SORUMSUZ TRUMP!

ABD’deki COVID-19 vaka sayısı 1 milyonu aştı. Bu İspanya, İtalya, Almanya, İngiltere ve Fransa’daki toplam vaka sayısının çok daha üzerinde. Çin’deki vaka sayısının ise tam 12 katı.

Kısacası ABD salgının merkez üssü durumunda…

Oysa 21 Ocak’ta ABD-Seattle’da ilk vaka görüldüğünde, Donald Trump “Kaygılanacak bir durum yok, her şey kontrol altında, Çin’den gelmiş bir kişi” diyordu.

Ancak 28 Nisan’da 1 milyondan fazla Amerikalıya virüs bulaşmış durumda ve acı ki 56 binden fazlası yaşamını yitirmiş durumda…

TRUMP “BAHANE FABRİKASI” GİBİ

21 Ocak’ta “kaygılanacak bir durum yok, sadece bir kişi” diyen Trump, bir süredir kaygılı; zira salgınla mücadelede kötü bir yönetim sergiliyor.

Başarısızlığını perdelemek için de başkasını suçluyor.

Bu köşeden Trump’ın o dayanaksız suçlamalarını defalarca ele aldık. Trump’ın her suçlaması, hem de önce ABD basınında yalanlandı! Trump ise o kadar sıkışmıştı ki, çürütülen her suçlamasına karşı yeni bir suçlama üretti.

Fakat gittikçe suçlamalar iyice ciddiyetsiz hale geldi!

İşte sonuncusu…

Trump şöyle diyor: “Biz virüsün ilk çıktığı yerde durdurulabileceğini düşünüyoruz. Çin, bunu çok hızlı bir şekilde durdurabilirdi ve bu salgın tüm dünyaya sıçramazdı” (28.4.2020).

Tabii uzun bir süre “Çin’in virüsle ilgili kendilerini geç bilgilendirdiğini” iddia eden Trump, bunun doğru olmadığı ortaya çıktıkça, kendisinin ABD istihbaratı ve sağlık örgütleri tarafından da defalarca bilgilendirdiği ABD basınında yer alınca, yeni bir “bahaneye” sarılmalıydı.

Ancak o bahanenin bu kadar çapsız olacağını doğrusu beklemiyordum: Çin virüsü ilk çıktığı yerde durdurabilirmiş ama durdurmamış!

Bunu diyen Trump, 21 Ocak’ta ABD’de ilk vaka görüldüğünde “Kaygılanacak bir durum yok, her şey kontrol altında” diyordu!

ÇİN DÜNYAYI DAHA BÜYÜK SALGINDAN KORUDU

Aslında Trump’ın açıklamasının tersi doğru. Virüsün yayılma hızı ve alanına bakınca, bugün daha net söyleyebiliyoruz: Çin, Batı’nın tepkilerine rağmen salgına karşı çok sert tedbir alarak salgını kontrol altına aldı ve bir anlamda dünyayı daha büyük bir salgından korumuş oldu.

Anımsayın: Virüs Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edildi. İlk can kaybı ise 11 Ocak’taydı. Çin yönetimi Vuhan’ı “tam karantinaya” aldığında, Batı Çin’i “virüsü bahane ederek özgürlükleri kısıtlamakla, insan haklarını rafa kaldırmakla” suçluyordu!

Çin tüm suçlamalara rağmen doğru olduğunu görerek “tam karantina” uyguladı ve salgının Çin’in diğer eyaletlerine yayılmasını önledi.

Bunun ne anlama geldiğini sayılarla anlatalım: Çin’in nüfusu 1,4 milyar! Yani 330 milyon nüfuslu ABD’nin 4 katından fazla…

Çin Batı’nın tepkisine rağmen Vuhan kentini ablukaya almasaydı, bugün Çin’de de, dünyada da tablo çok daha kötü olurdu!

TRUMP’IN “VÜCUDA DEZENFEKTAN ENJEKTE EDİN” ÖNERİSİ

Trump’ın Çin karşıtlığı, aslında ABD açısından vahim bir durum: Bu ülke, Çin’le işbirliği yapıp salgına karşı küresel bir mücadele verebilecekken, Trump yüzünden bunu yapamıyor. Çünkü Trump kendi yönetiminin başarısızlığını perdelemek için işbirliği yapması gereken ülkeyi suçlamaya çalışmakla meşgul…

Bunun da başta Amerikalılar olmak üzere tüm insanlığa zaman kaybettirdiği ortada…

Üstelik Trump Amerikalılara iki kere zaman kaybettiriyor zira bir de bilimdışı önerileri var: Üstelik bu alanda Çin’i suçlamaktaki beceriksizliğinden daha başarısız!

ABD Başkanı bir basın toplantısında koronavirüs tedavisi için vücuda “dezenfektan enjekte” edilmesini önerdi! O esnada basın toplantısındaki ABD görevlilerinin yüzlerindeki saşkınlık görülmeye değerdi…

Üstelik Trump bu bilimdışı önerisi konusunda sorumluluk da kabul etmiyor. Son basın toplantısında bir gazeteci, önerisi nedeniyle bazı eyaletlerde bunu deneyenler olduğunu anımsatınca, Trump, “Bunu neden yapıyorlar, bilemiyorum” şeklinde kaçamak bir yanıt verdi. Gazetecinin “Peki bu konuda sorumluluk alır mısınız?” sorusunu ise “Hayır, almam” diye yanıtladı!

Böylesine sorumsuz biri, yani Amerikalılara “vücudunuza dezenfektan enjekte” edin diyen ve bunun sorunluluğunu bile alamayan kişi, Çin’i salgını geç bildirmekle, hatta salgını durdurmamakla suçlamaya kalkıyor!

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
28 Nisan 2020

 

  1. #1 by puma on 29/04/2020 - 08:28

    Peki kime oy verelim, derin devletten birine mi. Derin devletle mucadele tam gaz suruyor. Trump’un etrafi da derin devlet elemanlariyla dolu oldugu icin (ama onu fiziksel olarak koruyacak yeterli guc ta var), ne yapacak, derin devleti mi suclayacak. Gorunmez bir varligi mi suclayacak. Cin’i suclarken kastettigi ordaki derin devlet unsurlari olamaz mi. Zaten dupeduz bir suclama yok, farazi ve sitemkar cumleler var. ABDnin basarisizligi Trump’un basarisizligi sayilmaz, cunku mikrobu yayan derin devlet, hastalikla mucadelenin altyapisini olusturan derin devlet. Hastalik her tarafa zaten bulasacakti. Bunu onlemin tek caresi bunu yaratip yayanlarin uzerine gitmek, yani yilanin basini ezmekti. Bence bu konuda Trump Cin’le beraber calisiyor, ama bunu gizliyor. Yoksa ne diyebilirlerdi, mesela Trump hastaligi Cin’den getirdi diye suclarlardi bu sefer. Zugirt Aga da , bir daha kavga olursa hepinizi doverim, en basta da Kiraz’i diyordu, ama bir yandan da goz kirpiyordu. Burda da durum ayni. Trump’un Cin’el kavga edecek bir duurmu yok, yeni dunyayi birlikte kuruyorlar. Dezenfektan diyince de ille de camasir suyu anlamamak lazim, dezenfekte etmek demek mikroplari oldurmek demek, dezenfektan da mikroplari olduren herhangi birsey olabilir, mesela patojenik mikroplari olduren oksijen-ozon gibi bir sey, yani vucudun kendi bagisiklik sistemi yeterli olmuyorsa hatta gereksiz iltihap ile kendine zarar veriyorsa, bir sekilde “dezenfektan” verilmesi de gerekebilir, ve zaten veriliyor butun hastanelerde, ama camasir suyu degil, ne verilecekse zaten doktorlar verecek. Sozlerine zamaninda aciklik getirip sorumlulugu bu konuda ustunden atabilirdi, belki yapmistir da medya bu kismini yaymamistir. Trump olmasa su an coktan icinde her turlu zararli madde olan bir asi bulunmustu ve butun dunyaya dayatilmisti. Derin devletin planlari suya dustugu icin ayni derin devletin anaakim medyasi her bahaneyle Trumpa’a saldiriyor. Zaten Rusya ile arasi iyi diye gorevden almaya da calistilar. Trump dunyadaki butun terorist orgutleri yoneten bir yapi ile savasiyor, ve ve biz de gidip Trump’la savasinca ne elde edecegiz. Trump s400 almamiza da itiraz etmedi. Diger bircok Ataturkcu ve solcu turk gibi MAG de bence 180 derece, ya da en az 160 derece yanlis cizgide. Peki ben dogru fikirde miyim: Su andaki esas misyonu olan Rusya ve Cin’le beraber derin devleti yikma projesini yuzde yuz desteklemekteyim, ama yerine ne gelecegini tam bilmiyoruz, onun da begenmedigimiz yanlari olabilir.

  2. #2 by puma on 29/04/2020 - 08:31

    Pardon, yukarda, “Trump konusunda”, ..yanlis cizgide diyecektim. Diger konularda genelde dogru cizgideler. Ayrica ben de Ataturkcu ve solcuyum.

  1. SORUMSUZ TRUMP! | (=Öykü-Şiir-Anı-Günce=)------------->>>Doğa+Yaşam+Sağlık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: