ZEYTİN DALI HAREKATININ 4 SORUNU ve RUS STRATEJİSİ

Türkiye’nin Afrin operasyonu, resmi adıyla Zeytin Dalı Harekâtı dört soruna rağmen, sahada fiilen Amerikan Koridoru’nu engellediği için doğrudur ve desteklenmelidir.

Zira ciddi hiçbir ülke sınırında “terör koridoruna” izin vermez. Dahası PYD’ye verilen 5 bin TIR silahla o koridor artık Amerikan Koridoru’ysa!

Ancak harekâtın AKP kaynaklı dört sorunu vardır:

1. SURİYE’YLE İŞBİRLİĞİ SORUNU

Zeytin Dalı Harekâtı, tıpkı Fırat Kalkanı Harekâtı gibi Suriye’yle işbirliği yapılmadan, sorunlu başladı. Bir problemi çözerken yeni problemler çıkarmamak, stratejik adımlar atabilmenin olmazsa olmazıdır!

AKP Hükümetinin harekât öncesi Suriye konsolosluğuna yazılı bilgi vermesi, diplomatik açıdan bir şey ifade etmemektedir. Zira ifade edebilmesi için en azından harekattan önce Şam’ın yanıtının beklenmesi gerekirdi.

Böyle olduğu için de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Zeytin Dalı Harekatı’na karşı çıkmış ve “Afrin harekâtı, Türkiye’nin teröristleri destekleme politikasına dayanıyor” demiştir! (Sputnik, 21 Ocak 2018)

Ankara’nın Şam’la işbirliği yapmaması, Amerikan Koridoru’ndan kaynaklı tehdidi ortadan kaldırma konusu ne kadar haklı olursa olsun, devletlerarası ilişkiler açısından Türkiye’yi haksız duruma ve dahası “işgalci” konumuna düşürebilecektir!

Bu yanlıştan dönme şansı hâlâ vardır; Ankara şu saatte bile Şam’a el uzatsa, o el kesinlikle tutulacaktır.

2. SARAYIN GİZLİ AJANDASI SORUNU

AKP Hükümetinin bir “gizli ajandası” olduğu, sadece Şam’da değil, Moskova ve Tahran’da da düşünülmektedir. Girilen olumlu Astana süreci bile üç başkentteki bu kaygıları henüz giderememiştir.

Kremlin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un iki yıl önce açıkça söylediği “Türkiye iki Kürt bölgesinin arasında kalan toprakları Suriye’den koparmak istiyor” görüşünü, bir önemli bilgi olarak arşivde tutmayı sürdürmektedir! (Sözcü, 10 Şubat 2016)

Lavrov o nedenle, Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendirirken ısrarla Türkiye’den “Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı göstermesini” istemiştir! (Sputnik, 22 Ocak 2018)

Ankara gizli bir ajandasının olmadığını ancak ve ancak Şam’la anlaşarak gösterebilir! (Kaldı ki, Fırat Kalkanı sürecinde de söylediğimiz gibi, Ankara Şam’la anlaşsa, terör koridoru için harekât düzenlemesine bile gerek kalmayacak, operasyonu Suriye ordusu yapacak!)

3. TSK’Yİ İÇ SİYASETE MALZEME YAPMA SORUNU

Zeytin Dalı Harekâtı Türkiye’nin harekatıdır, AKP’nin değil!

AKP’nin bu harekâtı iç politikaya malzeme yapması, 2019 hedefi doğrultusunda MHP’yle kurduğu ve BBP, HUDAPAR gibi partilerle genişletmeye çalıştığı “milli mutabakat” ittifakı için kullanmaya çalışması kabul edilemez!

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın her gün AKP mitingleri düzenleyerek Zeytin Dalı Harekâtı’nı partisinin icraatıymış gibi propaganda yapması, projektörlerin Türkiye üzerinde olduğu şu günlerde “parti devleti” eleştirilerini haklı çıkarmaktadır!

Dahası, AKP’nin Erdoğan’a “gazilik” unvanı verilmesi için yasa teklifi hazırlaması, oğul Bilal Erdoğan’ın hiçbir resmi yetkisi yokken harekât merkezinden eniştesiyle birlikte poz vermesi, HDP’nin “vatan savaşı değil saray savaşı” iddiasına malzeme vermekte ve haklılık kazandırmaktadır!

Öte yandan AKP’nin 15 Temmuz fırsatçılığıyla TSK’den kopardığı Jandarma’ya Zeytin Dalı Harekatı’na destek amacıyla resmi sosyal medya hesabından “İslam ordusuyuz” mesajı verdirmesi, kimi komutanların açık açık nurcu toplantılarına katılması, üniformalı askerlerin tarikat toplantılarında görüntülenmesi vahim bir durumdur! Ordumuz, İslam ordusu değil, Türk ordusudur!

4. ABD’YLE İŞBİRLİĞİ SORUNU

AKP Hükümeti’nin Zeytin Dalı Harekatı’nın başarılı bir şekilde başlamasıyla birlikte Washington’a verdiği “bölgede kiminle ittifak kurmanız gerektiğini gördünüz mü” şeklindeki mesajlar, harekât açısından bir diğer sorun, dahası Türkiye adına AKP kaynaklı bir açmazdır!

Mesajı alan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Türkiye’nin ‘meşru güvenlik ihtiyaçlarını’ gidermek için Suriye’nin kuzeybatısında bir ‘güvenli bölge’ oluşturulması konusunda Ankara’yla birlikte çalışmayı umduklarını” söylemektedir! (Amerika’nın Sesi, 22 Ocak 2018)

Türkiye’nin bırakın ABD’yle güvenli bölge konusunda çalışmasını, normalde en azından Zeytin Dalı Harekâtı boyunca İncirlik Üssü’nü ABD savaş uçaklarının uçuşuna kapatması gerekmektedir!

Ancak Türkiye’nin bu harekâtına AKP Hükümetinin kumanda ediyor olması, ABD’yle her an doğrudan ya da dolaylı işbirliği yapabilme ihtimalini Zeytin Dalı Harekatı için bir soruna ve açmaza dönüştürmektedir!

RUS STRATEJİSİ

Afrin operasyonu, bir yönüyle aynı zamanda Rusya’nın Suriye stratejisinin de içindedir. Şöyle:

Moskova, dün Ankara’nın ÖSO ve diğer cihadçı örgütleri Halep’ten çekmesi karşılığında Fırat Kalkanı Harekatı’na onay vermişti; bugün de Ankara’nın İdlib’de Suriye Ordusu’nun harekâtına yol vermesi karşılığında Zeytin Dalı Harekatı’na onay vermiş oldu!

Zeytin Dalı Harekâtı başladıktan sonra, Suriye Ordusu da harekete geçmiş ve Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre İdlib’de El Nusra’yı kuşatmış ve operasyona başlamıştır!

Böylece AKP Hükümetinin daha düne kadar İdlib’de iş birliği yaptığı El Nusra, Rus stratejisi içinde temizlenmektedir. Ve AKP Hükümetinin başta Nusralı temsilciler olmak üzere toplam 425 temsilciyle üç ay önce kurduğu İdlib Meclisi ve onun içinden çıkan İdlib hükümeti de fiilen ortadan kaldırılmaya başlanmıştır!

Önceki “Al İdlib’i ver Afrin’i pazarlığı” başlıklı makalemizde de incelediğimiz gibi Moskova bir taşla birkaç kuş vurmaktadır.

Zira Moskova Afrin’den çekilerek ve Türkiye’nin operasyonuna onay vererek PYD/YPG’ye de “ABD’yle değil, benimle yakın çalış” mesajını, hem de ağır bir biçimde vermektedir!

Zaten Moskova’da temaslarda bulunan Rojova yetkilisi Rodi Osman açık açık itiraf etmektedir: “Rusya tarafından bize Afrin’i rejim güçlerine teslim etmemiz yönünde bir teklif geldi. Elbette bunu seçemezdik.” (Sputnik, 22 Ocak 2018)

Afrin’i Rusya’nın isteğiyle Suriye’ye bırakmayan PYD, şimdi Türk Ordusu’nu karşısında bulmuştur! YPG Genel Komutanı Sipan Hemo’nun “Rusya bize ihanet etti” demesi işte bundandır! (Odatv, 22 Ocak 2018)

4 ÜLKENİN BÜYÜK SORUMLULUĞU

Son 40 yıl, ABD’nin Kürtleri bölgede nasıl ateşe sürüp ardından sattığıyla ilgili derslerle doludur! (Son olarak ABD’nin Barzani’yi Kerkük’te yüzüstü bırakması örneğin.)

Bundan ders çıkarmayan Kürt partileri ve örgütleri, önce Kürt halkına ihanet etmiş olur! Zira “barış ve özgürlük” emperyalizmle gelmez, emperyalizme rağmen olur!

Tabi bu noktada artık Türkiye, İran, Irak ve Suriye’nin de çıkarması gereken bir büyük ders vardır: Kürtlerin emperyalizmin kucağına düşmemesi, bir yönüyle bu ülkelerin sorumluluğudur! (Dahası bu ülkelerin yönetimlerinin de emperyalizmin kucağına düşmesi sorunu vardır ve kritik önemdedir!)

Bu ülkeler bu sorumluluğun gereğini yerine getirerek, aynı zamanda emperyalizme karşı mücadele etmiş olurlar.

Mehmet Ali Güller
ABC Gazetesi
24 Ocak 2018

 1. #1 by Serdar Sağlamtunç, FCSI on 25/01/2018 - 16:51

  Belki de sorgulanması gereken çarpıcı bir soru, ABD nin 4900 TIR yükü silahı PYD ye nasıl ilettiği olabilir. Bu kadar büyük bir miktar gökten inmedi herhalde veya gökten bir yere indi bir yerden buralara taşındı! Ama nasıl?
  Nereden baksan her taraftan pis kokular geliyor.

 2. #2 by Egemen Türkmen on 25/01/2018 - 23:18

  Sayın Güller, Afrin operasyonunu destekleyerek eksikliklerini ifade etmeniz doğru tutumdur. Türkiye’nin mecburiyetleri bu adımı attirmıştır. İktidarın sınıfsal bağları ve ideolojik saplantılarından dolayı eksiklikler var. Suriye işbirliği.
  Savaş keskinleştikçe tutarlı bir çizgiye oturacaktır.

 3. #3 by mayk on 26/01/2018 - 00:06

  Katiliyorum. Ic siyasetle ilgili kismina gelirsek y-chp, y-cumhuriyet zihniyetiyle dogru ve yeterli muhalefet yapilamaz. Kilicdar’in yerine tercihen Kocasakal (biraz zor), olmazsa M.ince gelmelidir. Delegeler amerikanci yapildigi icin zor, ama belli olmaz, cunku Kilicdarla girilen bir secim hezimet olur, ve heralde delegeler de bunun farkindadir. Mehmet Farac’in yazilarinda en cok sikayet ettigi iki chpli belediye baskani gorevden alindi. Chp bunlara sahip cikti. Iktidar yontem olarak tutarli degil, ama sorunlu kimselere de sahip cikmamak lazim. Chp bula bula istanbul baskani olarak sozde ermeni soykirimini anan bir kisiyi buldu (dogru degil mi yoksa, benim rastladigim kaynaklar oyle diyor).
  ….
  MYanardag gibi ilerici bir kimsenin operasyon yapilmasin, egri cetvelle dogru cizgi cikmaz demesine katilmiyorum. Akpnin kendi projesi degil bu. Akpnin ajandasi ayri, turkiyenin yapacaklari ve yapabilecekleri ayri. Sonucta superguclerin egemen oldugu topraklarda operasyon yapiyoruz ve dogru cephede yer aliyoruz. Aklin yolu birdir. Benim de bir zamanlar onerdigim gibi once Isid’e operasyon yapilmasi gerekiyordu, boylece isid gibi bir arac degil amac olan pydnin kahramanlik iddiasi ve varlik sebebi ortadan kalkacakti. Akp suriyede bir arka bahce yaratmaya kalkarsa bu kabul gormez, bu yonde adim atilmasi engellenir.
  ….
  Bu arada pydlilerin oldurulmelerindense teslim alinmalari saglanmali. Cunku kandirilanlari birakalim, bir de zorla askere alinanlari var. Tercihen suriyeye teslim olmalidirlar, ya da bize teslim olurlar biz de suriyeye teslim ederiz.
  ….
  Yabanci bir alternatif kaynak (x22report) diyor ki, bu operasyon Kabal denen satanist derin bati/dunya devletinin yaptigi silah yiginagina karsi bir operasyon. Yani derin devlete karsi Trump’un tarafinda duran bir youtubecu bu operasyonu onayliyor. Normalde bati bir butun olarak “kurtler”in tarafinda dururdu. Simdi Kabalcilar gucunu kaybettigi icin taraflar daha net olarak ortaya cikmaya basladi. Idlibde bir nukleer silah varmis. Yani abd ordusunun degil de kabalcilarin kontrolunde gibi. Biz abd ile savasiyoruz, ama abd ordusu ile degil, cianin parali askerleriyle. Nukleer silahlar savaslarda veya baris zamaninda kullanilamaz, bu yasak. Yani kullanilirsa bu provokasyon sayilir. Bunu yapan dunya savasini goze almis demektir.
  Ukraynada kucuk olcekli nukleer silahlar kullanildi, ama orda gercekten provokasyon vardi.

  Ulusal Kanalin yaptigi iki ufak yanlis. Bir, Kuzey Koreye ustune basa basa Kuzey Kore Demokratik Cumhuriyeti diyor. Yani gercekten demokratik mi. Degil, hatta Kabal’in kontrolunde diyenler var , israil gibi. Bir de Suriye’ye Suriye arap cumhuriyeti diyor. Resmi adi bu olabilir, ama arapligi one cikarmanin alemi ne. ordaki araplik bizdeki turkluk gibi ulus kimligi anlamina gelmiyor ki. Bu arada dogu perincek’in turancilikla ilgili bir soruya cevap verirken soyledigi, turk olan degil turkce konusan halklar diye soylemek daha dogru demesini destekliyorum. Bu konuya daha cok dikkat etmek lazim, ozellikle Ataturkcu ordu mensuplari, anka enstitusu, sozcu, aydinlik, ulusal kanal, vatan partisi gibi cevreler. yani hem ic cepheyi saglam tutalim diyip bir yandan da turk kelimesini etnik anlamda kullanmak olmaz.
  ….
  Silahlar nerden geldi: yalnizca silah degil askeri usler kuracak kadar malzeme gelmis.isidliler icin bir suru toyota kamyonetler, kiyafet, bayrak gelmis. turkiyedeki usler uzerinden de gelmis olabilir, kargo ucagiyla, ya da urdun uzerinden gelmis olabilir. Yalnizca bir seyler gelmedi, ayrica petrol, altin ve tarihi eser gitti. belki insan kacakciligi da yapildi. Cianin adamlari afganistandan getirdikleri yillik bir trilyon dolar degerindeki uyusturucuyu incirlik ve almanya uzerinden goturuyordu. Simdi Kabal denen derin yapiya karsi kuresel bir operasyon yapildigi icin bu kacakcilik aksamaya basladi. AG’un bir zamanlar dedigi gibi, iyi seyler olacak (ama sonuc olarak tam tersi).

 4. #4 by Kamil Ali Gök on 27/01/2018 - 14:38

  Bizim için mühim olan Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanmasıdır. Bunu Rusya ile yapabiliyorsak yapmalıyız. Çünkü Amerikanın böyle bir niyetinin olmadığı anlaşılmıştır.

 5. #5 by vural Eröz on 10/08/2018 - 18:32

  Doların şok bir şekilde yükselmesinin nedeni, bence yerel seçimlerin hızla yaklaştığı şu günlerde reisin yeni bir kahramanlığa ihtiyacı var Türkiye’yi kullanan ülkelerde bu konuda yardım etmek akp.nin bu seçimi kaybetmemesi için elinden geleni yapıyor gibi geliyor.Birden bire dolar 3-4 liraya düşerse hiç şaşırmayın.Bizim CHP.deki mallarda yine NAL toplamaya devam edecek gibi geliyor bana.Gündem yaratamayan pansuman gibi birkaç çıkıştan başka hiç bir varlık gösteremeyen Kılıçtar ve ekibi bu sahte Milli birlik beraberlk Reisin arkasındadayız gibi saçmalığa devam edip Akp.nin gösterdiği yola düzülen ve bu kervanın başındaki Eşşek gibi ordan oraya gidiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: