ABD’nin Sincian yalanlarının hedefi

Ayrılıkçılık, içinde bulunduğumuz siyasal çağın en önemli sorunlarındandır. Örneğin bugün Kürtlerin bir bölümü Türkiye’den, Katalanların bir bölümü İspanya’dan ve Uygurların bir bölümü de Çin’den ayrılmak istiyor.

Örneğin ABD, Türkiye’den ayrılmak isteyen Kürtleri ve Çin’den ayrılmak isteyen Uygur Türklerini destekliyor ama İspanya’dan ayrılmak isteyen Katalanlara ciddi bir destek vermiyor!

Diğer yandan tersine, Çin’den ayrılmak isteyen Uygur Türklerini destekleyen ABD, zaten ayrı olan Kıbrıs Türklerini ise Kıbrıs Rumlarıyla birleşmeye zorluyor!

Şu kısacık özet bile ayrılıkçılık konusunda bir uluslararası standart olmadığını gözler önüne serebiliyor.

Zira ABD başta pek çok ülke, ayrılıkçılığı, kendi ulusal çıkarlarını esas alarak yönetmeye çalışıyor; insan hakları ya da demokrasi ise o “emperyalist çıkarların” örtüsü sadece…

Hedef kazançlı ticaret anlaşması

Emperyalizm, sosyalizmin/komünizmin 1991’de dünya siyaset platformunun tepesinden inmesinin ardından, “yeni dünya düzeni” ilan etti ve milli devletleri hedef aldı. ABD’ye göre milli devletler etnik ve mezhepsel temelde bölünmeli ve dünyanın küresel pazara dönüştürülmesine direnememeliydi.

ABD bu amaçla gücünün yettiği ülkelere açık saldırı düzenledi; gücünün zorlanacağı ya da yetmeyeceği ülkelerde ise ayrılıkçılığı, üstelik terör boyutunda destekledi.

ABD’nin Çin’deki Sincian meselesini kaşıması işte bu nedenledir. Uluslararası ilişkilerin ruhuna aykırı olarak, ABD Temsilciler Meclisi’nde bu amaçla “2019 Uygur İnsan Hakları Politikası” başlıklı bir yasa tasarısı onaylandı son olarak!

Uzun vadede bu mesele ile Çin’i yormayı ve zayıflatmayı hedefleyen ABD’nin kısa vadede istediği şu: Ticaret anlaşması yapmaya hazırlandığı Çin’i masada zayıf yakalamak için hem Hong Kong hem de Sincian üzerinden Beijing yönetimini baskılamak!

Emperyalist yalanlar ve Sincian’daki gerçek

ABD, elindeki dev medya aygıtı üzerinden dünyayı büyük yalanlarına inandırabiliyor maalesef. Örneğin Irak’a saldırısına meşruiyet kazandırmak için petrole bulanmış kuş görüntüsü ya da BM oturumunda ABD Dışişleri Bakanı’nın elinde nükleer madde diye gösterilen sahte toz…

ABD’nin Sincian için kullandığı büyük yalanı ise şu: Çin Uygur Türklerine dini yasakladı!

Geçenlerde Sincian meselesini tartışırken, hükümete yakın bir yorumcu ABD’nin bu yalanını kanıt diye masaya getirdi. Kendisine bunun yalan olduğunu, hem de Anadolu Ajansı ve TRT haberlerine dayanarak anlattım. Ve şu somut veriyi sundum: Türkiye’de 910 kişiye bir cami düşerken, Sincian’da 530 kişiye bir cami düşmekteydi; yani din yasak değildi ve oransal olarak camiler, hem de Türkiye’den daha çoktu!

Az önce “Çin Uygur Türklerine dinlerini yasakladı” diyen o yorumcu bu kez ne dedi, biliyor musunuz? “Ama camilerde Şi Cinping’in resimleri var!”

Evet, ayrılıkçılığı desteklemek için Amerikan yalanlarının sonu ve büyüklüğünün sınırı yok ama dünyanın bütün yalanları bile er geç gerçeğin önünde buhar olacaktır! Ayrılıkçılığın yalanları, en sonunda birliğin ihtiyacı ve gerçekliği önünde eriyecektir!

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
5 Aralık 2019

 1. #1 by puma on 08/12/2019 - 01:54

  Aynen, yalniz ben her zaman ABD yerine derin devlet yazip “duzeltilmis” haliyle anlarim olayi. Mesela Macron , Netanyahu, ve Boris Johnson, ve Merkel, bence Trump’tan daha amerikancidir.
  ….
  Dun Tele1-18dakikada suna benzer cumle gecti: Japonya ve Almanyanin ordulari yok, bu yuzden ekonomileri guclu., cunku orduya para ayirmamislar….Mantiksal baglanti kesinlikle yanlis. Bu ikisi de kartelin kuklasi oldular, isterseniz ABD kuklasi da diyebilirsiniz, cok itiraz etmem. Almanya ile Japonyanin ortak yani nedir: Ikinci dunya savasinda Hitler Avrupada altin calarken, onun kuzeni (yoksa karedesi mi) japon general Yamashita dogu-Asyayi yagmaliyordu. Yamashita hazineleri kimseye kaptirmamak icin Filipinler gibi yerlerde bunlari magaralara doldurdu.. ABDdeki dede Bush Hitler’i destekliyordu, ve Ruslar Berlin’e dayaninca, ABD panikle Hitler gibi elit adamlarini Arjantin’e goturdu, bilim adamlarini ABDye transfer etti, alman askerleri ise tel orguler icinde olume terk etti.
  Yani ne demek istiyorum, oncelikle ABD en azindan kismen 2. dunya savasinda Japonya ve Hitler Almanyasi ile ayni cephedeydi. Hitler ayni zamanda ingiltere kralicesi Victoria’nin torunudur.
  Yani Japonya ve Almanya sanayi ulkeleri olarak dizayn edildiler. Zaten oyleydiler, ama her anlamda super guc olmalari istenmedi. Ayni sey biraz gecikmeyle Cin icin de gecerli. Yalniz CIn hizadan cikti, ve Natonun tehdit listesine girdi.
  …..
  Yahudiler katledildi, mallari yagmalandi ise niye su anda dunya finansal sistemine hakimdirler (?).
  Bir defa bir cesit yahudi yok, 2 veya 3 cesit yahudi vardir. Hazarlar (etnik-turk kokenli), Ashkenazi
  yahudileri, Chabad (ref:Robert David Steele), ve Arap kokenli semitik yahudiler (bunlardan ikisi ayni olabilir). Yahudi katliami varsa, belki bunlardan bir turune karsi yapilmis olabilir. Yahudi karsitligina
  anti-semitizm derler, ama yahudilerin elestirmesini yasaklayanlar kendileri semitik degildir ki, onlar yahudi gorunumlu satanistlerdir. Mesela Netanyahu Hitler’i begenir. Belki akraba bile olabililirler. zionazi diye bir sey duydunuz mu, siyonist nazi demek. Biz bunlari tamamen zit kutupta diye biliyoruz, ama aksine ayni kimselerdir bunlar. Ukraynada darbe yapan teroristler naziydiler, ama sonunda siyonist bir rejim kurdular. Mesela yahudi Nuland bunlara 1 milyar dolar ayirt-edilmesi-zor, sahte dolar yollamisti (daha dogrusu Almanyada yakalandilar). Yeni rejim bati Ukraynanin verimli topraklarini Monsantonun gdolu tohumlariyla zehirledi.
  ….
  Orduya para gitmedigi icin ekonomi buyudu demek yanlis. Derin devlet Almanya ve Japonyanin askeri merkez olmalarini istemedi. Kukla olmalari icin her konuda iler olmamalari gerekir. Ayni sekilde ABD de her anlamda cok iyi durumda degildi. Mesela ABDde halkin elindeki altinlar 1933te kriz bahanesiyle toplandi (ve sonra devalue edildi), devletin elindeki 8 bin ton altini da deri devletin adamlari (Bush-Clinton) calmislaridi ve yerlerine altin kaplama tungstenlerle doldurmuslardi (Trump bunlari geri almis). Ikiz kulelerdeki hazineler de kontrollu yikimdan bir hafta once bosaltilmisti.
  Yani ne demek istiyorum: Dunyanin rezerv kuru ABD dolaridir, ama bu parayi ozel kartel bankasi basar, ve devlete borc olarak verir, yani ABD borclu bir devlettir, ABD hazinesi , borcu odemiyorum, artik parayi da kartel basmayacak, ben basacagim derse (Kennedy bu yuzden olduruldu, ayni Kaddafi gibi ), o zaman ABD devletinin ve halkinin altinlari olmadigi icin kartel istedigi zaman dolari cokertir(di). Yani askeri merkez olan ABD de bir kukladir. Zaten Pentagon’un bulundugu Vashington DC ayni Londra gibi ozel bir bolgedir, bildigimiz tip bir eyalet degildir.
  …………….
  Konu bayagi dagildi. Evet Sincan konusunda en dogru tutuma sahip parti Vatan Partisidir. Chp liberal savrulma sebebiyle (yoksa kartelin yeni kuklasi olmasi sebebiyle mi desek), cok net veya dogru tutum takinamiyor bu gibi konularda. Mesela Kilicdar AbdullahGul’u hala cumhurbaskanligi icin cati aday yapmak istiyor. Istedigi kadar kuvayu milliye, gazi mustafa kemal, kidem tazminati desin, guven vermiyor.
  ….
  Peki kilicdar’i niye linc etmek istedi birileri,..diye bir soru aklimiza gelebilir. Bir ihtimal: kilicar olseydi chpnin oylari yukselecekti, ve chpde ipleri elinde tutanlar kilicdardan daha “guvenilir” bir kartel kuklasini basa gecireceklerdi. Ikinci ihtimal: Alliance Kilicdar’in yolu tikadigini dusunuyordu.
  Yani biribirinin tamamen zitti iki ihtimal ortaya koyuyoruz. Bu derin soruyu cevaplayabilecek kimse var mi merak ediyorum. Cevabi bilen varsa da heralde cesaret edemez soylemeye.
  Reis’le gizlice gorusen Chpli iddiasi ise tamamen Kilicdar’a alternatif olusmasini engellemek icindi.
  (Erol Mutercimler’e katiliyorum, Imamoglu’nun onu acilsin diye yapildigini zanetmiyorum). Chatham House’a giden imamoglu Cin’e de gidecekti. Oyle militan bir politik tavri yok gibi.
  ……………………………
  Ticaret savaslari niye yapilir. Mesela ABD Cin’den gelen urunlere gumruk vergisi koysa ne olur. Cin’den gelen mallar icin vergi odenir.. Bu kimin cebinden cikar, ABDlilerin. Yani Cin’in cebinden birsey cikmaz. Yalniz mal pahalandigi icin Cin bunu satmakta zorlanir. Ama ABDnin bu mallari bir sekilde almasi lazim, cunku en ucuzu hala Cin’de. Bu mallar pahalanirsa enflasyon olur, halk bundan rahatsiz olur, ve Trump’a oy vermez, mantiken. O zaman bu para halktan cikmiyorsa kimden cikar. Bence sirketlerden. Yani bence Cin ve ABD karsilikli gumruk koyduklari zaman karteli fakirlestiriyorlar, ve zamanla bu kartel sirkelerini kamulastiracakladir, ya da bir sekilde satanistlerden kurtaracaklardir.
  ………….
  “turk” kelimisini fasistlik diye anlayan “liberal” zihniyet, Uygur konusunda ne dusunuyorlar merak ediyoruz! Aslinda biliyoruz, “turk bile olsalar ozgur olmalilar..” diye kivirirlar heralde. Zaten onlar etnik turkluge karsi degildirler. Onlar Turkiye halki anlamina gelen Turk ulusu kavramina karsidirlar. Daha dogrusu ulus kavramina karsidirlar.

 2. #2 by ali saraç on 08/12/2019 - 14:02

  Sayın Güler, yorumlarınızla ve kitaplarınız önümüzü aydınlatan ışık, aynı zamanda çevremizdeki tartışmalarda yapmış olduğunuz bilgilendirmeler ile görünmez desteğimiz oluyorsunuz.Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını diliyorum.
  Ali Saraç
  ________________________________

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: