Yanlış dış politika askeri güçle düzeltilmez!

Erdoğan 9 Aralık 2019’da “Libya yönetimi ya da halkı isterse, asker göndeririz” dedi.

Erdoğan hükümetinin Serraj hükümetiyle imzaladığı “güvenlik ve askeri işbirliği mutabakat muhtırası”, 21 Aralık 2019’da TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

AKP’liler tepkiler nedeniyle mutabakat muhtırasını “metinde muharip asker yok” diyerek savundu. Doğru, metinde “muharip asker” yoktu, tanımlarla ilgili 3. maddede “misafir personel” vardı. Hatta o “misafir personelin faaliyetlerine” nezaret edecek “kıdemli personel” de vardı.

Ne ki “misafir personel”in yapacaklarının tarif edildiği “güvenlik ve askeri işbirliği alanları” başlıklı 4. maddenin altındaki bölüme göre aslında misafir personel askerdi, kıdemli personel de komutanı!

Yani açıkça TBMM’de “yurtdışına tezkeresiz asker gönderme”nin yolunu yaptılar! Ki aslında zaten aylardır Libya’da Türk askeri var! Anayasa’ya aykırı olduğu için, resmi üniformaları çıkarılarak Serraj hükümetini savunmaya gönderilmişlerdi…

‘Anlaşmayı koruma’ kılıfı

Evet, aylar önce, Yeni Şafak yazdı üstelik!

Yani henüz ortada Serraj hükümetiyle yapılan “deniz yetki alanlarının sınırlandırılması” anlaşması yokken…

Bu, şundan önemli: Libya’ya asker göndermeyi, 27 Kasım 2019 tarihinde imzalanan “deniz yetki alanlarının sınırlandırılması” anlaşmasını hayata geçirmek için savunuyorlar! Ama daha o anlaşma olmadan altı ay önce Libya’ya asker gönderiyorlar!

Bir öngörü mü? Hayır, çünkü Libya’yla “deniz yetki sınırlandırılması” anlaşması yapılması gerektiği, kendilerine ilgili bahriyeli kurmaylarca bir yıldan fazla süredir söylendiği halde o anlaşmayı yapmamışlardı!

Yani önce İhvancı Serraj’ı desteklemek için Libya’ya asker gönderdiler, altı ay sonra o anlaşmayı yaptılar, şimdi de “anlaşmayı korumak için asker göndermeliyiz” diyorlar!

Asker değil, önce diplomat gönderilmeli

Bu köşede yazdık: Libya’yla “deniz yetki alanlarının sınırlandırılması” anlaşması yapmak doğru bir hamledir. Ancak bu hamleyi tamamlamanın yolu Trablus’a asker göndermek değil, Şam’a, Kahire’ye, hatta Tel Aviv’e diplomat göndermektir! Münhasır Ekonomik Bölge ilan etmektir!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) 2 Nisan 2004’te, Libya 27 Mayıs 2009’da, Suriye 2009’da, Lübnan 19 Ekim 2010’da Münhasır Ekonomik Bölgesini (MEB) ilan etti! Türkiye hâlâ etmedi!

Dış politikadaki yanlışları askeri güçle düzeltmeye çalışmak, marifet değildir!

Peki buraya nasıl geldik?

Denktaş’ı dışlayan ve “masadan kalkan taraf olmayız” diye özetlenen AKP anlayışı, GKRY ile Yunanistan’a büyük manevra alanı sağladı.

AKP hükümeti, “Doğu Akdeniz’in önemine” dair yapılan uyarılara yıllarca kulaklarını tıkadı; neredeyse iş işten geçtikten sonra bölgeye sondaj gemisi yollayarak oyuna girmeye çalıştı.

İhvancı anlayışı nedeniyle sorunlu hale getirdiği Mısır ve İsrail’le ilişkileri, GKRY ve Yunanistan’a, bu iki ülkeyle ayrı ayrı üçlü mekanizma kurma şansı verdi. GKRY-Yunanistan-Mısır ve GKRY-Yunanistan-İsrail üçlü mekanizmaları, en sonunda Şubat 2019’da yedi üyeli (GKRY, Yunanistan, Mısır, İsrail, İtalya, Filistin ve Ürdün) Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na dönüştü! Dikkat ediniz, AKP’nin İsrail’e karşı savunduğu Filistin de oradadır, Akdeniz’e sınırı olmayan Ürdün’de!

Hepsini bir araya getiren ise kuşkusuz ABD’dir! Donald Trump’ın 21 Aralık 2019’da imzaladığı ve Türkiye’ye yaptırım içeren Savunma Bütçesi metinlerinde pek üzerinde durulmayan bir konu daha var: Washington yönetimi, İsrail, Yunanistan ve GKRY ile “ortak enerji merkezi” kuruyor!

Rusya’yla karşı karşıya gelmenin maliyeti

Hal böyleyken, AKP hükümeti şimdi Rusya’nın desteklediği Hafter’e karşı Serraj hükümetini desteklemek üzere Libya’ya asker gönderiyor.

AKP, Suriye’de İdlib sorununa rağmen süren Rusya’yla işbirliğini ve Astana Sürecini riske atıyor. Ukrayna’da karşı karşıya bulunduğu Rusya’yla bir de Libya’da karşı karşıya olmak, ciddi risktir ve maliyeti Suriye düzleminde büyük olur.

Tersinden bile! Moskova AKP’ye Libya’da alan açmaya bir şekilde razı olursa, karşılığını Suriye’de alır!

Sonuç olarak AKP’nin “milli dış politika” diye zorla kabul ettirmeye çalıştığı ve karşı çıkanı milli olmamakla, hatta vatan haini olmakla suçladığı dış politikası, bir hatalar zinciridir!

O zincire son dönemde takılmaya çalışılan kimi doğru halkalar bile, AKP dış politikasını milli dış politika yapmamaktadır!

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
23 Aralık 2019

 1. #1 by puma on 24/12/2019 - 10:02

  Acaba Serraj’a darbe yapma amaciyla asker gonderiyor olabilir miyiz, Rusya’nin gizli destegiyle.
  “Herkesi sattik”, ihvan’i mi satmayiz.
  ….
  Chp Akpyi Suriyede hem ABD hem Rusya ile is tutmakla sucluyordu. Libya’da gorunen ne ABD ne Rusya cizgisi gibi. Hem ABD hem Rusya, hem de ne ABD ne Rusya…
  …..
  ABD Israil-Filistin-… gibi ulkeleri bir araya getirdiyse, bunun sebebi ne olabilir: Tabi ki pastadan pay kapmak, sonucta orada bulunmasinin normalde hicbir mesruiyeti yok. Hatta benzer sekilde bu biraz Rusya icin de gecerli. Yani buyuk devletler aslinda bolge ulkelerine ait olan hazineden pay istiyorlar.
  Bana kalirsa bunlarin buyuk bir bolumu hicbir ulkeye ait olmamali, dunyanin ortak mali olmali, ayni dunya bankasi-imf gibi. Dikkat edilirse bu formulde Cin ve Kuzey Avrupa ulkeleri dahil degil. Heralde onlari kontrol altinda tutmak icin bir yol bu ayni zamanda.
  ….
  Orta dogu neden onemli.. bence yeni bir aciklama soyle olabilir. Simdi hayatin var olmasi icin bir suru mineral gerekli. Bu minerallerin her biri her yerde yeterince yoktur. Uzaydan rastgele yeryuzune inmistir. Bence milyarlarca yil once bir goktasi yagmuruyla bol mineralli taslar bu bolgeye indi. Bu da sifirdan hayat denen seyin olusabilmesini sagladi, ve hayat o bolgede daha cok canlandi, bu yuzden orada hidrokarbon kaynaklari bol. Bu yuzden akdeniz tipi beslenme daha saglikli. Bu yuzden, orda belki yalnizca hidrokarbon degil, bolca altin gumus, platin var. Piramitler orada yapildi. Dinler de meteorlar gibi hep oralara indi. Belki rant fazla oldugu icin.
  …….
  Bence ABDnin Ermeni iddiasini kabul etmesi cok onemli degil. Asil Rusya kabul ederse bu felaket olur. ABD kabul ederse, bu sefer Rusyanin eline boyle bir koz gecer. Ve bu konuda ABD ve Rusya gizlice ortak davraniyor degillerse, ve cikarlari ters ise, o zaman Rusyanin elinde oyuncak oluruz. Yani Rusyaya muhtac oluruz anlaminda degil yalnizca, Rusya da kabul ederse kendimizi savunamayacagimiz bir durumu olusur diye korkariz, Rusya da bu korkudan yararlanir. ABD bunu ister mi, istemez. Yani mantiken hicbirsey yapmasak bile, hatta kabul edin su tasariyi, etmezseniz namertsiniz desek yine de etmezler.
  …..
  ABD F35leri vermemeyi yaptirim konusu olarak dusunuyormus. Vermesin zaten, harcadigimiz 1 milyar yanlarina kar kalsin. 100 milyardan olmayalim. Biz s400den vazgececegiz, onlar da karsiliginda f35 satacaklar, .. bir tasla iki kus ABD acisindan. Ve ben bunu ticaret meselesi olarak degil, egemenlik ve kontrol meselesi olarak goruyorum, bir de ic siyasette butceyi bir tarafa yonlendirmek icin bir arac.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: