ÇİN’İN LİDERLİĞİNDE YENİ BİR EKONOMİ DÜZENİ KURULUYOR

ABD’nin Çin ve AB’den ithal edilen ürünlere koyduğu yüksek gümrük vergileri ile başlattığı ticaret savaşının iki ayrı düzlemi var:

Birinci düzlemde ABD doğrudan esas rakibi olan “yeni küresel güç” Çin’i hedef alıyor. Çin’e 115 milyar dolarlık mal satan ama Çin’den neredeyse bunun dört katı olan 462 milyar dolarlık mal satın alan ABD, Çin mallarına gümrükleri artırıyor. ABD karşılıklı gümrük artışıyla ortaya çıkacak tablodan, daha az sattığı için, kendi zararının daha az olacağını hesaplıyor!

ABD ikinci düzlemde “müttefiki” AB’yi hedef alıyor ve ondan aldığı mallarda da gümrük oranını artırıyor. ABD aynı mantıkla, 246 milyar dolar mal sattığı ama 369 milyar dolarlık mal aldığı AB’ye uyguladığı gümrük artırımı ile kendisinden çok rakibinin zarar edeceğini hesaplıyor.

Fakat ABD’nin “müttefiki” AB’yi hedef alması da, son tahlilde esas rakibi olan Çin’i ve belli oranda da onun stratejik ortağı olan Rusya’yı hedef almasıyla ilgilidir. Şöyle ki:

ABD Başkanı Donald Trump açık açık AB’ye “Rus ve Azeri gazı almayın, kuracağımız 11 liman/tesise biz gemilerle sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) getiririz” diyor. Yani ABD, transatlantik müttefiki AB’yi Asya’dan koparmaya çalışıyor.

Üstelik hedefi sadece Rusya’dan değil, aslında ve daha çok Çin’den koparmak…

ABD’NİN HEDEFİ KUŞAK-YOL PROJESİ

Zira Çin’in Kuşak-Yol Projesi hem karadan hem denizden AB’ye uzanan bir proje ve tam kapasite hayata geçtiğinde, AB’nin, dünyanın yeni merkezi olan Asya-Pasifik’le bağını kuvvetlendirmiş olacak.

İşte ABD bu büyük tehlike ve yalnızlaşma riski nedeniyle AB’ye gümrük sopası sallıyor.

Çünkü ekonomisi inişe geçen ABD, esas rakibi Çin’e karşı tek başına direnemeyeceğini görüyor ve “daha geniş bir cephe” kurmaya çalışıyor. Bir yandan mevcut müttefiklerini yanında tutarak “daha geniş batı” inşa etmeyi hedefliyor, bir yandan da Çin’le “kıtasal ve bölgesel” sorunları olan Asya devletlerini yanına almaya çalışıyor.

Çin’i Japonya-Güney Kore hattından baskılayan ABD, hızla gelişmekte olan “kıtasal devlet” Hindistan’ı yanına çekerek ve geniş bir Hindistan-Güney Kore-Japonya yayı inşa ederek Çin’i çevrelemeye çalışıyor. (ABD’nin Rusya’yla iyi ilişkileri olan Hindistan’ı Çin’in karşısında konumlandırabilmesi şu aşamada pek olası görülmüyor.)

Ve elbette ABD Çin’in İran ağırlıklı Ortadoğu enerjisinden yararlanmaması için bölgemizde hegemonya savaşı yürütüyor.

Toplamda ABD Çin’i büyüten enerji ve ticaret yollarını denetimde tutarak, stratejik rakibinin gırtlağını sıkmaya çalışıyor.

Fakat mesele şu ki, ABD’nin gücü planlarını istediği oranda hayata geçirtemiyor. İkinci Dünya Savaşı sonrasında dünya ekonomisinin neredeyse yarısını üreten ABD, şimdilerde yüzde 20’nin altına düşmüş durumda. Bu ekonomiyle de, hâlâ devasa büyüklükteki askeri gücüne rağmen, istediklerini kolayca yapamıyor.

Yani gümrük sopasıyla AB’yi Çin ve Rusya’dan kopartmaya çalışan ABD, tersine, bu hamlesiyle yalnızlaşıyor!

Gelelim meselenin esasına…

DOLAR ESASLI DÜZEN ÇÖKÜYOR

O esasın da birbirini bütünleyen iki yönü var:

Birincisi ABD, kendisinin inşa ettiği ve küreselleştirdiği liberal ekonomi ve serbest piyasa ekonomisine aykırı olarak, gümrük duvarları örüyor; çünkü ekonomisi inişte… Yani paradoksal şekilde ABD kendi sistemine aykırı ve onu vuran hamle yapmak zorunda kalıyor…

İkincisi ise yeni bir düzen kuruluyor. Şöyle ki:

Emperyalist tekellerin bu sıkışıklığı ancak bir savaşla aşmak isteyebilecekleri tehlikesi olmakla birlikte, Trump yönetiminin açtığı bu ticaret savaşının ABD’nin lehine sonuçlanmayacağı ortada. Çünkü mevcut tablo kabaca “Çin üretiyor, ABD tüketiyor” şeklinde özetlenebilecek durumda…

Ve bu tabloya bağlı olarak da, yeni bir süreç başladı: ABD’nin 2. Dünya Savaşı sonrasında inşa ettiği ve dolara, IMF’ye, Dünya Bankası’na dayanan Bretton-Woods sistemi, daha doğrusu ABD emperyalizminin dünyaya dayattığı ekonomik düzen artık yıkılıyor ve yerine yeni bir ekonomik düzen inşa olmaya başlıyor…

BRICS’in liderlik ettiği bu yeni ekonomik düzen, doları rezerv para olmaktan çıkarmayı hedefleyen ve IMF ile Dünya Bankası gibi kurumların karşısına Altyapı ve Yatırım Bankaları koyan bir yeni düzen…

Sömürmeyi değil, karşılıklı kalkınmayı ve ortak faydayı hedef alan bu yeni ekonomik düzeninin kurulmasını engellemek için, ABD ticaret savaşından daha fazlasını göze almak zorunda!

Sonuç olarak, “yeni bir dünya kuruluyor” ve stratejik akla sahip devletler o yeni dünyada yerlerini almaya başladılar bile…

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
5.8.2018

http://www.criturk.com/haber/ozel-haber/cinin-liderliginde-yeni-bir-ekonomi-duzeni-kuruluyor-61853

 

 1. #1 by mayk on 09/08/2018 - 14:32

  Iyi bir yazi. Aydinliktaki denizci generallerin yazilarina benzettim.

  Bence Abd de ipek yoluna dahil olabilir. Alaska’ dan Rusyaya bir kopru yapilir. Hatta galiba Lyndon Larouchenin land bridge denen eski bir projesi ama emin degilim.

  Niye ipek yolu boyle uc parca diye sorulursa, bence cevabi sudur: Hem daha cok ulkeyi buna dahil etmek, ve yeni sisteme uyumlu hale getirmek, hem de bir ulkenin ihanet etmesi halinde karadaki diger yolun kullanilabilmesi. Denizde ise birkac bogaz ve kanali saymazsak genis bir hareket alani vardir, ve tek yol yeter.

  Daha once dedigim gibi bence ticaret savasinin amaci karteli zayiflatip ulus devletleri guclendirmek. Sonucta bir ulkede zenginler varsa, ama devletin rezervleri yoksa , bu o ulkenin zengin oldugu anlamina gelir mi. Elitler halklari ve devletleri borca batirip bir fasist dunya imparatorlugu yaratmaya calisiyorlardi. Trump’un yaptigi da bunun tersi. Zaten Obama zamaninda gelen fasist tpp, ttip gibi dayatmalara ilk gunden karsi geldi. Bir de karbon emisyonuyla ilgili bir Paris anlasmasi var. Neyin nesidir bilmiyorum, ama karbondioksit salinimi ve kuresel isinmanin bir abartma ve dayatma oldugunu anliyorum.

  Akp yani Reis jeopolitik anlamda artik genelde Avrasyaci gibi davraniyor demistim. Antiemperyalist demiyorum, sonuna kendi cikarini dusunuyor. Biz ve vatanimiz da fiilen onun ozel mulkiyeti haline geldigime gore, herhalde ulkesini de bizim evimizi arabamizi, esyalarimizi dusundugumuz kadar dusunur diye tahmin ediyorum.

  Suriye plani suya dustu, ama Abd-Rusya arasinda firatin dogusu-batisi uzerine genel bir centilmenlik anlamasi var gibi. Simdi bizim etrafimizda dogu Akdenizdeki gaz-petrol kaynaklarinin onemi artti. Bu bolgeye en cok kimin kiyisi var: Suriye-Turkiye-Misir-Kibris. Tamam guney Kibrisla dogal olarak kavgaliyiz, ama yazarimizin da daha onceden belirttigi gibi Suriye ve Misirla kavgali olmamizin bir gerekcesi olamaz. Reis hala itiraz etmedigimiz tek devlet ,… v.s.yi Rabia isareti kullanarak ilan ediyor, sanki gerek varmis gibi, ama aslinda Misir saplantisindan kurtulamadigini ilan ediyor. Suriye ile de askeri olarak barisigiz, ama siyasi olarak kavgaliyiz. Bu yuzden Turkiyenin de dahil oldugu adil bir paylasim yerine karsimiza Israil-Misir-Guney Kibrisin saldirgan ortakligi cikiyor. Misir bizim tarafimizda olsa Suriye ile barisik olsak boyle kolay kolay o kaynaklarda hak iddia edemezlerdi. Rusyanin da bir plani ve yapacaklari vardir, ama Avrasya ve Atlantik bir olup bizi baypas ederse ne yapacagiz.

  Dogu Perincek te Reis te bazi dogru seyler yapiyorlar, ve derin devletin tepkisini uzerine cekiyorlar. Bunu nerden anliyoruz, mesela hedepe tabaini ve fetoculerin bu ikisinden, artik nefret etmesinden. Yani biryerlerden mesaj aliyorlar, ve o artik kendi fikirleri oluyor. Ayrica bu ikisi ilk oldurulecek yuz kisidendi. O 15 temmuz olum listesini cok merak ediyorum., kimler bakan yapilacakti cok merak ediyorum. Bu bilgiler niye paylasilmaz. Hatta su anki ulke dengesinde bunun
  nasil bir etkisi var. Fiilen diktator yetkilerine sahip olan reis, bir gun butun ulusalcilari idam edecegim dese perincek buna nasil tepki gosterecek, hala adalet altin devrini yasiyor diyecek mi. Asil diyecegim suydu: bu kisiler, “Avrasyaci” olarak bilincili mi hareket ediyorlar, yoksa bilmeleri gerektigi kadar biliyorlar, ve yapmalari gerektigi kadar mi yapiyorlar. Perincek tabi ki cok daha bilgili ve bilinclidir, ama mesela onbireylulun icerden yapildigi bilmesi gerekmiyordu sanki gibi. Ya da bircok kimsenin soyledigi keskin zikzaklar acaba disardan empoze edenlerin zikzaklarinin goruntusu mu.

  Dunyadaki finansal sistem nasildir biliyor muyuz. Bence bir cok bilinmelzlik var. Bir bankanin guclu olmasi icin degerli metallere bolca sahip olmasi gerekir. Ben silahla banka kurdum, parayi ben basiyorum seklinde olmaz bu, bu cok kutuplu dunyada. Oyle olsa adamlar da kendi alternatifini kurar, o sistemi baypas eder. O zaman akla gelen soru bu bankalarin ne kadar rezervi var. Benim duyduklarim 2 milyon ton civari altin var. 50 yildir “sahipsiz” ve hukuken sahibi belli degil.
  Dunya bankasinda bildigim kadariyla ABDnin yuzde 16 oy hakki var, ve kuklalarla beraber bu oran yuzde 50yi geciyor.du. Su anda bircok sey degismistir heralde. Finansal sistem degisirken bu altinlar temel olusturur, eski kagitlar tedavulden kalkabilir, ve bence kalkacaktir da. Cunku mesela, elitlerin katrilyonlarca dolar para basip dunyadaki bazi magaralarda saklayip saklamadiklarini nerden bilecegiz. Sonucta Fed ozel bir banka. BIS te muhtemelen oyle. Kennedy’yi bunun icin oldurduler. Kennedy Trump gibi ulusalciydi, ve ozel bir bankanin o ulkede ve dunyada kullanilan karsilksiz parayi basmasini boylece devletleri kontrol etmesini istemiyordu.

  Reis diyor ki, altinlari dovizleri yastik altindan cikarin, sisteme kazandirin milli olun.. Peki, espri olarak biz de diyelim ki, devlet te o zaman dolarlardan altinlardan vagzesin, TLye gecsin.. milli olsun. Yoksa devlet milli degil mi.

  ABD tukiyeden cok kolay vagecemez. Mesela Avrasya der ki ben dolari odeme olarak kabul etmiyorum. Hatta Guney Kore gibi kukla bildigimiz ulkelerdeki bazi buyuk sirketler de bunu yapiyor. O zaman Abd dolarin alim gucu olsun diye ne yapcak. Turev piyasasi ya da Krippto paralar gibi seyler uydurur. Ya da Turkiyede dolara talebin artmasini saglar, lira elde eder, o lira ile birseyler alir, belki burdaki altinlari ya da rubleleri alir gider. Yani aslinda belki lira da dolayli olarak bir rezerv kurudur. Sistemin tam nasil calistigini bilmedigimden cok iyi bir analiz yapamiyorum. Ekonomi yalnizca uretim degil. Mesela urettigini satabilmek te ekonominin onemli bir parcasi, hatta belki kumarin serbest oldugu bir ada bile belki ekonomiiyi onemli olcude etkiler.

  Incirlik’i kapatmali miyiz. Abd ordusu artik diger dunya ordulariyla birlikte bizim tarafimizda oldugu icin (hep birlikte kartele karsiyiz) bunu pek bir anlami olmayabilir (?) Son 10 yilda cok sey degisit. DUnya 1 mart tezkeresinin oylandigi donemden cok farkli. Belki elektronik cihazlardaki teknoloji kullanilarak elitlerin butun sirlari ve pislikleri ogrenildi ve gercek dusmanin kim oldugunu herkes anladi. Incirlik’in diger Abd usleri gibi esas gorevinin uyusturuc gibi seylerin kacakciliginda kullanildigi duymustum. Belki bu aktivitelere son vermek yeterli olacakti.
  O zaman ordan kaynaklanan gelen gelir ne olacak. Bosverelim, canavari beslemekten vazgecersek hepimize yetecek kadar para var diyerekten belli pazarliklar yapilmistir heralde.
  Afganistandan 1 trilyon degerinde uyusturucu elde ediliyordu, ve Nato uslerinde aktarmalar yapiliyordu. Zaten Nato elitlerin bir aracidir, ulkelere hizmet etmez. Bu paralar Bush ailesine gidiyordu galiba. Bushlar Clintonlar bu elitlerden. Bill Clinton oldu,, Hillary elektronik kelepceyle geziyor. Bushlari hicbir yerde goremiyoruz. Obama goruntulendi, ama o zaten bir kuklaydi, esas elitlerden degildi.

  • #2 by mayk3 on 10/08/2018 - 14:06

   Erdogan icin burada en amerikanci dendi.. bend e yalnizca gecmis icin bunun soylenebilecegini soylemistim..

   Simdi, bu durumda Gul veya Kilicdar iktidara gelse onlar da Avrasyaci olamaz mi. Reis’in yaptigi manverayi onlar yapamaz mi diye dusunulebilir. Ama Avrasya boyle bir ihtimal oldugunu nerden bilsin, gorunen koy klavuz istemez, en iyisi ben Uskudari gecen saglam ata oynayayim demistir.

   Bu arada gercekten bir ittifak ile Reis’i devirmek mi istiyorduk. Yani gercekten samimi olarak bir ittifak kurup bunu yapmak mi istiyorduk. O zaman bir lider daha ortaya koyardiniz, onu baska bir parti halinde ittifaksiz olarak piyasaya surerdiniz, kendi amerikanciliginiz yuzunden yapamadiginiz elestirileri, mesela gdo ithalati, ozellestirme, ege aalari, fetoyle yapilan ortakliklar, her neyse, heppsini o adama soylettirirdiniz, Boylece hem siz antiamerikanci gibi gorunmezdiniz, hem de Reis’i hirpalatirdiniz.

   Galiba herkes, ErolMutercimlerin dedigi gibi Reis’e calisiyor. Yeni duzen kuruldugunda umarim herkes ailarinda itiraflarini yapar., biz de gercekte ne olup bittigini anlariz.

 2. #3 by mayk2 on 10/08/2018 - 13:54

  Dolar firladi, ama burda Reis yanlis yaptigi icin olmuyor bunlar. Hatta belki dogru yaptigi icin oluyor diyebiliriz. Daha cok eski buyuk yanlislarin sonucu diyebiliriz.

  Rahip istemek bahane. Rahipte onemli bilgiler olabilir, ama alinacagi kadar bilgi alinmistir heralde. Bir rahipin posasinin bize bir faydasi olmaz, onlara da yarari olmaz. Amac TCyi yeniden Atlantik sistemine dondurmek. Rahipi verisiniz, arkasi gelir, bunun sonu yok . Al papazi ver imami demek te mantikli degil, cunku ikisi de bizde olmali, cunku ikisi de bize karsi.

  Bu katrilyon dolarlik bir meseledir. Avrasya agirligini koymustur. Kolay kolay birakmaz. Hatta bence secimlerde hile de Avrasyanin destegiyle oldu, ve belki bu gerekli idi. Kesinlikle boyle olmasini istemezdim, sonunda Akp gidici diye cok umutlanmistim, ama demek ki zamani gelmemis. Avrasyanin boyle bir hileyi destekledigini nasil anliyorum: Perincek diyor ki, ince’nin kazanmasi imkansiz (neye dayanarak). ve Vatan Partisi guneydoguda bir koyde oy’unun 10 kat artmasiyla ovunebiliyor, sanki marifemis gibi, ve aklimizla dalga gecerek.

  Hep chpye veya shpye oy vermis biri olarak bana, bircok chpli kufur edebilir, ama kabul etsinler, bu durumun olusmasinda onlarin sucu benden fazladir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: