Çin-Batı Asya ittifakının önemi

NATO’nun Londra Zirvesi’nin en çarpıcı sonuçlarının başında, ittifakın 70. yılında ilk kez Çin’i hedef alması geliyordu…

Zirve öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltengberg, “Çin ilk kez resmi gündemimizde olacak” demişti. Zirve sonrası yayımlanan Londra Deklarasyonu’nda Çin’in yükselen gücüne dikkat çekilerek şöyle denmişti: “Çin’in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız.” (4.12.2019)

ABD strateji belgelerinde Çin

Elbette bunda şaşıracak bir durum yok. ABD için esas hedef Çin…

Nitekim Trump Doktrini olarak bilinen 2017 tarihli ve “Önce Amerika” vurgulu ABD Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi’nde, Washington yönetimi ilk kez Çin’i “meydan okuyan stratejik rakip” kategorisine yükseltmişti.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) 1 Haziran 2019’da açıkladığı “Hint-Pasifik Strateji Raporu” da, yine Çin’i hedef almıştı.

64 sayfalık raporun özeti şuydu: ABD, kendi batı kıyılarından Hindistan’ın batı kıyılarına kadar olan bölgeyi “ABD’nin geleceği için en kritik bölge” ilan ediyor. Çünkü “Dünyanın en büyük 10 ordusundan 7 tanesi Hint-Pasifik’te bulunuyor. Bölgedeki 6 ülkede nükleer silah var. Dünyanın en işlek 10 limanından 9’u burada. Dünya deniz ticaretinin yüzde 60’ı buradan yapılıyor.”

Pentagon raporuna göre “ekonomik, siyasi ve askeri yükselişiyle 21. yüzyılın en belirleyici unsuru” olan Çin ise ABD’nin esas rakibidir.

Pentagon’un askeri yığınak hedefi

Kısacası ABD, NATO’yu da “stratejik rakip” ilan ettiği Çin’e karşı konumlandırmaya çalışıyor…

Ve Pentagon da, bu esasa göre askeri yığınak yapmaya hazırlanıyor.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, birkaç gün önce yaptığı açıklamada tam da bunu vurguladı: “Ulusal Savunma Stratejimiz bizim şu anda büyük güç rekabetinde olduğumuzu söylüyor. Bizim başlıca rakiplerimiz Çin ve daha sonra ise Rusya. Dolayısıyla benim amacım Suriye olsun veya Afganistan olsun, asker sayımızı buralardan düşürüp ülkeye getirip daha büyük görevler için tekrar eğitmek veya onları Hint-Pasifik bölgesine konuşlandırmaktır. Bu benim ana amacımdır.” (20.12.2019)

Ortadoğu’da ortaya çıkan fırsat

Kuşkusuz ABD Ortadoğu’dan (Batı Asya’dan) güç azaltarak Hint-Pasifik bölgesine yığınak yapmaya yönelirken, Ortadoğu’daki genel çıkarlarını ve İsrail’in güvenliği gibi özel çıkarlarını belli bir dengede garantiye almak ve korumak isteyecektir.

İşte bu durum, ABD karşısındaki kuvvetlere, birbirini bütünleyen iki yönlü avantaj sağlamaktadır:

1. ABD’nin stratejik olarak Hint-Pasifik bölgesine yığınak yapmak üzere Ortadoğu’dan güç azaltma yoluna girmesi, bölgedeki ABD merkezli 70 yıllık yapıyı adım adım çözecek… Özellikle Rusya, İran ve Türkiye için alan açılacak, açılıyor…

2. Çin’in Ortadoğu’daki bu çözülüşe destek vererek ABD’nin genel çıkarlarını belli bir dengede garantiye almasını zorlaştırması, ABD’nin Hint-Pasifik bölgesine yığınak yapmasını geciktirecek…

Bu iki hamlenin toplamı da ABD emperyalizmini zayıflatacak…

Dolayısıyla ABD’ye karşı Çin-Batı Asya ittifakı kritik önemdedir.

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
24 Aralık 2019

 

 

 

 

 

 1. #1 by puma on 26/12/2019 - 21:49

  Amerika first demek ne demektir. Demek ki eskiden Amerika first degildi. Neresi first idi. Derin devlet first idi. Bu anlamda bakarsak olumlu bir slogan. Cahil “milliyetci” halkin oyunu almak icin de, ordunun destegini almak icin de (daha dogrusu ordunun yaninda oldugunu hissettirmek icin de) uygun bir slogan.
  …..
  “First” kelimesi birinci demek oldugu kadar, once, ya da oncelikli demektir. Birinciligi kimseye kaptirmayiz diyen neoconlardan farkli, bir anlamda (derin devlet-ulus devletler celiskisi anlaminda)
  taban tabana zit. Sonucta bize florlu dis macunu, siyanurlu kemoterapi ve B12 satan ya da satiran bigpharma, bunu ABD halkina, hatta Israil halkina satmiyor mu…Bu slogan ABD ulus devletine oncelik veriyoruz demektir (Avrupali-amerikali satanist elitlerin sahip oldugu ABD corporation’a degil). Putin Rusya icin neyse Trump ta ABD icin odur, ya da iyilerin planina gore oyledir. Putin Rusya felaketin esiginden dondurdu, dunya icin kotu mu oldu. ABD de ayni sekilde tehlikede. Cunku Rusyanin askeri , Cin’in ekonomik gucu ile birlikte dogu batidan her anlamda gucludur, ve bu ulkeler kendilerini ve dunyayi savunurken derin devlet-ulus devlet ayirimi yapmazlarsa, dolar cokecek, bati medeniyeti yikilacak demektir. Yani pire icin yorgan yakmaya gerek yok. Dunyadaki siyasi iklim insanligin ve Turkiyenin yararinadir, yani cok zorlanmadan
  hakkimizi savunabiliriz istersek.
  …..
  Can Atakli milli parayla alisverisle dalga gecmisti, cunku yine dolara referansla paralarin degeri ayarlanacak diye. dolara degil, altin’a gore ayarlarsiniz, yani orda bir sorun yok. Onemli
  olan dolara ihtiyac duymadan ticaret yapabilmek. Petro-dolar sisteminin engellemeye calistigi da buydu. Altin fiyati da manipule edilir, ama onun caresi bol, yeterince gucluyseniz kendi altin fiyatinizi da belirlersiniz, gerekirse, veya , zamani gelince.
  …..
  Trump ABD first olsun diye ne yapti. Natoya karsi geldi, askerlerimizi cekecegiz dedi, Kore’lerin birlesmesine olumlu katkida bulundu, Suriye’yi Rusya ve Suriye anlasarak, fuzelerle, guya cezalandirdi…Bilmedigimiz bir cok iyi is yapmistir heralde , bu yuzden sudan bahanelerle azledilmeye calisiliyor. Trump zamaninda baslayan bir tane savas yok. Obama zamaninda ise Ukrayna, Libya, Suriye savaslari yapildi, Bush zamaninda Irak Afganistan savaslari yapildi. Clinton zamaninda Yugoslavya, daha onceleri Vietnam, orta amerika, Kore savaslari, bir cok ulkede fasist darbeler. ABD 2.dunya savasindan beri hci durmadi. Ilk defa durdu. Cunku durmasa dunya savasi riski olabilirdi. Ve Hillary ve derin devlet bunu gercekten istiyordu, temsil ettikleri devletlerin kaybedecegi kesin oldugu halde.
  ……..
  Trump’u kim desekliyor. Rusya mesela. Rusya ABDyi elestirirken hicbir zaman Trump’u hedef almaz, aldiysa emin olun ki, onu derin devletle mucadelesinde rahatlatmak icindir. LPAC diye bir kanal var. Basinda Lyndon Larouche diye biri, ve Ataturk’u isim vermeden , birinci dunya savasinda Fransa ve Ingiltereyi rezil etti diye ovuyordu. LPAC kanalini dinlerseniz (ben de cok dinlemedim ama) Trump destekcisidir. Qanon diye “biri” var, ayni fuat avni gibi, ama bu tam ters kutupta, yani iyilerin temsilcisi. galiba veb sitesi qanon.pub (ordan birsey anlamak zor). x22report (x22:catch 22, kacacak bir yer yok, anlaminda) derin devlet karsitidir,
  ve Trump’u destekler. Simdi ABDde NRA denen “bireysel silahlanma ozgurlugu” taraftari bir gurup vardir, ve cumhuriyetci partiye yakindir, bu sebeple Trump’u destekliyor olabilir, bu demek degildir ki Trump ta silahlanma taraftari gerici bir kimsedir.
  Rusya Trump taraftari iken stratejik ortagi Cin Trump karsiti ya da Trump Cin karsiti olabilir mi.
  Kontrol ettigi bolgeyi genis tutmak isteyebilirler, ama bu ugurda savas yapmazlar.
  ……
  Robert David Steele adli eski bir istihbaratci Trump taraftaridir, yoksulluga, yolsuzluga, insan ticaretine, savasa, terore, kapali kaynak sistemlere, internet sansurune, karsidir. 5 milyar fakirin bedava enerji ile kalkindirilmasi, ve onlarin beyinlerinden de insanlik icin yararlanilmasi taraftaridir.
  …..
  Kisacasi derin devlet karsitlari Trump tarafindadir. Ama santajlarla veya azil tehdidiyle kontrol altina alinmaya calisliyor olabilir. Bu yuzden katiksiz destekleyecek bir konumda degiliz. Ayrica bircok sozu bircok anlama gelecek sekilde soylenmektedir, ve de blof icermektedir.
  …………………………………….
  Mavi Vatan, veya MEB neye gore belirlenmelidir. Burda amac adil olmaktir ve herkesi memnun etmek, ve kestirmeden sonuca ulasmaktir. Benim aklima gelen bir yontem (cok iyi oldugunu iddia etmiyorum, ama benzeri bir cozum olabilir). Simdi dunyayi iki boyutlu kure yuzeyi gibi goroyoruz.
  Denizdeki bir nokta hangi ulkeye aittir diye karar verecegiz. Karalari homojen dagilmis kutle gibi
  gorerek , denizdeki o noktayi yercekimi anlaminda hangi ulke daha cok cekiyor diye bakariz. Yani numerik olarak hesaplanabilecek bir integral yaziyoruz. Mesela bir ulkenin kiyilari otomatik olarak kendine ait olur. Ayrica bize cok yakin bir yunan adasi varsa, turkiyenin “cekim gucu” daha fazla oldugu icin, bu adadan dolayi yunanistanin kazanacagi mavi vatan az bir yer olur. Denize kiyisi olmayan ulkelere de denizde pay vermis olabiliriz bu sekilde. Bu formul kabul edilirse, bakarsiniz, ulkeler mavi vatanlarini buyutmek icin birlesmeye giderler, ve tek dunya devletine dogru yol alinir. Gecekondu tipi yontemlere alternatif olarak bir fikir yalnizca.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: