ÇÜRÜYEN AMERİKA

Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’mızda belirttiği gibi, medeniyet, tek dişi kalmış canavardır!

Bunu salgın günlerinde daha da iyi anlıyor ve görüyoruz. İşte o manzaraların sonuncusu:

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Alex Azar katıldığı bir televizyon programında aynen şöyle diyor: “Trump yönetimi salgınla çok iyi baş etti. Buna rağmen en çok kurban veren ülke olmamız, Amerikalı azınlıkların dünyanın geri kalanından daha sağlıksız olmalarından kaynaklandı.

Bu sözleri, ABD yönetiminin salgınla mücadele yönetimindeki beceriksizliğine bahane bulma çapsızlığı diye de okuyabilirsiniz, çürüyen ABD’nin dışavurumu olarak da…

21. YÜZYILIN MALTHUS’U

Evet, ABD emperyalizmi çürüyor! Alex Azar da o çürümenin tipik öznesi…

Büyük ilaç şirketlerinde yöneticilik ve lobicilik yapan, milyonlarca dolarlık serveti olan Alex Azar’ın insana bakışı tipik sömürgeci ve halk düşmanı bakışı…

Azar, bu nedenle bir nevi 21. yüzyılın Malthus’u…

Bir rahip olan Thomas Malthus, 1803’te yayımladığı Nüfus Artışı Hakkında Araştırma adlı eserinde yiyeceklerin aritmetik, nüfusun ise geometrik arttığını iddia etmiş, bu dengesizliğin de salgınlarla ve doğal afetlerle dengelenmesi gerektiğini savunmuştu.

Oysa sorun nüfusun yiyecekten fazla olması değil, küçük bir kesimin yiyeceklerin/gelirlerin büyük bölümüne el koyuyor olmasıydı!

Alex Azar da malların büyük bölümüne el koyan o bir avuç kişiden biridir. O nedenle de sorunun kaynağı olarak Amerikalı azınlıkları, yani siyahları ve hispanikleri görmektedir.

SALGIN ZENGİN-FAKİR UÇURUMUNU BÜYÜTTÜ

Salgın sürecinde daha da netleşen o “çürüyen Amerika” gerçeğini, Bloomberg’de yayımlanan şu haber de aslında teyit ediyor:

“Koronavirüs salgını ABD’de sosyo-ekonomik eşitsizliği ortaya çıkardı. Salgın düşük gelirli insanları daha fazla etkiledi. Amerikan marketlerinde et satışları neredeyse durdu, ağırlıklı olarak yüksek gelirli insanların alışveriş yaptığı marketlerde ise durum tam tersi.”

Kısacası salgın, zenginle fakir arasındaki uçurumu daha da büyüttü; hem de dünyanın en gelişmiş(!), en büyük ekonomisi olan ABD’de!

1 MİLYON EVSİZ AMERİKALI

İşte “çürüyen Amerika”ya işaret eden bir gelişme daha…

Colombia Üniversitesi’nin araştırmasına göre ABD genelinde evsiz olan 568 bin Amerikalıya, salgın nedeniyle bu yıl 250 bin kişi daha katılabilir!

Yani evsiz Amerikalı sayısı 1 milyona yaklaşabilir!

Düşününüz, Soğuk Savaş boyunca anti-komünizmin öne çıkan propagandalarından biri komünist Rusların küçücük çirkin evlerde ama liberal kapitalist Amerikalıların kocaman güzel evlerde yaşadığıydı!

Evet, komünistlerin evi küçüktü ama bir evleri vardı!

Oysa emperyalist ABD’de evi olmayan, sokaklarda yaşayan yüzbinler var ne yazık ki…

ABD İÇİN GÖRÜLMEMİŞ DÖNEM

Amerikalı Prof. Dan O’Flaherty ülkesinin olağanüstü bir döneme girdiği konusunda uyarıyor:

“Benzeri görülmemiş bir dönemdeyiz. Bugün hayatta olan hiçbir Amerikalı işsizlik oranının yüzde 10’a çıktığı bir zamanı görmedi.”

FED’in, IMF’nin, Dünya Bankası’nın endişeleri ve uyarıları peş peşe geliyor…

Amerikan ekonomisi ne zaman toparlanabilir, kimse kesin bir takvim açıklayamıyor.

Görünen o ki tablo ABD için daha da kararacak.

AMERİKALILARIN İHTİYACI ÇİN DÜŞMANLIĞI DEĞİL, ÇİN’LE İŞBİRLİĞİ

İşte Trump yönetiminin aslında büyük bir çaresizlik içinde hemen her gün dile getirdiği Çin yalanlarının nedeni işte bu “çürüyen Amerika” tablosudur!

Sistemin “beyaz efendileri” sorumluluğu dışarıda Çin’e, içeride ise siyalarla hispaniklere yükleyerek, kendi eserleri olan “kara tablo”yu gözlerden uzak tutmaya çalışıyorlar.

Ancak nafile…

ABD yönetimi ne iç kamuoyunu inandırabiliyor ne de uluslararası arenada müttefiklerini ikna edebiliyor.

Amerikalıların büyük bir bölümü de, ABD’nin çoğu müttefiki de Beyaz Saray’ın “Kasım seçimlerine” yönelik sürdürdüğü Çin düşmanlığını bırakarak Pekin yönetimiyle salgına karşı küresel işbirliği yapmasını istiyor.

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
19 Mayıs 2020

 

 

 1. #1 by puma on 20/05/2020 - 13:23

  Adam dogru soylemis. “azinliklar daha sagliksiz”. Bu azinliklari suclamak degil ki, azinliklara iyi bakmiyoruz itirafi. Tanimadigim bu adami savunacak degilim, ama dogruya dogru.
  ……
  Amerika emperyalizmi curuyor, curutenler de 1. ABD ordusu, 2. Trump , 3. Snowden gibi kahramanlar.
  Emperyalizm curuyor, ama ABD toparlanma yoluna gidiyor. ABDyi batiran Trump degil, butun dunyayi batiran bir derin devlet vardi, ve temizlenme zamani geldi.
  …….
  Simdi niye ABD ordusunu ovuyorum. ABD ordusu son 5 yilda “hizadan cikma” yolunda. Bunu bircok cephede gorebiliriz. En kotu ihtimal Rusya’ya boyun egdi deyip gecebiliriz, ama derin devlet orduya tam hakim olsaydi, o zaman ABDnin goreci zayifligina ragmen, 3. dunya savasi kacinilmazdi.
  …….
  Cin’i suclama meselesi: bu virus muhtemelen Cin’deki bir laboratuvarda uretildi, ama derin devletin sahibi oldugu bir yerde yapildi bu. Ayrica Cin hukumetinde de derin devletin adamlari vardir (bir aile ismi vermislerdi). Sorumlu CIn devleti degildir. Ilk baslarda gzilenmesi de yine ordaki derin devlet uzantilari ile yapilmis olabilir… Trump’un sitem etmesi hakli olabilir, sonucta Sars falan cikmisti, ama baztirilmis bu sefer niye bu olmadi. Trump’un istedigi konunun arastirilmasidir. DSO orgutunu suclamasi da derin devlet enstrumanina bir saldiri. Yani kendi ulkesindeki Anaakim medyaya saldirdigi zaman Amerikayi mi suclamis oluyor. Tabi bir de secim oncesi populizm meselesi var. Trump’a karsi gelmek dolayli olarak Feto’yu falan desteklemeye kadar gider. Trump’un dusmanlari ayni zamanda Fetonun yaraticilari, dostlari falandir. Bazi konulari bir turlu anlatamiyoruz. Hala bir suru ilericilerimiz, elkaide-taliban 11 eylulde amerikayi vurdu zannediyor. bu iletisim caginda bu kadar saflik fazla.

 2. #2 by puma2 on 21/05/2020 - 02:05

  Trump’un adami, ama gorevden alinan veya gorev verilmeyen Flynn , Fethullah’i Turkiye’ye teslim etme plani yapiyordu. Galiba kaciracakti. Derin devletin saldirisina ugradi, bir seyler oldu, belki hapis bile yatmistir. Ama her zaman beyaz saray etrafindaydi beki diyenler de var.
  ….
  Trump dogru adami mi, yanlis adam mi, bunu anlamak icin Mueller, Russiagate , falan diye arama yapinca kimin dogru kimin yanlis oldugu kabak gibi belli olur.
  …..
  Libya’da Hafter’e devlet kurduracaklar galiba diye uydurmustum… galiba su an artik herkes onu nerdeyse teorist olarak goruyor.. ben bu konuda bilgisiz ve fikirsiniz. ama tabi ki 6 okla yonetilen uniter bir Libya isteriz.
  …..
  Bu 11 eylul niye gundeme getirdim. Nevsin Menugu isyan etti, yuzde yuz hakliydi, degeri gozumde bayagi artti, yalniz 11 eylul frankestayn teorisine inanalardan oldugu anlasildi, bunu kiniyorum.
  Bu arada hukumeti degil devlet’i sucladi (hukumetten ayri bir devlet mi kaldi bu da ayri mesele)..
  Bunda bir hakli bir yan var aslindda, biz bir muz cumhuriyeti miyiz (keske muz cumhuriyeti olsak, cumhuriyet bile degiliz) ki boyle bir yonetimi halkin cogunlugu istemedi halde sirtimizda tasiyoruz.
  …..
  H.Akar, artik fetoculerle es goruluyor ilerici kanatta, boyle bir izlenim edindim, ayni H.Ozkok gibi. Istisna, D.Perincek, belllki yanina serhanbolluk eklenebilir(? bilmiyorum, tahmin). Fetoculer ise bu ikinci balyoz debebilecek operasyonu daha arkasi gelecek, ulusalcilar tasfiye olacak diye yorumluyor. Bence bu kizmizi veya mor alarm demektir. Hassas bir doneme girdik, kredi alacagiz diye orduyu yok ediyoruz, ya da ulkeyi yeniden fetoye teslim ediyoruz.
  Temel’in, Aksakalli’nin, Yayci’nin operasyonlarina ve tatbikatlerina bakin, bir de H.Akar’in Suriyede Suriyeye saldirmasina bakin, 180 derece zit olaylar bunlar. Dolarin birden bire dusmesi de bence bununla ilgili, vatani satinca dolar dusuyor, biz de ekonomi iyi zannediyoruz.

 1. ÇÜRÜYEN AMERİKA | (=Öykü-Şiir-Anı-Günce=)------------->>>Doğa+Yaşam+Sağlık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: