adı Hüseyin Feyzullah) danışmanlığını yaptı. Türkeş tarafından ayrıca “MHP Genel Müfettişi” olarak görevlendirildi ve MHP’nin gazetesi Hergün’de yöneticilik ve yazarlık yaptı.

Ve elbette MHP’nin sola karşı kullanılmasında roller üstlendi!

Kısacası Ruzi Nazar öğrencisi Enver Altaylı’yı, yakın dostu Alparslan Türkeş’le birlikte Gladyo faaliyetlerinde görevlendirmişti!

NazarTürkeş ilişkisinin altyapısı Nazi hayranlığıydı ve ilişkiyi kuran da Agasi Şen’di. Şen ikiliyi CIA kampında tanıştırdı.

Türkeş’in Özel Harp Dairesi’nde çalıştığını, Çankırı’da “kontrgerilla öğretmenliği” yaptığını, 1955 yılında Amerikan Harp Akademisi’nden mezun olduğunu ve 1959 yılında da Almanya’daki Atom ve Nükleer Okulu’nda eğitim gördüğünü önemle belirtelim.

ALTAYLI ve SİYASAL İSLAMCILAR

ABD’nin SSCB’yi çevreleme stratejisinin 80’ler boyunca ağırlık merkezi Afganistan olmuştu. CIA Yeşil Kuşak gereği siyasal İslamcı kadroları ve cihatçı savaşçıları hem diğer ülkelerde yetiştiriyor hem de Pakistan üzerinden Afganistan’a sokuyordu.

İşte bu süreçte Ruzi Nazar’ın Afganistan’da görüştüğü, sürekli irtibatta olduğu ve CIA stratejisine dahil ettiği kişilerin başında Gülbeddin Hikmetyar geliyordu. (Hikmetyar’ı Tayyip Erdoğan’lı o ünlü fotoğraftan biliyorsunuz…)

Nazar’ın öğrencisi Enver Altaylı da Afganistan’da görev yaptı. Turgut Özal’ın örtülü ödeneğinden Raşid Dostum’a para götürmesi skandalı en bilinenlerdendir. Altaylı Raşid Dostum’un liderliğinde kuzey Afganistan’da bir küçük devlet kurmaya çalıştığını anılarında anlatır.

ALTAYLI ve FETÖ

SSCB’nin dağılmasının ardından CIA önüne Orta Asya’ya uzanma hedefi koydu. Bu hedef için en ideal müttefik, Orta Asya ile tarihsel bağları nedeniyle Türkiye’ydi.

İşte FETÖ okullarının Turgut Özal ve Süleyman Demirel mektuplarıyla Orta Asya ülkelerinde açılması, CIA’nın bu stratejisinin gereğiydi ve görevin merkezinde de Enver Altaylı vardı.

Altaylı Fethullah Gülen’i “Orta Asya’da Türk jeopolitiğinin içini dolduracak insan” olarak niteliyordu.

Zaten Altaylı’nın FETÖ’cülerle ilginç akrabalıkları vardı: Yukarıda belirttik, Ruzi Nazar Enver Altaylı’nın babası Şakir Altaylı’yı Özbekistan’dan tanıyordu. Nazar’ın bir diğer dostu da Abdurrahman Kavuncu’ydu. Şakir Altaylı Abdurrahman Kavuncu’nun kızıyla evlendi.

Yani 15 Temmuz’dan sonra Kazakistan’a kaçan AKP’li Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Abdurrahman Kavuncu’nun torunu ve Enver Altaylı’nın dayısının oğluydu. Enver Altaylı’nın FETÖ finansörü olduğu iddia edilen kardeşi Taha Altaylı’nın da Kazakistan’da olduğunu belirtelim.

Bu arada FETÖ’cü Mümtazer Türköne’nin bir eşinin de Abdurrahman Kavuncu’nun torunu olduğunu söyleyelim!

ALTAYLI’NIN GLADYO KİMLİĞİ

Özetle Enver Altaylı sıradan biri değildir ve onun özetlemeye çalıştığımız “kesişen kimliği” Gladyo kimliğine işaret etmektedir.

Gladyo CIA’dır, MİT içindeki yapılanmasıdır, MHP içindeki kontrgerilla örgütlenmesidir, siyasal İslamcı kadrolar yetiştirilen Komünizmle Mücadele Dernekleridir, İlim Yayma Cemiyetleridir ve elbette FETÖ’dür. En çok da hükümet katlarıdır!

Altaylı işte tüm bu kesimlerin tam göbeğindeki isimdir.

Mehmet Ali Güller
27 Ağustos 2017
ABC Gazetesi

Reklam
 1. #1 by Goktug on 28/08/2017 - 21:20

  Bilgilendirme için teşekkürler.

 2. #2 by mayk on 29/08/2017 - 21:08

  Bir kisi uzerinden roman gibi bir turkiye gladyosu ozeti.
  Fatih Altayliyla ilgisi olabilir mi. Olamaz heralde, olsa soylerdiniz. Fatih Altayli’nin
  programlari genelde kaliteli bence. Hatta bugun Perinceki cikaracakti geliba. Kaciriyor olabilirim.
  Mhp derken heralde eski Mhpyi kastediyorsunuz. Yeni Mhp eskisi kadar gladyocu olmasa gerek,
  yoksa cogu Fetocu olurdu. Umit Ozdag, Sinan Ogan, Ozcan Yeniceri hic fetocuye benzemiyorlar.

 3. #3 by Serdar on 05/09/2017 - 16:21

  Sn. Güller sizin yazınız ile Alparslan Türkeş’in gerçek adının Hüseyin Feyzullah olduğunu öğrendim. Biraz internet araştırması sonucu oğlunun bu olayı reddeden açıklamalarına ulaştım. Sizin bilgilerine güvenim sonsuz, sizce Tuğrul Bey neden gerçek isim olayını reddediyor?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: